Státní podnik obnoví u lesa ukrytou neogotickou kapli Panny Marie na Ústecku
Libochovice (Ústecko) 27. dubna (ČTK) - Kaple Panny Marie mezi Telnicí a Libouchcem na Ústecku se letos dočká opravy střechy a vstupního portálu. Osamocená stavba u lesa náleží státnímu podniku Lesy ČR, který do ní investuje 1,7 milionu korun. V přípravě je také druhá etapa obnovy, kterou projdou vitrážová okna a interiér. Mluvčí podniku Eva Jouklová ČTK řekla, že se opravy mohou protáhnout kvůli finanční náročnosti i na několik let.
Sakrální stavba ukrytá mezi stromy u silnice vedoucí z Telnice do Nakléřova láká fotografy i příznivce méně známých míst. V blízkosti kaple stával lovecký zámek Ledebour, podle kterého je kaple v některých pramenech přezdívaná. Podle webové stránky Zaniklé obce a objekty dal zámek vystavět Adolf Ledebour, zakladatel vsi Adolfov v Krušných horách. Tehdejší majitel panství Všebořice nechal soubor tří patrových budov krytých střechami s množstvím vikýřů postavit poblíž starší myslivny ve 40. letech 19 století. Později vznikla i dodnes stojící novogotická kaple. Zámek patřil Ledebourům do 40. let 20. století, do té doby ho jeho majitelé využívali ke krátkodobým pobytům. Do správy státu byl převeden po roce 1945. Nedlouho poté přestal být využíván, zpustl a v 70. letech podlehl demolici.
Kaple byla postavena po roce 1843 z kamenných kvádrů. Z patra věže vzhlíží do krajiny kamenná socha Panny Marie v životní velikosti. Podle webu Zaniklé kostely je stavba zapsaná jako kulturní památka. Zájem o odkup neogotické kaple v minulosti projevila obec Telnice. 'Po zjištění předběžně stanovené ceny opravy kaple od svého záměru upustila,' uvedla Jouklová a doplnila, že podnik nyní vzhledem k naplánované renovaci o prodeji neuvažuje. Historicky byla kaple ve správě Severočeských státních lesů, po transformaci lesnických podniků ji začaly spravovat Lesy ČR, od roku 2020 pak Lesní správa Litvínov, která opravu připravuje.
Lesy ČR mají ve správě stovky podobných staveb, které postupně obnovují. Mezi nimi jsou ale také odpočívadla, studánky, rozhledny a podobně. Loni podnik opravil šest staveb za čtyři miliony korun, letos chce investovat do deseti z nich 6,5 milionu korun.
Obdobné stavby se v lesích v minulosti stavěly, protože to tehdy umožňovaly zákonné předpisy. V současnosti to kvůli zákonu o lesích možné není. 'Samotná existence staveb do jisté míry omezuje hospodaření na souvisejících lesních pozemcích,' uvedla mluvčí s tím, že se rekonstrukce některých objektů kvůli památkové ochraně musí konzultovat s odborníky.
trs kš
WSJ: Trumpovi spojenci chystají návrhy, které by omezily nezávislost Fedu
Washington/New York 26. dubna (ČTK) - Spojenci bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa tiše připravují návrhy, které by mohly narušit nezávislost centrální banky (Fed), pokud by byl Trump letos opět zvolen prezidentem. S odkazem na své zdroje to napsal ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ). Mezi Trumpovými poradci se přitom podle deníku prohlubují spory o to, jak razantně napadnout pravomoci Fedu.
Malá skupina spojenců bývalého prezidenta podle WSJ vytvořila asi desetistránkový dokument, který nastiňuje vizi politiky centrální banky. Skupina tvrdí, že Fed by měl s Trumpem konzultovat rozhodnutí o úrokových sazbách a že by Trump měl mít pravomoc odvolat Jeroma Powella z funkce šéfa Fedu před koncem jeho funkčního období, což je v roce 2026.
Trump si v roce 2017 Powella vybral, aby vedl centrální banku, ale záhy se obrátil proti němu. Letos v únoru prohlásil, že pokud bude zvolen prezidentem, Powella znovu nejmenuje. Myslí si také, že Fed pod Powellovým vedením sníží úrokové sazby, aby zlepšil vyhlídky na znovuzvolení Joea Bidena. Nižší sazby totiž prospívají firmám, protože jim snižují náklady na úvěry, a v konečném důsledku tak pomáhají ekonomice jako celku.
WSJ upozorňuje, že nedokáže zjistit, zda si je bývalý prezident těchto zákulisních snah vědom, či zda je dokonce podporuje. Někteří lidé blízcí těmto diskusím si ale myslí, že Trump s těmito plány souhlasí.
Trump už s poradci o případných kandidátech na šéfa Fedu neformálně hovořil. Některých se i zeptal, zda by měli o tuto práci zájem, píše WSJ. Trumpova kampaň agentuře Reuters na žádost o podrobnosti bezprostředně neodpověděla.
Centrální banky jsou v demokratických zemích nezávislé instituce, které určují měnovou politiku, a mají tak zásadní vliv na hospodářství. Základní úrok v USA je od loňska v pásmu 5,25 až 5,50 procenta, což je nejvíce od roku 2001. Ekonomové donedávna očekávali, že Fed začne brzy úroky snižovat, opětovný vyšší růst inflace ale tento předpoklad podle většiny z nich posouvá až na konec roku.
spr