MMF: Německo se letos patrně stane třetí největší ekonomikou, sesadí Japonsko
Berlín/Tokio 24. října (ČTK) - Německo se letos patrně stane třetí největší ekonomikou světa, sesadí tak z této pozice Japonsko. Přispěje k tomu zejména oslabování japonského jenu vůči dolaru a euru, uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF). Ten ve své nejnovější prognóze odhaduje, že nominální hrubý domácí produkt (HDP) Německa letos bude činit 4,43 bilionu dolarů (102,5 bilionu Kč), zatímco v případě Japonska dosáhne 4,23 bilionu dolarů.
Kurz jenu vůči euru se pohybuje v blízkosti hranice 160 jenů za euro. Japonská měna také zůstává v blízkosti 33letého minima vůči dolaru, což japonskou centrální banku loni v říjnu přimělo k měnovým intervencím, uvedla agentura Bloomberg.
Oslabování japonské měny pramení zejména z přístupu k měnové politice, který se v Japonsku zásadně liší jak od postupu americké centrální banky (Fed), tak od postupu Evropské centrální banky (ECB). Zatímco Fed i ECB se snaží prostřednictvím vyšších úrokových sazeb dostat pod kontrolu inflaci, japonská centrální banka už několik let uplatňuje mimořádně uvolněnou měnovou politiku s nulovými nebo zápornými úrokovými sazbami. Po letech deflace se tak snažila podpořit růst cen.
Očekává se, že Fed i ECB na svých dalších zasedáních základní úroky nezmění, ty pak zůstanou delší dobu na vyšší úrovni. Tím se tlak na japonský jen ještě zvýší. Japonská centrální banka má sice zasedání příští týden, ale trh konec záporných úroků nečeká dříve než příští rok.
Data podle agentury Bloomberg naznačují stabilnější dlouhodobý růst německé ekonomiky. "Je pravda, že růstový potenciál Japonska zaostává a zůstává pomalý," řekl dnes japonský ministr hospodářství Jasutoši Nišimura po dotazu na prognózu MMF. "Rádi bychom znovu získali pozice, které jsme ztratili v posledních dvaceti nebo třiceti letech. Toho chceme dosáhnout prostřednictvím opatření, jako je náš připravovaný balíček," dodal.
Japonský premiér Fumio Kišida v pondělí uvedl, že balíček hospodářských stimulů zahrnuje mimo jiné prodloužení dotací na energie. Toto opatření má pomoci zmírnit krizi životních nákladů způsobenou nejvyšší inflací v Japonsku za poslední desetiletí. Kišida zmínil i kroky, které mají zajistit zachování růstu mezd, a snížení daní.
Údaje MMF rovněž signalizují, že Němci se pravděpodobně cítí ekonomicky mnohem lépe než Japonci. Průměrný HDP na osobu v Německu měnový fond odhaduje na 52.824 dolarů, zatímco v Japonsku podle prognózy činí 33.950 dolarů.
V případě České republiky prognóza uvádí nominální HDP 335 miliard dolarů a průměrný HDP na osobu 30.470 dolarů.
lsk spr
Analytici: Plánované daňové změny nebudou mít vliv na stavební a realitní trh
Praha 24. října (ČTK) - Daňové změny plánované od začátku příštího roku nebudou mít žádný významný vliv na český stavební trh a na trh s nemovitostmi. Změny v jednotkách procent, které se krom jiného budou týkat daně z nemovitosti, z koupě nových bytů a z příjmu právnických osob, budou zanedbatelné v porovnání s aspekty, jakými jsou změny úrokových sazeb, snižování inflace nebo snižování cen stavebních prací a materiálů. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK.
Od 1. ledna příštího roku by se měly zavést pouze tři typy zdaňování v sazbách nula procent, 12 procent a 21 procent. Daň za koupi nového bytu se sníží z 15 na 12 procent, stejně jako u stavebních a montážních prací na stavbě pro bydlení a u výstavby sociálního bydlení. Naopak se navýší daň z příjmu právnických osob z 19 na 21 procent a téměř se zdvojnásobí daň z nemovitostí. Konsolidační balíček byl schválený Poslaneckou sněmovnou a 8. listopadu bude projednáván v Senátu.
Změny budou podle ředitele prodeje v developerské sekci skupiny MPR Holding Aleše Růžičky téměř neviditelné. "Pokud bych to stáhnul pouze na část nákladovou, tedy stavební práce a stavební materiály, tak ty se za posledních 18 měsíců pohybovaly v řádů desítek procent. Tříprocentní změny v daňové sazbě nám tak ekonomiku nerozhýbou," řekl Růžička.
Že se nižší sazba DPH vynuluje v porovnání s dlouhodobě rostoucími cenami stavebních prací, souhlasí také hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. Snížení DPH u nových bytů pak podle něj bude mít spíše krátkodobý efekt. "Také si nemyslím, že by stavební firmy reagovaly na vyšší daň z příjmu právnických osob. Na to tu není s ohledem na poptávku prostor. Pokud jde o daň z nemovitostí, tak její efekt bude z pohledu trhu marginální. Tato daň je dlouhodobě relativně nízká, a tak ani její zdvojnásobení nezmění postoj Čechů k vlastnímu bydlení," dodal Dufek.
Snížení daně na nové byty ve svých cenících začaly už nyní zohledňovat i některé developerské společnosti jako jsou Central Group a Trigema. Po Novém roce sníží cenu bytů o přibližně 250.000 korun také Skanska Residential, Penta Real Estate nebo Finep.
Zásadnějšími kroky pro oživení trhu by kromě snížení cen stavebních prací a materiálů byly podle Štěpána Křečka, ekonoma BH Securities a poradce premiéra Petra Fialy (ODS), zkrácení povolovacích stavebních procesů a změna úrokových sazeb. "O dnešní šestiprocentní hypotéky není příliš velký zájem, kdybychom se však vrátili k tříprocentním hypotékám, zájem lidí by se zásadně zvýšil, což by vedlo k přílivu peněz z hypotečního na realitní trh. V tomto scénáři by ceny nemovitostí opět začaly narůstat, což by motivovalo developery k rozsáhlejší výstavbě nových nemovitostí," uvedl Křeček.
Bydlení se podle Růžičky stává v dnešní době stále dostupnější hlavně kvůli poměru nárůstu nominálních mezd obyvatel v poměru k cenám nemovitostí. Z dat Českého statistického úřadu vyplývá, že v letošním druhém čtvrtletí vzrostla průměrná hrubá měsíční nominální mzda meziročně o 7,7 procenta. Reálná mzda ale klesla o 3,1 procenta. Medián mezd v ČR činil 36.816 korun.
jbr rdo