+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Ekonomika

CRIF: V říjnu v Česku stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů

 ČR hospodářství podniky bankroty říjen
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Praha 6. listopadu (ČTK) - V říjnu bylo v Česku vyhlášeno 63 bankrotů firem, o 26 více než v září. Počet vyhlášených bankrotů podnikatelů se meziměsíčně zvýšil o 40 na 440. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau, která ji dnes poskytla ČTK. Návrhů na bankrot společností v říjnu ubylo o pět na 78, zatímco počet návrhů na bankrot podnikatelů proti září stoupl o 90 na 472. "V letošním roce připadlo na jeden měsíc 56 bankrotů společností, v loňském roce to bylo 58 a o rok dříve 62. Vidíme tedy, že celkově se počty bankrotů postupně snižují. Podobný vývoj je také u podnikatelů," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Největší firmou, která v říjnu vyhlásila bankrot, je brněnské družstvo invalidů Myjómi. "Tato společnost i přes rostoucí výnosy vykázala ztrátu a v roce 2022 skončila výrazně zadlužená. Návrh na osobní oddlužení podal také předseda představenstva," uvedl vedoucí datového oddělení portálu www.informaceofirmach.cz Jan Cikler. Celkově bylo v ČR v posledních 12 měsících vyhlášeno 16 bankrotů na 10.000 aktivních společností. Poměrově nejvíce jich bylo v Moravskoslezském kraji (21), v Praze (19) a Pardubickém kraji (18). Naopak nejméně bankrotů zaznamenal Středočeský kraj, kde bylo vyhlášeno osm bankrotů na 10.000 aktivních společností. Následoval Plzeňský kraj s deseti bankroty a Zlínský kraj s 12. Nejvíce bankrotů na 10.000 společností bylo v odvětví dopravy a skladování (27) a ve zpracovatelském průmyslu (19). Poměrově nejméně jich bylo mezi firmami v odvětví vzdělávání a zdravotní a sociální péče a v odvětví informačních a komunikačních činností (po šesti). U podnikatelů se počet bankrotů ve většině odvětví pohybuje dlouhodobě výše než u společností. Za posledních 12 měsíců byl vyhlášen bankrot v průměru u 46 subjektů na 10.000 aktivních podnikatelů, přičemž nejčastěji to bylo v Ústeckém a Karlovarském kraji, kde to bylo přes 80 bankrotů na 10.000 podnikatelů. Poměrově nejméně bankrotů bylo ve Zlínském kraji a Praze (31).
Klíčová slova - ČR - hospodářství - podniky - bankroty - říjen -
V rámci odvětví bylo vyhlášeno nejvíce bankrotů v dopravě, skladování a stavebnictví a nejméně ve vzdělávání, zdravotní a sociální péči a informačních a komunikačních činnostech. fd ktp
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Makroekonomika (mak). ID zprávy: T2023110604049|507766. Vydána 06.11.2023 14:49:32. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.
Následující zprávy
Čína zaznamenala čtvrtletní odliv přímých zahraničních investic
Na Šumavě obnovují léčivý elixír, který vymyslel přítel Masaryka i Rašína
Petici za zachování koruny jako měny podepsalo podle Svobodných 8900 lidí
Průmysl i stavebnictví zůstávají slabé, bilanci obchodu pomohl pokles dovozu
V Klenotnici muzea v Turnově bude měsíc vystavená souprava granátových šperků

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.