Cena zlata sestoupila na půlroční minimum v blízkosti 1870 USD za unci
Londýn/Praha 27. září (ČTK) - Cena zlata sestoupila do blízkosti 1870 dolarů (zhruba 43.400 Kč) za troyskou unci (31,1 gramu), dostala se tak na nejnižší úroveň za šest měsíců. Dolů ji podle analytiků tlačí očekávání, že americká centrální banka (Fed) ponechá úrokové sazby delší dobu na vyšší úrovni. Dnes kolem 20:30 SELČ cena zlata podle údajů agentury Bloomberg ztrácela přibližně 1,2 procenta na 1877 USD za unci, předtím klesla až na 1872,58 USD za unci.
Vysoké úrokové sazby jsou pro cenu zlata nepříznivé, protože prohlubují jeho nevýhodu proti investicím přinášejícím úroky, jako jsou například dluhopisy. Výnosy desetiletých dluhopisů americké vlády se nyní pohybují v blízkosti maxim za 16 let.
Dolar se díky vysokým výnosům amerických dluhopisů vyšplhal na desetiměsíční maximum ke koši hlavních světových měn. Silnější dolar zvyšuje ceny zlata i dalších komodit z pohledu držitelů ostatních měn, což obvykle podkopává poptávku.
Fed minulý týden ponechal svou základní úrokovou sazbu podle očekávání beze změny v pásmu 5,25 až 5,50 procenta. Naznačil však, že hodlá držet úrokové sazby na vysoké úrovni delší dobu a že by je mohl ještě zvýšit.
"Investoři se přizpůsobují očekávání, že Fed v příštím roce pravděpodobně neuvolní měnovou politiku," uvedl analytik Golden Gate Pavel Ryba. Rostoucí výnosy podle něj zatěžují i příliv prostředků do fondů obchodovaných na burze (ETF) a zaměřených na zlato. "Dalším důvodem poklesu ceny zlata je opětovné posílení amerického dolaru, které snižuje chuť investovat do zlata," dodal analytik. Předpověděl nicméně, že do konce roku se cena zlata vyšplhá zpět zhruba na 2000 dolarů za unci.
"Cena zlata na burze v těchto dnech klesla k hranici 1890 dolarů za trojskou unci. Naposledy se za tuto cenu zlato obchodovalo 22. srpna letošního roku," uvedl analytik Martin Tomek ze společnosti Auringo.cz. "Z dlouhodobějšího grafu je patrné, že právě cenová hladina 1890 dolarů za unci tvořila v minulých měsících jakýsi odrazový můstek, od kterého se cena zlata několikrát odrazila a začala opět růst," dodal.
pmh fd spr
ČNB sazby opět nezměnila, podle Michla budou vyšší, než doporučuje prognóza
Praha 27. září (ČTK) - Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes opět ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Je to desáté takové rozhodnutí v řadě, úroveň sazby se nezměnila od loňského června. Trh stabilitu sazeb očekával, kurz koruny proto na rozhodnutí bankovní rady výrazněji nereagoval. Guvernér ČNB Aleš Michl na tiskové konferenci řekl, že bankovní rada očekává úrokové sazby v příštích čtvrtletích vyšší, než doporučuje prognóza centrální banky. Prognóza přitom předpokládá snižování sazeb.
Michl také řekl, že na dnešním jednání nebylo snížení sazeb na stole. Blíže nechtěl podrobnosti ohledně budoucího přístupu komentovat, podle něj jsou otevřené všechny možnosti. Analytici jsou v očekávání dalších kroků ČNB rozděleni, část z nich předpokládá první mírný pokles sazeb do konce letošního roku, další se kloní k poklesu teprve v únoru, bude ale podle nich razantnější.
"Diskutovali jsme plán na snižování úrokových sazeb, nikoliv možnost snižování úrokových sazeb. Budeme připraveni, máme jasnou strategii, ale klíč je v tom, že každé jednání bankovní rady budeme vyhodnocovat nová data," řekl o dnešním jednání Michl. Pro stabilitu sazeb se vyslovilo všech sedm členů bankovní rady.
"Tisková konference působila neutrálně a více indicií ohledně možného snižování sazeb do konce roku nepřinesla. Trh si ji však interpretoval v mírném 'jestřábím duchu', když očekávání poklesu sazeb se po konferenci nepatrně snížila a kurz koruny vůči euru lehce posílil pod hranici 24,40 Kč za euro," uvedl analytik České bankovní asociace Jakub Seidler.
Bankovní rada za stávající situace zřejmě preferuje možnost potenciálního pochybení ve směru přísnější měnové politiky než opak, tedy podcenění inflační hrozby a předčasného snížení úroků, uvedl analytik Cyrrusu Vít Hradil.
Michl řekl, že by mu osobně nevadilo snížení inflace mírně pod dvouprocentní cíl ČNB. "Klíčové je zabránit perzistenci inflace, snížit i jádrovou inflaci v příštím roce a doručit České republice období nízké inflace," řekl. Jádrová inflace, která je očištěná o sezonní vlivy, vliv změn regulovaných cen, vliv daňových úprav a jiná administrativní opatření, se podle prognózy ČNB bude příští rok ještě pohybovat nad třemi procenty. Podle Michla je důležité i ji stlačit ke dvěma procentům. V srpnu byla šestiprocentní, zatímco celková inflace byla 8,5 procenta.
Podle guvernéra je bankovní rada odhodlána pokračovat v boji proti inflaci, dokud se ji nepodaří dostat plně pod kontrolu. Současné nastavení sazeb vnímá rada jako adekvátní proto, aby se podařilo dostat inflaci k dvouprocentnímu cíli v příštím roce. Důležitou podmínkou pro dosažení cenové stability je podle Michla také zodpovědná rozpočtová politika a umírněný mzdový vývoj. "Cesta k dlouhodobě nižší inflaci vede tedy i přes snižování deficitu státního rozpočtu," řekl.
str mha