WTO vidí známky roztříštěného obchodu, ne však obrat procesu globalizace
Ženeva (Švýcarsko) 12. září (ČTK) - Globální napětí začalo způsobovat roztříštěnost obchodu, neboť se vytvářejí konkurenční obchodní vztahy. Zatím je však předčasné tvrdit, že by proces globalizace obrátil směr. Ve své dnešní zprávě to uvedla Světová obchodní organizace (WTO). Celkový obchod se nadále zvyšuje, a to i mezi Spojenými státy a Čínou, loni byl rekordní. Nenaplnily se přitom nejhorší předpovědi výpadku dodávek a prudkého zvýšení cen potravin.
WTO uvedla, že zaznamenala výrazný růst jednostranných obchodních omezení. Další prudký růst těchto opatření by mohl roztříštit světovou ekonomiku. Posiluje také názor, že správným směrem je spolupráce s menší skupinou spřátelených zemí a snižování rizik.
Šéfka WTO Ngozi Okonjová-Iwealaová ve zprávě uvedla, že mezinárodní hospodářský řád po roce 1945 byl postaven na myšlence, že vzájemná závislost zemí prostřednictvím zvýšených obchodních a hospodářských vazeb podpoří mír a společnou prosperitu. Tato vize je však nyní ohrožena, stejně jako budoucnost otevřené a předvídatelné globální ekonomiky.
Geopolitické napětí už ovlivnilo světový obchod, vzhledem k tomu, že obchodní výměna mezi geopolitickými bloky roste pomaleji. Varování, že globální obchod se odvrací od globalizace, však nejsou podle WTO na místě. Organizace upozornila na rychlý rozvoj obchodu s digitálními službami a zbožím šetrným k životnímu prostředí.
Při posledním hlasování OSN týkajícím se výzvy, aby Rusko stáhlo své vojáky z Ukrajiny, hlasovalo pro stažení 141 členů. Sedm bylo proti a 32 se zdrželo hlasování, včetně Číny, Indie a Jihoafrické republiky. Podle WTO od invaze roste obchod mezi těmito dvěma bloky zemí s odlišným hlasovacím vzorcem o čtyři až šest procent pomaleji než obchod v rámci těchto bloků. Rozdíl byl podobný i u přímých zahraničních investic. Údaj nezahrnuje Rusko ani Ukrajinu.
Obchodní toky mezi Čínou a Spojenými státy se přeorganizovaly. Zvýšil se obchod s produkty, na které se nevztahuje clo, a naopak se prudce snížil obchod s některými kategoriemi, jako jsou farmaceutické produkty a polovodiče.
Obnovení snahy o integraci obchodu je podle WTO cestou k řešení současných problémů v oblasti bezpečnosti, chudoby a změn klimatu. Otevřený obchod snížil riziko konfliktů v posledních 40 letech a zmírnil chudobu.
irl spr
Šéfka německé diplomacie je v Kyjevě, počtvrté od ruské invaze
Kyjev 11. září (ČTK) - Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková přicestovala do Kyjeva na svou čtvrtou návštěvu od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu loni v únoru, informovala dnes agentura DPA. Baerbocková po svém příjezdu slíbila Ukrajině další podporu na její cestě do Evropské unie, ale také trvala na dalších reformách, zejména v boji proti korupci.
Návštěva je zamýšlena jako projev solidarity týden před Valným shromážděním OSN v New Yorku, dodala ministryně.
Ukrajina brání "veškerou naši svobodu", zdůraznila politička Zelených. Přislíbila, že se Kyjev může na Berlín spolehnout, a to i ohledně podpory na ukrajinské cestě do EU.
Ukrajina má postavení kandidátské země EU od loňského června. Evropská komise tehdy definovala sedm priorit pro reformy, z nichž některé považuje za splněné. Nová zpráva o pokroku Ukrajiny se od EK očekává příští měsíc, poznamenala DPA.
Baerbocková podle ní naléhala na větší úsilí v boji proti korupci. Řekla, že výsledky Kyjeva v reformě soudnictví a mediálních zákonů jsou již působivé. Stále ale existují mezery ohledně uplatňování zákona namířeného proti vlivu oligarchů a v boji proti korupci, upozornila. Nicméně také EU podle ministryně musí rychle pracovat na přípravě na "rozmístění více židlí u stolu“.
Na pozadí pokračujících ruských útoků proti ukrajinské infrastruktuře a dodávkám energií Baerbocková uvedla, že je záhodno propojit energetickou síť s Ukrajinou ještě těsněji.
Kritizovala Rusko rovněž za to, že nejenže zabíjí děti svými bombami, ale také je podle ní unáší z dětských domovů a škol, aby je deportovalo do převýchovných táborů či dalo k adopci v Rusku. Za srdcervoucí označila zprávy o "extrémním vymývání mozků ruskými úřady s cílem zničit jakékoli mosty mezi dětmi a jejich rodinami a vlastí".
Německo podporuje ty organizace a úřady, které "poskytují traumatizovaným dětem bezpečný domov", uvedla šéfka německé diplomacie a zdůraznila, že tyto zločiny se musí řešit. "Úplně prvním krokem k míru od (ruského prezidenta Vladimira) Putina je nechat tyto děti, aby se vrátily domů," uvedla. Téma by mělo hrát důležitou roli i během VS OSN.
Baerbocková naposledy byla na Ukrajině v lednu, kdy jako první členka německé vlády od začátku války navštívila Charkov na východě Ukrajiny, blízko ruských hranic. Předtím byla v Kyjevě od vypuknutí války v únoru 2022 dvakrát - v polovině května 2022 jako první členka kabinetu a v polovině loňského září.
msk mka