Zlatovna Zlato Zprávy Finance

Britská centrální banka podle očekávání ponechala základní úrok na 5,25 procenta

 Británie hospodářství finance sazby
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Londýn 1. února (ČTK) - Britská centrální banka dnes podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na 5,25 procenta, maximu za 15 let. Oznámila to v tiskové zprávě. Banka se prostřednictvím vysokých úroků snaží dostat pod kontrolu inflaci. Guvernér Andrew Bailey požaduje více důkazů, že inflace trvale klesá k cíli, který si centrální banka stanovila. Britská libra v reakci na oznámení smazala část ztrát. Bank of England, jak zní oficiální název britské měnové autority, drží základní úrok na 5,25 procenta od loňského srpna. Předtím jej od prosince 2021 čtrnáctkrát po sobě zvýšila. "Než budeme moci snížit úrokové sazby, musíme vidět více důkazů, že inflace klesne až na dvouprocentní cíl a zůstane tam," řekl guvernér Bailey. Šest z devíti členů měnového výboru hlasovalo pro zachování sazeb, dva se vyslovili pro zvýšení o 0,25 procentního bodu, jeden hlas byl pro snížení úroků o čtvrt procentního bodu. Bylo to poprvé od srpna 2008, tedy od začátku globální finanční krize, kdy tvůrci měnové politiky hlasovali pro zvýšení a snížení úrokových sazeb na stejném zasedání. Britská centrální banka upustila v prohlášení od varování, že pokud se objeví trvalejší inflační tlak, bude nutné "další zpřísnění" měnové politiky. Místo toho uvedla, že "bude sledovat, jak dlouho by měla být bankovní sazba udržována na současné úrovni". Ve středu ponechala svou základní úrokovou sazbu beze změny také americká centrální banka (Fed). Ta uvedla, že úrokové sazby dosáhly v tomto cyklu zpřísňování už svého vrcholu a ještě letos klesnou. Šéf Fedu Jerome Powell nicméně fakticky vyloučil snížení úroků už na březnovém zasedání Fedu, se kterým počítala část trhu.
Klíčová slova - Británie - hospodářství - finance - sazby -
Libra v reakci na dnešní oznámení o sazbách smazala část ztrát vůči dolaru. Krátce po 13:00 SEČ k dolaru ztrácela čtvrt procenta na 1,2658 USD. lsk spr
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Makroekonomika (mak) - Finance (fin). ID zprávy: T2024020104642|508761. Vydána 01.02.2024 13:26:18. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Federální rezervní systém
(neformálně Fed, z anglického The Federal Reserve System ) je centrální bankovní systém Spojených států amerických. Fed je neziskovou společností, která není nikým formálně vlastněna (spíše se jedná o nezávislou státní instituci). Stát má k Fed přímý přístup skrze volbu vedení společnosti jednou za 14 let, tím je zachována politická nezávislost.

Britská centrální banka podle očekávání ponechala základní úrok na 5,25 procenta


Reuters: Írán stahuje armádní špičky ze Sýrie kvůli izraelským úderům
Novou mluvčí ČNB se stala Štěpánka Filipová, dosud působila v CzechTourismu
Průzkum: Více než polovina českých párů považuje příjmy domácnosti za společné
Loni zavedla umělou inteligenci více než třetina firem v EU, uvedl Amazon
Německé Deutsche Bank ve čtvrtletí klesl zisk o 28 procent, chystá propouštění

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.