+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Ekonomika

Výrobci vinylů GZ Media loni stouply tržby na 5,6 mld. Kč, zisk na miliardu

 ČR média průmysl firmy GZ_Media 2022
Strojová výroba vinylových gramofonových desek ve společnosti GZ Media, 21. září 2022, Loděnice, Berounsko. Kredit: ČTK / Kamaryt Michal
Loděnice (Berounsko) 27. srpna (ČTK) - Společnost GZ Media, která je světovou jedničkou ve výrobě gramofonových desek, loni utržila za prodej zboží, vlastních výrobků a služeb 5,636 miliardy Kč, meziročně o 62 procent více. Hospodářský výsledek po zdanění vzrostl o 54 procent na 1,015 miliardy Kč. Rok 2022 tak byl pro GZ Media nejúspěšnějším rokem v její historii a obdobné velmi dobré výsledky firma očekává i letos, vyplývá z její výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin. 'Hlavní příčinou úspěchu je dramatický nárůst poptávky po vinylových deskách, která jde ruku v ruce s mohutnými investicemi firmy. Samotné investice přitom nejsou zaměřeny jen do pouhého rozšiřování výroby, ale i do modernizace, automatizace a zlepšování pracovního prostředí v našich závodech,' uvedl ve výroční zprávě předseda představenstva Zdeněk Pelc. Rok 2022 byl podle firmy, zaměstnávající přes 2000 lidí v Čechách a téměř 1000 v zahraničí, v mnoha ohledech extrémní. Doznívající pandemie covidu-19 a válka na Ukrajině měly výrazně negativní dopady na podnikatelskou sféru i celou společnost. Přesto prodej zbytných produktů, jako jsou gramofonové desky a luxusní obaly, dosáhl historicky rekordní hodnoty. Jen během posledních dvou let firma investovala v Česku 1,2 miliardy korun do rozšíření kapacit a další stovky milionů Kč vydala na vybudování výrobních kapacit v závodech v Severní Americe. Společnost má hlavní výrobní závod v Loděnici na Berounsku a další provozy v Soběslavi, Hýskově a Příbrami. Dceřiné společnosti má i v Kanadě, Francii a ve Spojených státech, kde zažívá velký růst. Severoamerické pobočky se podílejí na celkovém konsolidačním obratu již z 33 procent a jejich význam poroste. V závodu v Memphisu firma díky investicím téměř zdvojnásobila personální obsazení závodu a ztrojnásobila výrobní kapacitu. V Nashvillu v březnu 2022 začala v prázdné budově a o tři měsíce později vylisovala první desku. Expanze v Nashvillu je plánovaná na 100.000 vinylů denně. Oproti tomu výrobní pobočka v Kanadě již dosáhla kapacitního maxima.
Klíčová slova - ČR - média - průmysl - firmy - GZ Media -
khj gcm
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Média a reklama (med) - Makroekonomika (mak) - Firmy (efm). ID zprávy: T2023082206012|506926. Vydána 27.08.2023 8:58:00. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Profimédia
Profimedia nabízí uživatelům snímky z celého světa ze všech oblastí: ilustrační fotografie, zpravodajství, celebrity, móda, jídlo, zahrada, portréty, historické, reportáže, umění, hudba, filmové záběry. Profimedia nabízí své fotografie ve třinácti zemích střední a jihovýchodní Evropy.
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.