Analytici: Za propadem ceny zlata je posilování dolaru
Praha 16. srpna (ČTK) - Za propadem ceny zlata v posledních týdnech je především posilování amerického dolaru v důsledku zvyšování úrokových sazeb v USA. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Zlato od začátku roku zlevnilo o tři procenta na dnešních 1907 USD, tedy asi 42.100 Kč, za unci, což odpovídá 31,1 gramu.
"Za poklesem ceny zlata v posledních týdnech stojí posilování amerického dolaru a očekávání trhů, že americká centrální banka Fed ponechá po svém posledním zasedání úrokové sazby na současných hodnotách po delší dobu," řekl ČTK analytik Golden Gate Pavel Řihák. Cena zlata od posledního červencového zasedání Fed klesla v dolarech o 3,5 procenta. Pro české investory byl podle něj díky oslabení koruny pokles o 1,5 procenta.
"Od začátku května se cena jedné unce zlata propadla o 160 dolarů a aktuálně tak atakuje psychologickou hranici 1900 dolarů. Na této úrovni byla cena zlata naposledy na přelomu června a července. Ač by cenám zlata měla přát aktuální nejistota kolem kondice globální ekonomiky, opak je pravdou. Cena zlata skáče, jak píská americký dolar. A právě ten v posledních týdnech opět výrazně posiluje," uvedl analytik Purple Trading Petr Lajsek.
Vysoké úrokové sazby jsou pro cenu zlata nepříznivé, protože prohlubují nevýhodu žlutého kovu proti investicím přinášejícím úroky, jako jsou například dluhopisy.
Americký dolar také podle Lejska posiluje kvůli nejistotě ohledně dalšího nastavení měnové politiky v USA. Poukázal na to, že úrokové sazby v USA vzrostly za posledních 17 měsíců jedenáctkrát. Do konce roku podle něj hrozí ještě jedno zvýšení úrokových sazeb. Producentská inflace za červenec a retailové tržby ukázaly na další inflační tlaky v americké ekonomice, míní.
Ač je úroveň 1900 USD za troyskou unci velmi silnou psychologickou rezistencí, při dalším posilování dolaru se může zlato propadnout ještě níže, odhadl Lajsek. Vyloučit tak podle něj nelze ani přiblížení k minimům z března, která byla kolem 1800 dolarů. Prohlášení zástupců americké centrální banky zatím spíše nahrávají dalšímu zvýšení úrokových sazeb, naopak trh navýšení již neočekává, řekl analytik. Právě tento kontrast působí na posilování dolaru, podotkl.
Pro zlato aktuálně nehovoří ani žádné zásadní makroekonomické důvody. Slabý výkon čínské ekonomiky může snížit poptávku po špercích. Výrazně výše by cenám zlata mohla podle Lajska pomoci asi jen eskalace situace mezi Ukrajinou a Ruskem, případně další pokus o převrat v Rusku. Čas zlata však podle analytika může přijít příští rok. Pokud by USA čekalo delší období stagflace, tedy vyšší inflace s nulovým ekonomickým růstem, může zlato dosáhnout i na historický rekord, uvedl. V dobách ekonomické nejistoty může být právě zlato jedním z nejlepších aktiv, uzavřel analytik.
fd ptd
CNBC: Agentura Fitch varuje před snížením ratingu desítek bank včetně JP Morgan
New York 15. května - Analytik ratingové agentury Fitch varuje před možným prudkým snížením ratingu desítek amerických bank. Dotknout by se to podle něj mohlo i největší americké banky JPMorgan Chase Co. Analytik Chris Wolfe to řekl zpravodajskému serveru CNBC s tím, že americkému bankovnímu trhu hrozí další turbulence.
Agentura Fitch v červnu snížila hodnocení finančního zdraví bankovního odvětví. Krok zůstal podle Wolfa do značné míry bez povšimnutí, protože nevyústil ve snížení ratingů jednotlivých bank. Další snížení skóre odvětví o jeden stupeň na A+ z AA-, tedy stále v investičním pásmu, by už ale Fitch přimělo přehodnotit ratingy každé z více než 70 amerických bank, které pokrývá, řekl Wolfe CNBC v exkluzivním rozhovoru v newyorské centrále firmy.
"Pokud bychom to změnili na A+, pak by to přehodnotilo všechna naše finanční opatření a pravděpodobně by se to promítlo do negativních ratingových akcí," řekl Wolfe.
Ratingové společnosti, na které se spoléhají investoři do dluhopisů, v poslední době svými rozhodnutími rozbouřily trhy. Agentura Moody's minulý týden snížila rating deseti malých a středně velkých bank a varovala, že by mohlo dojít ke snížení ratingu dalších 17 finančních domů. A to včetně větších institucí, jako jsou Truist a U.S. Bank.
Začátkem tohoto měsíce agentura Fitch snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Spojených států z nejvyššího stupně AAA na stupeň AA+. Rozhodnutí překvapilo investory a rozladilo americkou vládu. Agentura ho zdůvodnila očekávaným zhoršením fiskální situace v příštích třech letech a také vysokým a stále rostoucím zadlužením americké vlády.
Vedoucí amerických podniků včetně generálního ředitele banky JPMorgan Jamieho Dimona se ale rozhodnutí agentury vysmáli. Fitch je přitom už druhou významnou ratingovou agenturou, která odebrala Spojeným státům nejvyšší rating. Jako první tak před dvanácti lety učinila agentura Standard Poor's.
Tentokrát chce agentura Fitch dát trhu najevo, že snížení ratingu bank sice není předem dané, ale představuje reálné riziko, uvedl Wolfe.
Problém, který by vznikl dalším snížením ratingu odvětví na A+ spočívá v tom, že by pak skóre odvětví bylo nižší než rating některých nejlépe hodnocených bank. Rating dvou největších bank v zemi podle výše aktiv, JPMorgan a Bank of America, by pak bylo pravděpodobně nutné snížit z AA- na A+, protože banky nemohou mít vyšší rating než prostředí, ve kterém působí.
A pokud by došlo ke snížení ratingů nejvýznamnějších institucí, jako je JPMorgan, pak by agentura Fitch byla podle Wolfa nucena přinejmenším zvážit snížení ratingů všech dalších bank. To by potenciálně mohlo některé slabší finanční domy posunout blíže k neinvestičnímu pásmu, uzavřel analytik.
Akcie JP Morgan ztrácely kolem 16:30 SELČ 2,5 procenta a akcie Bank of America 2,3 procenta.
vjn ank