V lednu klesly ceny plynu, elektřiny a drahých kovů, zdražila ropa či cukr
Londýn/Praha 2. února (ČTK) - Ceny komodit na světových trzích byly v lednu rozkolísané, klesly ceny plynu, elektřiny, obilovin a drahých kovů. Naopak zdražila ropa, cukr či kakao. Komoditní index agentury Bloomberg byl koncem ledna na své letošní výchozí hodnotě.
"Komodity byly na počátku roku značně rozkolísané. Nejvyšší ztráty zaznamenávaly v polovině ledna, nicméně hlavně zásluhou ropy se v druhé polovině měsíce vzpamatovaly. Hlavní komoditní index agentury Bloomberg tak ukončil první měsíc v roce na svých otevíracích hodnotách," řekl ČTK analytik XTB Jiří Tyleček.
Cena severomořské ropy Brent, která slouží jako hlavní ukazatel vývoje cen ropy na světových trzích, vzrostla o 5,5 procenta. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) přidala 6,8 procenta. Za růstem cen ropy stojí primárně napětí na Blízkém východě, které v lednu gradovalo útoky na lodě plující při pobřeží Jemenu. V reakci na cenu ropy rostly také velkoobchodní ceny paliv, které následně zvyšovaly ceny u čerpacích stanic v Česku.
Ceny dalších energetických komodit se ale už nevyvíjely zcela jednoznačně. Cena ročního kontraktu na plyn v Nizozemsku, který je určující pro cenový vývoj pro konečné zákazníky, letos klesla zatím o 11 procent. Cena elektřiny na burze v Lipsku k dodání v příštím roce klesla o 12 procent, cena uhlí v Rotterdamu s dodáním v tomto roce pak ztrácí 14 procent.
Ve skupině průmyslových kovů vykazuje nejvyšší ztráty hliník. Jeho cena letos vykazuje zatím pokles o 4,4 procenta. Nikl zlevnil o dvě procenta, naopak ceně mědi mírně prospěly poslední týdny. Cena tohoto kovu od začátku roku přidává 0,9 procenta. Průmyslovým kovům se nedařilo hlavně v první polovině měsíce. Po schválení nového ekonomického stimulu v Číně se však začaly zvyšovat.
Zlato zahájilo letošní rok mírným poklesem a za leden ztratilo 1,1 procenta své hodnoty, doplnil analytik Golden Gate Pavel Ryba. Cena stříbra klesla o 3,6 procenta, platina ztratila meziročně devět procent. Výrazný pokles pak má za sebou palladium. Je o 40 procent levnější než před rokem a s cenou 985 dolarů za troyskou unci na konci ledna proti začátku měsíce ztrácí 11 procent, poznamenal Ryba.
"Ve skupině zemědělských komodit letos vidíme výrazně nevyrovnané pohyby," upozornil Tyleček. Cena cukru vykazuje nárůst o 15 procent kvůli suchu v Indii a Brazílii. Cena kakaa dokonce už v lednu vzrostla o 18 procent. Její růst navazuje na vzestup o 65 procent v minulém roce. Daří se také bavlně, která přidává sedm procent. Cena kávy pak vykazuje růst o 3,5 procenta. Všechny zmíněné komodity se obchodují v New Yorku, podotkl Tyleček.
Opačným směrem se však vydaly obiloviny obchodované na chicagské komoditní burze. Cena kukuřice v lednu klesla o pět procent a cena pšenice ztratila 4,5 procenta. Obiloviny klesly v očekávání vysoké produkce v Jižní Americe a v reakci na vysoké zásoby v USA.
fd spr
Čistý zisk Monety Money Bank loni činil 5,2 mld. Kč, meziročně nepatrně stoupl
Praha 2. února (ČTK) - Čistý zisk Monety Money Bank loni činil 5,2 miliardy korun a meziročně stoupl o 0,3 procenta. Vedení banky navrhuje dividendu devět korun za akcii, což představuje 88 procent konsolidovaného čistého zisku za loňský rok. Banka to dnes uvedla v tiskové zprávě. Moneta Money Bank je jednou z největších firem obchodovaných na pražské burze. Největším akcionářem Monety je finanční skupina PPF.
Objem klientských vkladů meziročně vzrostl o 19,6 procenta na rekordních 400 miliard korun. Portfolio výkonných úvěrů kleslo o 2,3 procenta na 264 miliard korun. "Naše strategie růstu klientských vkladů byla úspěšná a dosáhli jsme jí při zachování nákladové disciplíny a udržení stability úvěrových portfolií. Moneta také potvrdila svou pozici lídra v oblasti online bankovnictví v České republice. Rok jsme zakončili s vynikající kapitálovou pozicí, která umožňuje vedení společnosti navrhnout dividendu ve výši devět korun na akcii," uvedl předseda představenstva Monety Tomáš Spurný. Za rok 2022 činila dividenda osm korun na akcii.
Celkové provozní výnosy loni dosáhly 12,1 miliardy korun, meziročně je to podobný výsledek. Čistý úrokový výnos meziročně klesl o 7,9 procenta na 8,6 miliardy korun. Podle banky jsou za poklesem vyšší náklady na financování, aby Moneta mohla svým klientům nabídnout zajímavé úročení vkladů. Čistý výnos z poplatků a provizí meziročně vzrostl o 14,2 procenta na 2,6 miliardy korun. "Toho bylo dosaženo díky provizím z prodeje produktů třetích stran, jako je pojištění a investiční fondy, které k celkovému výsledku přispěly částkou 1,5 miliardy korun, tedy o 40,1 procenta více než v roce 2022," uvedla banka. Celkové provozní náklady meziročně vzrostly o 2,4 procenta na 5,7 miliardy korun
Banka podle analytika XTB Tomáše Cverny překonala odhady trhu v čistém zisku, nicméně u provozních výnosů zaostala mírně za očekáváním. "Ve čtvrtém čtvrtletí mírně zaostal čistý zisk za odhady zejména díky pokračujícímu růstu nákladů na financování," podotkl.
Čistý zisk meziročně rostl tempem 15 procent, což představuje solidní dynamiku, doplnil analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler. V provozní rovině klesly čisté úrokové výnosy, které souvisí se zdražením depozit. Nicméně na celoroční bázi výrazně klesly náklady rizika. Kvalita úvěrového portfolia je tedy velmi dobrá. Investory podle něj povzbudil i návrh na dividendu devět korun na akcii. Akcie Monety na pražské burze v 10:30 rostly o 0,8 procenta na 101 Kč.
Celkový počet klientů loni meziročně vzrostl o 3,7 procenta a ke konci roku dosáhl 1,6 milionu.
Banka dnes také zveřejnila svůj střednědobý výhled na období 2024 až 2028, předpokládá dosažení kumulovaného čistého zisku ve výši 27,7 miliardy korun, což je o 32 procent více než kumulovaný čistý zisk doručený v předchozích pěti letech.
fsl fd mha