Ruský těžař Alrosa zastavil prodej diamantů, chce podpořit klesající ceny
Moskva 20. září (ČTK) - Ruský těžební gigant Alrosa zastavil veškerý prodej diamantů ve snaze podpořit klesající ceny. Informovala o tom dnes agentura Bloomberg, která tento krok označila za téměř bezprecedentní. Poptávka po diamantech po pandemii covidu-19 obecně oslabila. Ekonomické problémy se projevují mimo jiné tím, že spotřebitelé snižují výdaje za luxusní zboží. Pokles cen komodity se v posledních týdnech zrychlil a kupci v Indii, která je největším odběratelem surových diamantů, vyvíjejí tlak na největší těžaře, aby omezili nabídku.
Alrosa dočasně zastavila prodej až do listopadu. Společnost uvedla, že věří, že její krok vyřeší nesoulad mezi nabídkou a poptávkou, který se objevil v posledních měsících. Konkurenční a kdysi monopolní společnost De Beers dává svým odběratelům větší flexibilitu při odmítání diamantů, které mají smluvně nakoupit.
Pokles cen začal u větších kusů, ale v posledních týdnech se rozšířil i na ty menší, protože rostou obavy ohledně poptávky a zároveň i konkurence laboratorně vyrobených diamantů. Ačkoli Alrosa i De Beers už dříve dodávky při oslabení poptávky omezovaly, úplné zmrazení prodeje je mimo velké krize, jako je vypuknutí pandemie, velmi neobvyklé.
De Beers zatím nemá v plánu vlastní prodeje snižovat, místo toho tato divize těžaře Anglo American vychází vstříc svým odběratelům. Už dříve jim umožňovala odložit do konce roku nákup až 50 procent diamantů větších než jeden karát. Tento týden v memorandu zákazníkům podle zdrojů sdělila, že budou moci vyjmout některé menší zboží z balíčků, které mají nasmlouvané k nákupu.
Společnost De Beers prodává své drahokamy prostřednictvím deseti prodejních akcí ročně, při nichž kupující musí zpravidla akceptovat nabízenou cenu a množství. Zákazníci sice mohou nákup odmítnout, ale to může mít vliv na přidělování diamantů, které dostanou v budoucnu, takže mnozí se zdráhají nevýhodné zboží odmítnout.
Větší i menší diamanty se na sekundárním trhu, kde si je obchodníci a zpracovatelé prodávají mezi sebou, obchodují s více než desetiprocentní slevou oproti prodejní ceně společností De Beers a Alrosa, uvedly zdroje. To podle Bloombergu indikuje, že těžaři možná budou muset ceny dále snížit.
Na státem kontrolovanou Alrosu uvalily po ruské invazi na Ukrajinu sankce Spojené státy a Británie. Po oznámení amerických sankcí se prodej společnosti snížil, ale zotavila se díky přesunu objemů do Asie, hlavně do Indie.
Nejmenovaný představitel belgické vlády minulý týden podle agentury Reuters uvedl, že skupina ekonomicky vyspělých zemí G7 se chystá během několika příštích týdnů oznámit embargo na dovoz ruských diamantů.
lsk kpc
Německé investice v Číně v pololetí klesly z loňského rekordu
Berlín 20. září (ČTK) - Přímé investice Německa v Číně se v první polovině letošního roku snížily na 10,31 miliardy eur (251,5 miliardy Kč) z loňských 12 miliard eur, což byl rekord. Jejich podíl na celkových investicích Německa v zahraničí se však zvýšil, protože celkové přímé investice klesly na 63 miliard eur z loňských 104 miliard eur. Vyplývá to z analýzy, kterou od institutu IW získala agentura Reuters.
Investice byly také téměř dvojnásobné ve srovnání s rokem 2019, tedy před pandemií nemoci covid-19. Tehdy činily 5,5 miliardy eur. Výrazně také převyšují průměr za posledních deset let, který činí čtyři miliardy eur.
Údaje potvrzují, že německé firmy v Číně nadále silně investují, navzdory výzvám vlády, aby podniky omezily své napojení na tuto zemi a navzdory prudkému snížení investičních záruk pro Čínu.
Celkové německé investice v zahraničí klesly, největší evropská ekonomika totiž bojovala s recesí. Podíl investic v Číně se kvůli celkovému poklesu zvýšil v pololetí na 16,4 procenta z 11,6 procenta loni a z 5,1 procenta v roce 2019, uvádí analýza.
"Trend směrem Číně zůstává i v letošním roce převážně nezměněn," uvedl analytik institutu IW Jürgen Matthes. "I když německá ekonomika celkově investuje v zahraničí mnohem méně, nové přímé investice v Číně zůstávají téměř tak vysoké jako dříve," dodal. Podle Matthese většinu investic v Číně tvořily reinvestované zisky.
Německá vláda v minulých měsících vyzvala podniky, aby snížily svoji strategickou závislost na Číně vzhledem k názoru, že sílící asijská supervelmoc představuje rostoucí hrozbu pro globální bezpečnost. Sice se objevují první náznaky, že německé podniky začínají svoji strategii v Číně přehodnocovat, a to i kvůli zpomalení růstu čínské ekonomiky a bezpečnostním zákonům, nejsou zatím dostupné údaje, které by potvrdily, jaká je skutečná situace.
Matthes rovněž poukázal na to, že jako podíl na celkových investicích se zvyšují také investice Německa ve zbytku Asie. "Je pozoruhodné, že téměř čtvrtina německých přímých investic v poslední době směřovala do Asie," řekl.
irl spr