V galerii v Liberci jsou díla česko-čínského páru a socha Jizerský Enti
Liberec 12. září (ČTK) - Na čínské umění s českou stopou je zaměřená nová výstava Oblastní galerie v Liberci. Jsou na ní malované porcelánové vázy malíře Jiřího Straky a hedvábná instalace jeho čínské manželky A Qin Strakové. Novinku má galerie i v zahradě, kde přibyla socha nazvaná Jizerský Enti alias Pastýř stromů. Z francouzského cementu ji vytvořil Matouš Lipus, řekla dnes novinářům kurátorka galerie Tea Záchová.
Díla manželů Strakových, kteří střídavě žijí v Česku a Číně, budou v galerii do 12. ledna příštího roku. Český malíř tam má kolekci porcelánových váz, jež jsou ozdobené technikou malby modrým kobaltem pod bílou glazurou. Je to výběr z let 2015 až 2024, který Straka vytvořil při pobytu v manufakturách jihočínského města Ťing-te-čen známým právě výrobou porcelánu. "Vybírám ty skutečně autentické tradiční tvary a na ně potom dělám svůj dekor, který s tím tradičním až zase tolik nesouvisí. A tím dosahuji nějakého napětí nebo kontrastu mezi tím tradičním tvarem a tím svým osobitým dekorem," řekl Straka. Motivy na jeho malovaných vázách, jež jsou vystavené v galerii, jsou psi, kobry, ryby, traviny nebo tvář ženy.
Jeho manželka má na výstavě obrazy namalované na hedvábí. Zachycuje na nich motivy čínské ženské všednodennosti. "Tu pro ni reprezentuje kupříkladu oblečení sušící se na na ramínkách u lidských příbytků po staletí," uvedl kurátor výstavy Martin Dostál.
Zatímco díla manželů Strakových budou v galerii dočasně, Lipusova socha v parku zůstane trvale. Stala se součástí postupně vytvářené venkovní galerie zvané Lázeňská zahrada. "Jde o dlouhodobý projekt, kdy některé sochy budou přibývat, některé se zas ztrácet, ale v průměru by jich tam mělo být deset až 15," uvedla Záchová. Nový přírůstek, který tvarem i strukturou připomíná stromového muže, má na výšku skoro 2,5 metru. "Socha je vytvořena z francouzského cementu, který je specifický hnědou barvou," dodala kurátorka. Už z dřívějška jsou v Lázeňské zahradě kolem budovy galerie plastiky Jiřího Davida, Čestmíra Sušky nebo Kurta Gebauera.
knt ver
Prozkoumat středověký život mohou lidé na nové výstavě s pomocí mobilní aplikace
Praha 12. září (ČTK) - Lidé mají možnost poznat život v době předhusitské, ponořit se do středověkého dolu nebo mezi zdi klášterních cel díky výstavě v Galerii Věda a umění v sídle Akademie věd na Národní třídě. Mobilní aplikace propojí panely výstavní síně s věrohodnými 3D rekonstrukcemi, modely a atraktivními vizualizacemi. Expozice potrvá do 11. listopadu, vstup je zdarma.
Návštěvníci se mohou virtuálně projít předhusitskou Prahou, a to v Tomkově plánu Prahy, který umožňuje porovnat vývoj města od 15. století do současnosti. Díky 3D modelům si budou moct představit podmínky středověkých horníků při těžbě stříbra a dalších rud.
"Není to jen kutnohorská štola, ale celý rekonstruovaný důlní areál na Buchbergu u Přibyslavi na Vysočině, který patří mezi nejlépe dochované důlní areály nejen na území ČR. Vychází z výsledků několika let nedestruktivního výzkumu a vytvořené modely a data se použila také při rekonstrukcích dalších hornických lokalit v Čechách i v Německu," Jan Mařík, ředitel pražského Archeologického ústavu Akademie věd ČR (AV ČR), a jeden z autorů výstavy.
Lidé se mohou virtuálně přenést také do veřejnosti bežně nedostupných míst či například poznat starší podobu dnes modernizovaných staveb. Vžít se do práce historika zase návštěvníkům umožní plně digitalizovaná genealogická a topografická kartotéka Augustina Sedláčka.
"Hrady, zámky a tvrze království Českého je dodnes vyhledávané dílo a studijní materiál odbornou i laickou veřejností. Digitalizované kartotéky ale obsahují také informace z některých archivních dokumentů, které se ztratily nebo byly během 20. století zničeny," řekla další autorka výstavy Eva Doležalová z Historického ústavu AV ČR.
Cílem výstavy je ukázat metody moderní historické vědy a jejích výstupů za použití současných technologií. Výstava Cesta do historie je otevřena letos od 12. září do 11. listopadu každý všední den od 10.00 do 18.00 hodin. Součástí výstavy bude v Týdnu Akademie věd od 4. do 10. listopadu série komentovaných prohlídek určených zejména pro školy, při nichž bude prezentována širší verze rekonstrukcí a vizualizací historických lokalit a nálezů.
puz ptd
DALŠÍ ZPRÁVY