Hypomonitor: Objem hypoték v srpnu byl nejvyšší od června 2022, sazby klesly
Praha 15. září (ČTK) - Banky a stavební spořitelny poskytly v srpnu hypoteční úvěry za 14 miliard korun, což je proti červenci nárůst o čtvrtinu a nejvyšší hodnota od června 2022. Meziročně šlo o první nárůst od konce roku 2021. Úroková sazba u skutečně nových hypoték bez refinancování klesla v srpnu z červencových 5,8 procenta na 5,78 procenta, byla tak nejníže za poslední rok. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
Z meziročního pohledu se projevil vliv nižší srovnávací základny a objem hypoték vzrostl o 40 procent. “Hypoteční trh čeká na oživení. Ačkoliv nelze hovořit o boomu, tak mírné náznaky nárůstu hypotečních úvěrů mezikvartálně v řádu dvouciferných čísel sledujeme. Navíc roste zájem o takzvané zelené hypotéky, které některé banky zvýhodňují na úrokové sazbě,” uvedl manažer hypotečních úvěrů UniCredit Bank Filip Beneš.
Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v srpnu dosáhl 11,5 miliardy Kč po červencových 9,5 miliardy. Objem interně či z jiné instituce refinancovaných úvěrů činil 2,6 miliardy Kč proti 1,9 miliardy o měsíc dříve.
Počet nově poskytnutých hypoték se v srpnu zvýšil z 3100 na 3700, zatímco průměrný měsíční počet letošního roku je mírně nad hranicí 3000. "Hypoteční trh v posledních měsících sice mírně ožívá, ačkoli hypoteční sazby klesají jen velmi pomalu. Z dlouhodobého pohledu však zůstává citelně utlumený, což ilustruje i skutečnost, že objem hypoték poskytnutých od začátku roku je nejnižší za posledních deset let,“ uvedl ekonom asociace Jakub Seidler.
Průměrná hypoteční sazba v srpnu je nejnižší od srpna minulého roku, tedy za poslední rok. Úrokové sazby tak v posledních třech měsících opět klesají, což bylo umožněno postupným poklesem tržních úrokových sazeb. Přesto zůstávají hypoteční sazby mezi nejvyššími za posledních 20 let, ačkoli v letech 2008 a 2009 se pohybovaly na obdobně vysokých hodnotách.
Nabídkové sazby se nejčastěji pohybují v relativně širokém rozpětí mezi šesti až sedmi procenty, jejich průměr v posledním měsíci mírně klesl. "Průměrná hypoteční sazba sice mírně klesá, stále se však nachází z historického pohledu na vysokých úrovních, do konce roku bude další pokles stále spíše kosmetický. V příštím roce očekáváme klesající trend úrokových sazeb, což by již klienti mohli pocítit jako výraznější změnu," řekla manažerka pro hypoteční úvěry mBank Soňa Holíková.
Banky se snaží klienty nalákat na zářijové akce s atraktivními sazbami, kdy není nezvyklá ani hypotéka se sazbou od 5,39 procenta, řekla hypoteční specialistka společnosti FinGO Jana Vaisová. Klienti více poptávají hypotéky na bydlení, doplnil zemský ředitel společnosti 4fin Tomáš Trauške. Nejčastějším argumentem je podle něj očekávání růstu cen nemovitostí při poklesu úrokových sazeb.
Průměrná hypotéka se v srpnu mírně zvýšila a byla nejvyšší od května minulého roku. Poprvé po více než roce se tak dostala opět nad 3,1 milionu Kč. Na minimum klesla letos v lednu, kdy činila 2,83 milionu Kč. Růst hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená pro průměrnou hypotéku zvýšení měsíční splátky o 1500 Kč. Ve srovnání s dvouprocentní sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, znamená šestiprocentní sazba nárůst měsíční splátky u průměrné hypotéky o 6000 Kč. Splátka hypotéky jeden milion korun s 30letou splatností se současnými sazbami je kolem 6000 Kč.
fd ptd
Čínská ekonomika vykazuje známky stabilizace, zlepšila se výroba i maloobchod
Peking 15. září (ČTK) - Čínská ekonomika po sérii nepříznivých dat vykazuje známky stabilizace. Za srpen se zvýšila jak průmyslová výroba, tak maloobchodní tržby, naopak míra nezaměstnanosti se překvapivě snížila. Oznámili to dnes čínští statistici. Výhled ale zastiňují přetrvávající problémy v realitním sektoru, uvedla agentura Reuters.
Průmyslová výroba se v srpnu zvýšila meziročně o 4,5 procenta po růstu o 3,7 procenta v červenci. Výsledek překonal odhady analytiků, kteří sice se zrychlením tempa růstu počítali, ale pouze na 3,9 procenta. Růst maloobchodních tržeb meziročně zrychlil z 2,5 na 4,6 procenta, zatímco analytici čekali tříprocentní tempo růstu.
Růst výroby je nejrychlejší od dubna, růst maloobchodních tržeb od května. Tržby jsou ukazatelem vývoje spotřeby a k jejich růstu přispěla zejména letní turistická sezona.
Solidní vývoj důležitých ekonomických ukazatelů naznačuje, že série nedávných kroků na podporu hospodářství patrně zabírá. Podle analytiků se ale zatím ještě nedá říct, že Čína spolehlivě nastoupila cestu silného oživení ekonomiky. Zejména v realitním sektoru je důvěra stále nízká, což má na hospodářské vyhlídky nepříznivé dopady.
"Navzdory známkám stabilizace ve výrobě a souvisejících investicích bude na hospodářský růst i nadále negativně působit propad investic v realitním sektoru, který je v krizi," řekl hlavní ekonom pro oblast Asie a Tichomoří ve společnosti Natixis Gary Ng.
Číně se po pandemii covidu-19 nedaří nastartovat silný hospodářský růst. Ekonomika sice přechodné zlepšení vykázala, později se ale statistiky opět zhoršily. Jako problém se jeví právě realitní sektor, který je v Číně rozsáhlý, dále pokles kurzu čínského jüanu od začátku roku a také slabá globální poptávka po čínském průmyslovém zboží.
Objem čínské ekonomiky nyní dosahuje přibližně 18 bilionů dolarů (415 bilionů Kč) a krize v realitním sektoru na ni doléhá velmi silně. Existenční potíže má kvůli problémům s likviditou i společnost Country Garden, která je největším soukromým developerem v zemi. Investice do nemovitostí v srpnu pokračovaly v poklesu, meziročně se snížily o 19,1 procenta po červencovém poklesu o 17,8 procenta, ukazují propočty agentury Reuters.
Další zveřejněné údaje ukázaly slabou důvěru mezi investory, objem soukromých investic od ledna do srpna klesl meziročně o 0,7 procenta. Prohloubil se tak propad z období leden až červenec, který činil 0,5 procenta. Nejistota se promítá i v nižší ochotě firem nabírat nové zaměstnance, ačkoliv míra nezaměstnanosti na základě celostátního průzkumu překvapivě klesla proti červenci o desetinu procentního bodu na 5,2 procenta.
Finanční trhy na nejnovější data nezareagovaly nijak výrazně. Jüan zpevnil zhruba na dvoutýdenní maximum k dolaru a prodával se v kurzu kolem 7,27 jüanu za dolar. Hlavní index čínských akcií CSI 300 nejprve zpevnil, později ale o zisky přišel a v závěru klesl na 3708,78 bodu. To je proti předchozímu dni pokles o 0,66 procenta.
spr