+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Ekonomika

Aktivita v podnikatelském sektoru eurozóny překvapivě dál klesá, ukázal průzkum

 EU průmysl služby aktivita říjen
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Londýn/Berlín 24. října (ČTK) - Aktivita v podnikatelském sektoru eurozóny se překvapivě dál snižuje, ukázaly dnes předběžné výsledky průzkumu agentury SP Global. Hlavní index je nejníže téměř za tři roky a napříč eurozónou je patrný pokles poptávky. To podle analytiků signalizuje, že ekonomika může sklouznout do recese. Obchodní aktivita klesá i v Německu, které je největší ekonomikou eurozóny. Souhrnný index nákupních manažerů (PMI), který sleduje aktivitu v průmyslu i ve službách a který je považován za spolehlivý indikátor celkové ekonomické situace, za říjen předběžně klesl na 46,5 bodu ze zpřesněné zářijové hodnoty 47,2 bodu. Předběžná zpráva za předchozí měsíc uváděla hodnotu indexu 47,1 bodu. Index nad 50 body znamená růst aktivity, cokoliv pod touto úrovní je pokles. Říjnová hodnota je nejnižší od listopadu 2020. Pokud by se ale nebraly v úvahu mimořádné propady podnikatelské aktivity v době pandemie, pak je říjnová hodnota nejnižší od března 2013. Analytici v anketě agentury Reuters předpokládali, že aktivita se v říjnu zlepší a souhrnný index vystoupí na 47,4 bodu. "V eurozóně to teď jde od desíti k pěti," poznamenal ekonom Cyrus de la Rubia z finančního ústavu Hamburg Commercial Bank (HCOB). Tato banka se na sestavování indexu podílí ve spolupráci se společností SP Global. "Nepřekvapilo by nás, kdybychom se v eurozóně ve druhé polovině tohoto roku dočkali mírné recese, tedy kdy máme dvě čtvrtletí za sebou negativní růst," dodal. Nedávný průzkum agentury Reuters ukázal, že eurozóna se letos jen těsně vyhne recesi. Očekává se ale, že ve třetím čtvrtletí ekonomika dvaceti členských zemí bloku stagnovala a že ve čtvrtém čtvrtletí bude vývoj podobný. Odhad vývoje hrubého domácího produktu (HDP) za třetí čtvrtletí zveřejní statistický úřad Eurostat příští týden. Dílčí index pro sektor služeb, který je v západoevropské ekonomice dominantní, za říjen klesl na 47,8 bodu ze zářijové hodnoty 48,7 bodu. Dílčí index pro zpracovatelský sektor pak sestoupil na 43 z předchozích 43,4 bodu. Ekonomové čekali u služeb stagnaci indexu, v průmyslu počítali s růstem indexu na 43,7 bodu.
Klíčová slova - EU - průmysl - služby - aktivita - říjen -
V Německu vývoj zaostal za průměrem eurozóny. Souhrnný index tam klesl na 45,8 ze zářijových 46,4 bodu, zatímco dílčí index pro sektor služeb sestoupil na 48 bodů z předchozích 50,3 bodu. Lépe si vedl průmysl, kde dílčí index aktivity vzrostl a ze zářijové hodnoty 39,6 bodu se dostal na 40,7 bodu. spr
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Makroekonomika (mak) - Služby (slz) - Evropská unie - zprávy (eur). ID zprávy: T2023102402354|507613. Vydána 24.10.2023 10:32:55. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.