Ukrajina dočasně vyškrtla Raiffeisen Bank ze seznamu sponzorů války
Kyjev 17. prosince (ČTK) - Ukrajina dočasně vyškrtla rakouskou Raiffeisen Bank International (RBI) ze svého seznamu sponzorů války. Informoval o tom dnes web Ukrajinska pravda. Jde o především symbolický seznam společností, které podnikají v Rusku i přes jeho invazi na Ukrajinu. Rakouské úřady i zástupci banky samotné však v posledních týdnech vyvíjeli značnou snahu, aby Raiffeisen Bank, největší západní banka působící v Rusku, ze seznamu zmizela, informovala agentura Reuters.
Ukrajinská Národní agentura pro prevenci korupce (NAZK) na svém webu uvádí, že odebrala Raiffeisen Bank International ze seznamu po dobu dvoustranných jednání se zástupci banky, kterých se účastní i zástupci Evropské komise.
RBI je významnou součástí rakouské ekonomiky a v Rusku má kolem 2600 klientů mezi firmami, čtyři miliony vlastníků účtů a 10.000 zaměstnanců. Vedení banky po začátku ruské invaze na Ukrajinu vyjádřilo ochotu z Ruska odejít. Zatím se tak však nestalo a generální ředitel Johann Strobl řekl, že je nepravděpodobné, že banka své působení v Rusku ukončí do konce roku, píše Ukrajinska pravda.
Rakouští zástupci podle tří nejmenovaných zdrojů agentury Reuters svůj zájem o odebrání RBI ze seznamu vyjádřili v evropských institucích a zástupci banky se setkali s ukrajinskou NAZK. Jiné dva zdroje uvedly, že Rakousko by mohlo odebráním banky z ukrajinského seznamu podmiňovat svoji podporu dvanáctému balíku unijních protiruských sankcí.
Rakouská lobby, ne nepodobná té maďarské, hrozí oslabit evropskou jednotu v podpoře bránící se Ukrajiny, komentuje vývoj Reuters. Přítomnost RBI v Rusku je projevem historicky hlubokých vztahů mezi Ruskem a Rakouskem postavených na ruském plynu a financích, pro které Vídeň fungovala jako bankovní "uzel", píše agentura.
Na seznamu NAZK dále zůstává 44 společností, nejvíce z Číny, Spojených států a Německa nebo Francie - například výrobce stavebních materiálů Knauf, potravinářská korporace Nestlé, výrobce smartphonů Xiaomi nebo kosmetická firma Yves Rocher.
vdv jrm
Měny Polska a Maďarska zpevnily po zprávách, že EU těmto zemím uvolní peníze
Londýn/Varšava 15. prosince (ČTK) - Polský zlotý dnes na devizových trzích zpevnil po zprávách, že se Varšava dostane k penězům, které jí Evropská unie blokuje. Později ale zlotý zisky smazal. Z podobného důvodu se tento týden zvyšoval i kurz maďarského forintu, kde se ale růst zatím vyčerpal a měna dnes dopoledne oslabila. Evropská unie má k oběma zemím výhrady a tvrdí, že přijetím některých zákonů potlačují demokratické principy.
Euro se krátce po poledni prodávalo zhruba za 4,31 zlotého, a pohybovalo se tak v blízkosti hodnot ze čtvrtečního večera. Dopoledne euro kleslo až k hranici 4,30 zlotého, čímž se polská měna přiblížila kurzu 4,29 zlotého, maximu od jara 2020. Vůči maďarské měně euro přidávalo asi půl procenta na 381,10 forintu, zatímco do poloviny týdne kleslo až pod 378 forintů. Forint zůstává výrazně silnější proti konci loňského roku, kdy euro stálo více než 407 forintů.
Nový polský premiér Donald Tusk a předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová dnes uvedli, že Brusel ještě do konce roku převede Polsku prvních pět miliard eur (zhruba 122 miliard Kč) jako finanční pomoc. Peníze byly zmrazeny kvůli výhradám komise vůči stavu právního státu v Polsku.
"Titulky se slovy jako 'Tusk', 'von der Leyenová' nebo 'fondy obnovy' jsou něčím, co mění rovnováhu sil ve prospěch zlotého," řekl jeden z obchodníků na devizovém trhu ve Varšavě. "Sledujeme politické možnosti, jak jsem pochopil, protože s Tuskem v Bruselu vyhlásíme miniúspěch..., i když je to stále velmi vágní a i když uplyne ještě mnoho měsíců, než ty peníze uvidíme," citovala obchodníka agentura Reuters.
Maďarský forint zpevňoval tento týden až do středy, kdy se růst jeho kurzu zastavil. Forint zpevňoval po oznámení Bruselu, že Evropská unie obnovuje Budapešti přístup k deseti miliardám eur (více než 244 miliard Kč) z unijních fondů. Brusel peníze blokoval na základě tvrzení, že Maďarsko podle něj nedodržuje například nezávislost justice.
spr