Partners získala bankovní licenci ČNB, nová banka ponese název Partners Banka
Praha 28. srpna (ČTK) - Finanční skupina Partners získala bankovní licenci České národní banky. Nová banka ponese název Partners Banka. Její činnost skupina plánuje spustit v prvním čtvrtletí 2024, v pilotním provozu pro vedení, zaměstnance, poradce a jejich rodiny banka zahájí činnost koncem letošního roku. Partners to dnes oznámila ČTK v tiskové zprávě.
"Spuštění banky vnímáme jako vstup do nové finanční ligy," uvedl ředitel finanční skupiny Partners Petr Borkovec. Partners Banka bude úzce spolupracovat s finančně poradenskou společností Partners. Bude využívat její pobočkovou síť a její pobočky ponesou značku Partners Banky.
Aktuálně jich na trhu funguje přes 150, v dlouhodobém plánu je jich 250. Po spuštění banky budou mít Partners čtvrtou největší pobočkou síť v Česku. Stejný osobní servis bude ale poskytovat všech 1500 certifikovaných poradců Partners, kteří se splněním certifikace a zajištěním zásadních pravidel stanou bankéři Partners Banky.
Současně podle Borkovce platí, že na těchto místech si budou moci lidé i nadále sjednávat ostatní produkty a služby jiných finančních domů, které Partners zprostředkovávají. "Od ostatních bank se chceme lišit v mnoha parametrech. V první řadě připravujeme otevřený model, nabízející produkty i od jiných poskytovatelů, než je naše finanční skupina. Klient si v bance obslouží všechny své produkty a dosáhne na poradenství. Banku tak zapojíme do poradenské sítě," doplnil ředitel Partners Banky Marek Ditz.
Vlastní kapitál Partners Banky činí tři miliardy korun. Banka je stoprocentně v rukou českých vlastníků, kam patří zhruba tisíc poradců, manažerů, ředitelů a zaměstnanců skupiny Partners. Z externích subjektů do projektu investovaly společnosti Pale Fire Capital, Reflex Capital nebo Tomáš Čupr, kteří dohromady vlastní 18,5 procenta. Spoluzakladatelé firmy Radim Lukeš a Petr Borkovec a další lidé z Partners vlastní zbývajících 81,5 procenta.
Do finanční skupiny Partners patří projekty Partners investiční společnost, penzijní společnost Rentea, pojišťovna Simplea, nemovitostní fond Trigea a NextPage Media, která provozuje například weby Peníze.cz a Finmag.cz nebo časopis Heroine.
V ČR je podle statistik ČNB nyní 45 bank a spořitelen.
fd rot
Hospodářská komora: Nadměrná administrativa stojí stát a firmy miliardy korun
Praha 27. srpna (ČTK) - Hospodářský růst země zpomaluje nadměrná administrativní a regulatorní zátěž, na kterou firmy a stát vynakládají zbytečně tisíce neproduktivních hodin a miliardy korun. V tiskové zprávě to dnes uvedla Hospodářská komora, která navrhuje přes 400 dílčích změn vedoucích ke snížení zátěže. Jednou z navrhovaných úprav je například zrušení nutnosti podepisovat prohlášení poplatníka k dani z příjmů každý rok. Hospodářská komora očekává nad návrhy diskuzi napříč ministerstvy.
Mezi největší problémy podnikatelů patří podle prezidenta Hospodářské komory Zdeňka Zajíčka úbytek pracovníků a legislativou vyvolávané neproduktivní činnosti, jako je nadměrná administrativní a regulatorní zátěž. Ta podle něj stojí stát a firmy tisíce neproduktivních hodin a miliardy korun. "Přesto její redukce ze strany státu je v mnoha případech jen kosmetická. Slíbili jsme proto, že začneme tím, že státu dodáme k analýze seznam zbytných povinností podnikatelů," řekl Zajíček.
Příkladem nesmyslné administrativní zátěže je podle něj nutnost každoročního podepisování prohlášení poplatníka daně z příjmů. Ze zákona musí poplatník každoročně podepsat prohlášení k dani nejpozději do 15. února. "Mzdové účetní každý rok uhánějí zaměstnance kvůli podpisu, i když se u většiny zaměstnanců situace nemění. Přitom stačí růžový formulář podepisovat při nástupu do zaměstnání a dále v případě, že došlo k nějaké změně, třeba narození dítěte," dodal.
Mezi další návrhy změn Hospodářské komory patří například zrušení knihy jízd v případě použití vozidla zaměstnancem pro soukromé účely, rozšíření principu samorozvrhování pracovní doby zaměstnancem, zkrácení archivační lhůty povinně archivovaných dokumentů či sloučení formuláře týkající se vodního zákona. "Tyto návrhy Hospodářská komora již adresovala úřadu vlády," stojí v tiskové zprávě.
Zajíček řekl, že u vládního konsolidačního balíčku Hospodářská komora zdůrazňovala, že ani desítky ušetřených miliard korun veřejné finance nestabilizují, dokud vláda nezmapuje bolavá místa ekonomiky. "Projít razantní dietou musí celý administrativní systém, jinak za tři roky budeme v podobné situaci jako dnes," dodal.
Podle Právního elektronického systému pro podnikatele, který vyvinula Hospodářská komora k mapování regulatorní zátěže podnikatelů, musí každá osoba samostatně výdělečně činná podle 21 základních podnikatelských zákonů plnit 1719 povinností. Zaměstnavatelům stát ukládá nejméně 2100 povinností.
vid ptd