Čínská ekonomika vykazuje známky stabilizace, zlepšila se výroba i maloobchod
Peking 15. září (ČTK) - Čínská ekonomika po sérii nepříznivých dat vykazuje známky stabilizace. Za srpen se zvýšila jak průmyslová výroba, tak maloobchodní tržby, naopak míra nezaměstnanosti se překvapivě snížila. Oznámili to dnes čínští statistici. Výhled ale zastiňují přetrvávající problémy v realitním sektoru, uvedla agentura Reuters.
Průmyslová výroba se v srpnu zvýšila meziročně o 4,5 procenta po růstu o 3,7 procenta v červenci. Výsledek překonal odhady analytiků, kteří sice se zrychlením tempa růstu počítali, ale pouze na 3,9 procenta. Růst maloobchodních tržeb meziročně zrychlil z 2,5 na 4,6 procenta, zatímco analytici čekali tříprocentní tempo růstu.
Růst výroby je nejrychlejší od dubna, růst maloobchodních tržeb od května. Tržby jsou ukazatelem vývoje spotřeby a k jejich růstu přispěla zejména letní turistická sezona.
Solidní vývoj důležitých ekonomických ukazatelů naznačuje, že série nedávných kroků na podporu hospodářství patrně zabírá. Podle analytiků se ale zatím ještě nedá říct, že Čína spolehlivě nastoupila cestu silného oživení ekonomiky. Zejména v realitním sektoru je důvěra stále nízká, což má na hospodářské vyhlídky nepříznivé dopady.
"Navzdory známkám stabilizace ve výrobě a souvisejících investicích bude na hospodářský růst i nadále negativně působit propad investic v realitním sektoru, který je v krizi," řekl hlavní ekonom pro oblast Asie a Tichomoří ve společnosti Natixis Gary Ng.
Číně se po pandemii covidu-19 nedaří nastartovat silný hospodářský růst. Ekonomika sice přechodné zlepšení vykázala, později se ale statistiky opět zhoršily. Jako problém se jeví právě realitní sektor, který je v Číně rozsáhlý, dále pokles kurzu čínského jüanu od začátku roku a také slabá globální poptávka po čínském průmyslovém zboží.
Objem čínské ekonomiky nyní dosahuje přibližně 18 bilionů dolarů (415 bilionů Kč) a krize v realitním sektoru na ni doléhá velmi silně. Existenční potíže má kvůli problémům s likviditou i společnost Country Garden, která je největším soukromým developerem v zemi. Investice do nemovitostí v srpnu pokračovaly v poklesu, meziročně se snížily o 19,1 procenta po červencovém poklesu o 17,8 procenta, ukazují propočty agentury Reuters.
Další zveřejněné údaje ukázaly slabou důvěru mezi investory, objem soukromých investic od ledna do srpna klesl meziročně o 0,7 procenta. Prohloubil se tak propad z období leden až červenec, který činil 0,5 procenta. Nejistota se promítá i v nižší ochotě firem nabírat nové zaměstnance, ačkoliv míra nezaměstnanosti na základě celostátního průzkumu překvapivě klesla proti červenci o desetinu procentního bodu na 5,2 procenta.
Finanční trhy na nejnovější data nezareagovaly nijak výrazně. Jüan zpevnil zhruba na dvoutýdenní maximum k dolaru a prodával se v kurzu kolem 7,27 jüanu za dolar. Hlavní index čínských akcií CSI 300 nejprve zpevnil, později ale o zisky přišel a v závěru klesl na 3708,78 bodu. To je proti předchozímu dni pokles o 0,66 procenta.
spr
ČNB od října snižuje sazbu rezervy na ochranu úvěrového trhu na dvě procenta
Praha 14. září (ČTK) - Sazba proticyklické kapitálové rezervy na ochranu úvěrového trhu se od října sníží na dvě procenta ze současných 2,25 procenta. Dnes o tom rozhodla bankovní rada České národní banky (ČNB). Bankovní rada rozhodla o uvolnění podmínek s ohledem na postupné snižování cyklických systémových rizik v bilancích bankovního sektoru, uvedla v tiskové zprávě mluvčí centrální banky Petra Krmelová.
"Bankovní rada při svém rozhodnutí vzala v úvahu současnou pozici české ekonomiky ve finančním cyklu, rozsah nahromaděných úvěrových rizik v bilanci bankovního sektoru a vývoj jeho zranitelnosti," uvedla Krmelová.
ČNB rozhodla o snížení sazby proticyklické kapitálové rezervy podruhé v řadě. Na červnovém jednání ji poprvé snížila o čtvrt procentního bodu s platností od července, nyní tento krok zopakovala. Členka bankovní rady Karina Kubelková v červnu uvedla, že centrální banka je připravena sazbu rezervy dál snižovat, pokud bude pokračovat trend odeznívání cyklických rizik v bankovním sektoru.
Rezervu mají banky i další úvěrové instituce vytvářet jako ochranu proti rizikům, která plynou z nadměrného růstu úvěrů. V době růstu úvěrů by měly rezervu vytvářet, naopak při poklesu ekonomické aktivity doprovázené rostoucími úvěrovými ztrátami by měla být využita bankami pro krytí ztrát. Cílem je zabránit přenosu případných problémů finančních institucí do ekonomiky. Vytváření rezervy se může projevit zpomalením růstu úvěrů, zejména těch rizikovějších.
Sazba platí pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva i obchodníky s cennými papíry. ČNB stanovuje sazbu této rezervy čtvrtletně, o jejím zvýšení rozhoduje zpravidla s ročním předstihem. O rozpuštění rezervy může centrální banka rozhodnout s okamžitou platností.
Proticyklickou kapitálovou rezervu zavedla evropská směrnice CRD IV jako nástroj pro zvýšení odolnosti finančního systému. ČNB sazbu rezervy poprvé vyhlásila na podzim 2014.
str snm