Průzkum: Češi pokračují v přesunu úspor z běžných účtů na spořicí účty
Praha 27. července (ČTK) - Češi pokračují v přesunu svých úspor z běžných účtů na spořicí účty a penzijní připojištění. Meziročně se podíl českých domácností s úsporami na spořicích účtech zvýšil ze 43 na 52 procent. Vyplývá to z dubnového průzkumu společnosti KRUK, která se zaměřuje na správu pohledávek, mezi 1000 respondentů. Úspory si na běžném účtu podle něj drží 27 procent Čechů, což představuje další pokles proti roku 2022, kdy to bylo 32 procent. Žádné úspory ani investice nemá 16 procent Čechů.
Vedle zvýšení popularity spořicích účtů meziročně narostl i podíl Čechů s úsporami na důchodových účtech a v penzijním připojištění, ze 24 na současných více než 27 procent. Tato forma spoření mírně předstihla i ukládání peněz na běžném účtu v bance, upozornil KRUK. Po dvou letech stagnace vzrostl podle průzkumu také podíl Čechů, kteří drží úspory v hotovosti u sebe doma, a to z 16 na 19 procent.
Mírně také vzrostl podíl domácností s penězi v investičních fondech z loňských 13 na současných 15 procent. Akcie a dluhopisy drží 11 procent Čechů, což je téměř dvojnásobek proti předchozím šesti procentům. Otočil se také klesající trend investic do pozemků a nemovitostí, z osmi a šesti procenty v předchozích dvou letech na dnešních téměř devět procent.
"Bezpochyby v reakci na vysokou inflaci se Češi snaží chránit svoje úspory před znehodnocením. Tradičně konzervativní přístup vede k přesunu úspor na spořicí účty, ale meziročně se mnohem více lidí rozhodlo pro riskantnější volbu s potenciálně vyšším výnosem v podobě akcií a dluhopisů. Rostou ale také investice do cenných kovů," uvedla generální ředitelka společnosti KRUK Jaroslava Palendalová.
Investice do vzácných kovů volí skoro sedm procent Čechů, což představuje významný nárůst ze tří, respektive čtyř procent v letech 2021 a 2022. Svoji pozici kolem pěti procent si drží kryptoměny. Narostl podíl investic do cizích měn, z loňského jednoho procenta na současná čtyři procenta.
Zatímco konzervativní metody spoření využívají prakticky stejnou měrou muži i ženy, investice do akcií a dluhopisů výrazně preferují muži, kteří také mnohem častěji nakupují cizí měny, drahé kovy a kryptoměny. Hotovost si nejčastěji drží nejmladší lidé, a pokud už investují, tak do akcií a dluhopisů. S rostoucím věkem se zvyšuje zájem o důchodové spoření a investicím se věnují především lidé s vysokoškolským vzděláním a vyššími příjmy, dodala Palendalová.
Investice všeho druhu, včetně významného podílu kryptoměn, mají především Češi pracující v oboru počítačů, sítí a telekomunikací. V rozporu s očekáváním investují do akcií, dluhopisů a investičních fondů o něco častěji zaměstnanci státní správy a sociálních služeb, než lidé pracující v oboru peněžních a pojišťovacích služeb.
fd rdo
Čistý zisk Monety v pololetí meziročně klesl o 13,7 procenta na 2,5 miliardy Kč
Praha 27. července (ČTK) - Čistý zisk Moneta Money Bank za letošní první pololetí meziročně klesl o 13,7 procenta na 2,5 miliardy korun. Provozní výnosy byly nižší o 3,6 procenta, dosáhly 5,9 miliardy korun a provozní náklady stouply o 4,4 procenta na 2,9 miliardy korun. Banka o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Oznámila rovněž, že zvyšuje cíl čistého zisku pro letošní rok minimálně na 4,7 miliardy korun.
"Naše výsledky za první polovinu letošního roku byly lepší, než jsme očekávali, a překonaly tak náš plán," uvedl předseda představenstva Monety Tomáš Spurný. Banka zvýšila výhled svých minimálních cílů na období 2023 až 2027. Za toto období vedení plánuje dosáhnout minimálního kumulativního čistého zisku ve výši 25,4 miliardy korun, což je o 1,8 miliardy korun více než v předchozím výhledu zveřejněném letos v únoru. "Hlavními faktory jsou nižší očekávané náklady na riziko a nižší efektivní daňová sazba," uvedla banka.
V pololetí bance meziročně klesl čistý úrokový výnos o 14 procent na 4,2 miliardy korun, podle banky to bylo zejména kvůli přetrvávajícímu tlaku na náklady na financování. Čistý výnos z poplatků a provizí se meziročně zvýšil o 20,5 procenta na 1,3 miliardy korun zejména díky zvyšujícím se prodejům produktů třetích stran.
Provozní náklady podle banky meziročně stouply zejména kvůli vyššímu příspěvku do regulatorních fondů a jednorázové kompenzaci akvizičních nákladů ve výši 113 milionů korun, kterou Moneta obdržela ve druhém loňském čtvrtletí. Regulatorní poplatky vzrostly meziročně o 34,1 procenta na 307 milionů korun a přímo podle banky souvisí s výrazným růstem klientských vkladů. Po očištění nákladů o výše zmíněnou kompenzaci zůstaly provozní náklady meziročně na stejné úrovni.
Klientské vklady vzrostly v pololetí meziročně o 24 procent na 368 miliard korun. Úvěrové portfolio Monety zůstalo stabilní, k 30. červnu činilo retailové portfolio 183,9 miliardy korun a komerční portfolio 85,3 miliardy korun. Nové hypoteční úvěry zaznamenaly pokles o 69,7 procenta. "To odráží jednak nižší poptávku v důsledku vysokých tržních úrokových sazeb, ale také konzervativní přístup skupiny Moneta k poskytování nových hypotečních úvěrů," uvedla banka.
Analytik XTB Tomáš Cverna výsledky Monety hodnotí pozitivně. Banka podle něj ve druhém čtvrtletí překonala odhady trhu v provozních výnosech i v čistém zisku. Zásadně ji k tomu pomohlo zvýšení čistých úrokových výnosů, u kterých se změnil klesající trend, řekl. Čistá úroková marže dosáhla 2,1 procenta, což podle něj odpovídá hodnotě z prvního čtvrtletí. Do následujících kvartálů očekává její pokles kvůli odlivu peněz z běžných účtů na spořící účty a termínované vklady. Akcie Monety po 9:00 klesly o 1,2 procenta na 83,90 Kč.
Moneta Money Bank je jednou z největších firem obchodovaných na pražské burze. Největším akcionářem Monety je finanční skupina PPF. Usilovala o spojení Monety se svou skupinou Air Bank. Plán ale loni na jaře padl.
fsl fd ptd