Trump podepsal memorandum o zavedení odvetných cel za digitální daně
Washington 22. února (ČTK) - Americký prezident Donald Trump podepsal memorandum o uvalení cel na země, které vybírají daně z digitálních služeb od amerických technologických společností. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného představitele Bílého domu.
Memorandum nařizuje Úřadu amerického obchodního zmocněnce (USTR) obnovit vyšetřování daní z digitálních služeb, které bylo zahájeno v době Trumpova prvního funkčního období, a vyšetřování případně dalších zemí, které využívají digitální daň k "diskriminaci amerických společností", uvedl úředník.
"Prezident Trump nedovolí, aby si zahraniční vlády přivlastňovaly americký daňový základ ve svůj vlastní prospěch," dodal úředník.
Trump již minulý týden uvedl, že uvalí cla na Kanadu a Francii kvůli dani z digitálních služeb. Podle něj by pouze Amerika měla mít právo danit americké firmy, uvádí se v informačním listu Bílého domu. Stěžoval si také, že Kanada a Francie vyberou pomocí těchto daní od amerických společností každá více než 500 milionů USD (téměř 12 miliard Kč) ročně. Reciproční cla tak podle něj vrátí do pokřiveného systému mezinárodního obchodu spravedlnost a prosperitu a zabrání tomu, aby byli Američané zneužívání.
Daně z digitálních služeb zaměřené na americké technologické giganty, jako Google, Meta, Apple a Amazon, jsou zdrojem obchodních sporů již řadu let. Tyto daně zavedly Británie, Francie, Itálie, Španělsko, Turecko, Indie, Rakousko a Kanada a vybírají se z tržeb z digitálních služeb prodávaných na jejich území. USTR v době prvního Trumpova funkčního období shledal, že diskriminují americké společnosti, a připravil odvetná cla.
Za předchozího prezidenta Joea Bidena byla tato cla pozastavena, aby bylo možné pokračovat v jednáních o globální daňové dohodě. Tato jednání skončila dohodou o zavedení globální minimální daně z příjmů právnických osob 15 procent, kterou ale americký Kongres nikdy neratifikoval, a jednání o druhé složce, která měla vytvořit alternativu k digitálním daním, se z velké části zastavila bez dohody.
Trump první den v úřadu prakticky vyřadil USA z globální daňové dohody s téměř 140 zeměmi a prohlásil, že globální minimální daň nemá v USA žádnou platnost ani účinek. Nařídil také americkému ministerstvu financí, aby připravilo možnost ochranných opatření.
Nový Trumpův příkaz umožňuje USTR reaktivaci odvetných cel, která byla navržena tak, aby kompenzovala výši vybraných daní z digitálních služeb.
irl
Starokladrubský bělouš z Kladrub míří do dánských královských stájí
Kladruby nad Labem (Pardubicko) 21. února (ČTK) - Národní hřebčín Kladruby nad Labem na Pardubicku dodal dánskému královskému dvoru dalšího starokladrubského bělouše. Jedenáctiletý valach tam rovnou může nastoupit do služby, uvedl dnes hřebčín v tiskové zprávě.
Loni si Dánové vybrali dva koně pro krále Frederika X. Hřebčín jim předvedl čtyři valachy, kteří splňovali nároky, koně musí být dobře stavění a klidní. Dva z nich si delegace odvezla. Při loňské návštěvě si zástupci královský stájí vybrali třetího bělouše, který zamířil do Dánska dnes ráno.
"Generalissimus Adivina VIII je již 35. starokladrubským běloušem prodaným do Dánska. Jedná se o velmi zkušeného koně, kterého bude možné téměř ihned využít pro ceremoniální službu, a to jen po krátkém seznámení s novým prostředím a ostatními koňmi," řekl ředitel hřebčína Jiří Machek.
Koně jinak zpravidla odcházejí na dánský dvůr ve čtyřech až pěti letech. Mají za sebou výcvik tahu i pod sedlem, jsou naučení chodit také ve čtyřspřeží. Dánové pak v tréninku pokračují.
Jedenáctiletý valach, který obohatí dánské stáje, v minulosti úspěšně reprezentoval národní hřebčín s Jiřím Nesvačilem mladším v závodech čtyřspřeží a s Dianou Pazderkovou v drezuře. V roce 2022 se mimo jiné účastnil mistrovství světa čtyřspřeží v italském Pratoni del Vivaro nebo Světového jezdeckého festivalu CHIO Aachen. Byl také často využíván při reprezentačních akcích v České republice i zahraničí.
Hřebčín spolupracuje s dánským dvorem přes 30 let. Skarokladrubák je české plemeno koní typu galakarosier, který se používá pro ceremonie, především jako kůň kočárový. "Výborně se ale hodí i k soutěžím spřežení, klasické drezuře či k rekreačnímu ježdění," uvedl Machek. Hřebčín také dodává přes 20 let koně švédské národní gardě, dodal.
jlc kš