Papež svatořečil první ženu z Argentiny, obřadu se zúčastnil i prezident Milei
Vatikán 11. února (ČTK) - Papež František dnes prohlásil za svatou argentinskou řeholnici Maríi Antonii de Paz, která se tak stala první svatořečenou ženou z papežovy rodné země. Kanonizační mše v bazilice svatého Petra ve Vatikánu se zúčastnil také nový argentinský prezident Javier Milei, který v minulosti papeže nevybíravými slovy kritizoval. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.
María Antonia de Paz y Figueroa, známější jako Mama Antula, byla argentinská římskokatolická řeholnice z 18. století. V mládí se vzdala rodinného bohatství, aby pečovala o chudé a nemocné. Pořádala též populární duchovní cvičení včetně meditací, jejím vzorem byli jezuité. Papež František, sám jezuita, ji v pátek označil za "dar argentinskému lidu a také celé církvi".
Svérázný pravicový libertarián Milei v minulosti napadal papeže Františka za to, že obhajoval sociální spravedlnost, výrazy jako imbecil, ale i horšími. Od nástupu do úřadu loni v prosinci však svůj tón zmírnil, uvedla agentura Reuters. Papež tehdy oponoval, že těmto urážkám nevěnuje příliš pozornosti a že důležité je, co politici dělají v úřadu, ne v předvolební kampani.
Při dnešní bohoslužbě seděl prezident Milei v první řadě a na konci obřadu s papežem prohodil pár slov, potřásli si rukama a objali se. V pondělí jej má František přijmout na soukromé audienci.
V sobotním rozhovoru v argentinské rozhlasové stanici Milei prohlásil, že František je "nejdůležitějším Argentincem v dějinách" a že se těší na vzájemný plodný dialog. Vyjádřil také naději, že se 87letý papež bude těšit natolik dobrému zdraví, aby mohl přicestovat na návštěvu Argentiny.
František, někdejší arcibiskup Buenos Aires, si pohněval řadu svých krajanů, když od svého zvolení papežem v roce 2013 svou rodnou zemi nenavštívil. Papež říká, že se na cestu do vlasti možná konečně vydá v druhé polovině letošního roku.
Milei svou týdenní zahraniční cestu, která jej zavedla mimo jiné do Izraele, v pondělí uzavře setkáním s italským prezidentem Sergiem Mattarellou a premiérkou Giorgiou Meloniovou.
sch spr
Guvernér izraelské centrální banky po snížení ratingu vyzval vládu k akci
Jeruzalém 11. února (ČTK) - Izraelská ekonomika se z dopadů války s palestinským hnutím Hamás zotaví, je ale potřeba, aby se vláda i parlament zaměřily na otázky, které zmiňuje americká ratingová agentura Moody's Investors Service. Řekl to dnes guvernér centrální banky Amir Jaron. Moody's v pátek snížila hlavní rating Izraele na stupeň A2 z dosavadní známky A1.
"Aby se posílila důvěra trhů a ratingových společností v izraelskou ekonomiku, je důležité, aby vláda a Kneset jednaly s cílem řešit ekonomické problémy uvedené ve zprávě," řekl podle agentury Reuters Jaron. Ekonomika podle něj stála na pevných a zdravých základech a je světovou jedničkou v inovacích a technologiích. Kneset je název izraelského parlamentu.
Izrael má i po snížení hodnocení úvěrové spolehlivosti hlavní rating pět stupňů nad spodní hranicí investičního pásma. Výhled ratingu ale Moody's ponechala negativní, což znamená, že by agentura mohla v blízké době sáhnout k dalšímu snížení ratingové známky. Zpravidla to bývá do jednoho až dvou let, pokud mezitím rating nepotvrdí a výhled nezmění na stabilní.
"V minulosti jsme věděli, jak se vzpamatovat z těžkých časů a rychle se vrátit k prosperitě. Izraelská ekonomika má sílu zajistit, že tomu tak bude i tentokrát," řekl guvernér centrální banky.
Agentura Moody's jako důvod ke snížení ratingu zmínila politická a fiskální rizika plynoucí z války mezi izraelskou armádou a palestinským hnutím Hamás, která trvá už více než čtyři měsíce. Agentura začala s revizí ratingu 19. října, krátce po útoku Hamásu, jehož příslušníci v Izraeli pozabíjeli na 1200 lidí a část jich odvlekli do Gazy jako rukojmí.
Izrael na útok Hamásu odpověděl rozsáhlou ofenzivou. Počet mrtvých na palestinské straně od loňského října podle aktuální bilance úřadů ovládaných Hamásem překročil 28.000, dalších téměř 68.000 Palestinců bylo zraněno.
Evropská unie, Spojené státy, ale například i česká vláda označují Hamás za teroristickou organizaci.
Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory. Ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček, má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému státu či jinému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.
spr