JP Morgan a Wells Fargo meziročně zvýšily zisk, těžily z růstu úrokových výnosů
New York 13. října (ČTK) - Americká investiční banka JP Morgan Chase Co. ve třetím čtvrtletí zvýšila zisk na 13,15 miliardy dolarů (308 miliard Kč) z 9,74 miliardy ve stejném období loni. Těžila z vyšších úrokových sazeb, které zvedly její příjmy z úvěrů. Banka to uvedla ve svém dnešním sdělení. Vyšší zisk vykázala za třetí kvartál i konkurenční banka Wells Fargo.
Zvyšování úrokových sazeb ze strany americké centrální banky (Fed) posílilo čisté úrokové výnosy bank, tedy rozdíl mezi tím, co banky vydělají na úvěrech a co vyplácejí za vklady. JPMorgan Chase Co. vykázala další rekordní čtvrtletí čistých úrokových výnosů a zvýšila svou prognózu pro letošní rok.
Čisté úrokové výnosy, které jsou hlavním zdrojem příjmů JP Morgan, dosáhly za tři měsíce do 30. září 22,9 miliardy USD, což je nad očekáváním analytiků. Největší americká banka uvedla, že v letošním roce očekává, že z tohoto zdroje příjmů získá 88,5 miliardy USD.
Zisk JP Morgan podpořila také květnová akvizice banky First Republic Bank, která do její rozvahy přidala úvěry v hodnotě zhruba 173 miliard dolarů.
"Uvědomujeme si, že tyto výsledky těží z nadměrného zisku z čistých úrokových výnosů i z nižších než běžných úvěrových nákladů, které se časem normalizují," uvedl v prohlášení generální ředitel Jamie Dimon. Varoval však, že války na Ukrajině a na Blízkém východě mohou mít dalekosáhlé důsledky. "Toto je možná nejnebezpečnější období, jaké svět zažil za poslední desetiletí," řekl Dimon.
Konkurenční banka Wells Fargo ve třetím kvartálu zvýšila čistý zisk meziročně na 5,77 miliardy dolarů z 3,59 miliardy. Úrokové výnosy, které stouply o osm procent na 13,1 miliardy dolarů, také překonaly odhady analytiků. Banka se sídlem v San Francisku opět zvýšila celoroční výhled, protože nadále těží z vyšších úrokových sazeb.
"Ačkoli ekonomika je i nadále odolná, pozorujeme dopady zpomalující se ekonomiky, kdy se snižují zůstatky úvěrů a mírně se zhoršuje situace v oblasti úvěrů," uvedl v prohlášení generální ředitel Charlie Scharf.
Výsledky amerických bank poskytují první pohled na to, jak se americkým spotřebitelům a podnikům daří v prostředí vyšších a dlouhodobějších úrokových sazeb. Dnes ještě oznámí hospodářské výsledky za třetí kvartál banka Citigroup. Příští týden budou následovat Bank of America, Goldman Sachs a Morgan Stanley.
vjn jrm
Druhý největší americký producent syntetických diamantů zkrachoval
New York 13. října (ČTK) - Americká společnost WD Lab Grown Diamonds, která je druhým největším producentem syntetických diamantů ve Spojených státech, zkrachovala. Stala se tak první velkou obětí rostoucího přebytku v odvětví umělých drahokamů, uvedl list Financial Times.
Společnost má podle soudních dokumentů celkové závazky 44 milionů USD (přes jednu miliardu Kč) a celková aktiva tři miliony USD. Celkem má 100 až 199 věřitelů.
Syntetické drahokamy se staly výraznou hrozbou pro sektor přírodních diamantů, protože spotřebitelé, zvláště ve Spojených státech, si raději vybírají kameny, které jsou vytvořené v laboratoři, ale chemicky jsou téměř totožné s protějšky vykopanými ze země.
Těžařské společnosti, včetně giganta De Beers, již delší dobu varovaly, že sektor se syntetickými diamanty se sám zničí kvůli nadprodukci, která způsobila kolaps cen syntetických diamantů a celému odvětví ztráty. Ceny laboratorně vytvořených diamantů o velikosti jednoho karátu se za posledních sedm let propadly více než trojnásobně, protože výrobci zaplavují trh.
WD Lab Grown Diamonds byla založena v roce 2008. Byla průkopníkem v odvětví, které otřáslo globálním diamantovým sektorem. V loňském roce tržby firmy činily 33 milionů USD.
Nezávislý analytik Paul Zimnisky uvedl, že WD Lab Grown Diamonds reprezentovala odvětví a její kolaps ukazuje, že je pro kohokoliv obtížné konkurovat čínským nebo indickým producentům.
Kolaps velkého producenta syntetických diamantů však může být i určitou úlevou pro těžařské firmy. Ty jsou pod tlakem poklesu cen způsobenému slabšími výdaji spotřebitelů, který měl rovněž negativní dopad i na trh se syntetickými diamanty.
Firma De Beers založila vlastní řadu laboratorně vytvořených diamantů, která má značku Lightbox. Minulý měsíc ale zrušila své původní rozhodnutí prodávat zásnubní prstýnky se syntetickými diamanty.
Další velký americký producent syntetických diamantů Diamond Foundry se poohlíží po možnostech růstu i mimo sektor šperků. Generální ředitel Martin Roscheisen řekl v srpnu listu FT, že chce dodávat diamantové destičky pro polovodičový průmysl.
irl jrm