Ceny komodit na trzích letos většinou klesly, jejich index odepsal 8,5 procenta
New York/Praha 3. prosince (ČTK) - Ceny komodit na světových trzích letos většinou klesly, o desítky procent zlevnil plyn, elektřina, nikl, kukuřice či pšenice. Naopak výrazně zdražilo zlato, cukr nebo kakao. Komoditní index agentury Bloomberg od začátku roku vykazuje pokles o 8,5 procenta.
"Vývoj na komoditních trzích byl v posledních týdnech rozkolísaný. Nakonec však převážil pokles, který navyšuje ztráty komodit v letošním roce," řekl ČTK analytik XTB Jiří Tyleček. "V listopadu se nejvíce snižovaly ceny skupiny energií, niklu a cukru. Nejvíce naopak rostly ceny kávy a stříbra. Od počátku roku nejvíce ztrácejí energie, nikl a kukuřice, největší nárůst zaznamenávají cukr a káva," dodal.
Cena ropy zaznamenává v tomto roce výrazné kolísání. Skupina OPEC+, která zahrnuje Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojence v čele s Ruskem, snížila několikrát produkci, ovšem růst poptávky zaostal za očekáváním. K dlouhodobě vyšší cenové úrovni nevedla ani krize na Blízkém východě. Cena ropy Brent tak od začátku roku ztrácí 5,6 procenta, americká lehká ropa WTI pak asi pět procent.
Průměrná cena benzinu na čerpacích stanicích v České republice letos zatím vzrostla o 1,30 Kč na 37,31 Kč za litr. Naopak cena nafty je ve srovnání se začátkem roku nižší o 20 haléřů na 37,55 Kč za litr, upozornil Tyleček.
Ceny dalších energetických komodit rovněž klesají. Cena ročního kontraktu na plyn v Nizozemsku, který je určující pro cenový vývoj pro konečné zákazníky, letos vykazuje zatím pokles o 55 procent. Cena elektřiny na burze v Lipsku k dodání v příštím roce je pak nižší o 59 procent. Cena uhlí v Rotterdamu s dodáním letos od začátku roku ztrácí 28 procent.
Ve skupině průmyslových kovů vykazuje nejvyšší ztráty nikl. Jeho cena je letos nižší zatím o 44 procent. Hliník zlevnil o 7,9 procenta, naopak mědi prospěly poslední týdny a cena tohoto kovu od začátku roku vykazuje růst o 1,1 procenta. Ještě vyšší zisky mají drahé kovy, které profitují z očekávaného poklesu úrokových sazeb a také ze zvýšeného napětí na Blízkém východě.
Cena zlata na světových trzích vzrostla za 11 měsíců letošního roku o 11,6 procenta. Na konci listopadu byla nejvyšší od začátku května, připomněl analytik Golden Gate Pavel Ryba. Cena stříbra se od začátku roku zvýšila o 5,5 procenta. Od začátku října přitom stoupla téměř o 20 procent. Naproti tomu palladium pokračuje ve strmém pádu, od ledna do listopadu ztratilo 43 procent své hodnoty. Palladium se používá především v automobilových katalyzátorech, kde je ale stále častěji nahrazováno levnější platinou. Nenahrává mu ani zpomalení prodeje automobilů, podotkl Ryba.
Ve skupině zemědělských komodit letos vyčnívá trojice výrazně rostoucích komodit. Cena cukru, i přes korekci v posledních týdnech, vykazuje růst o 28 procent. Cena kakaa je vyšší dokonce o 72 procent. A díky nedávným ziskům roste v tomto roce také cena kávy, konkrétně o 16,5 procenta. Naopak výrazný pokles zasáhl ceny obiloviny. Cena kukuřice ztrácí 32,5 procenta a cena pšenice 28 procent, uzavřel Tyleček.
fd spr
Analytici: Průměrná mzda v Česku ve třetím čtvrtletí reálně klesla
Praha 3. prosince (ČTK) - Průměrná mzda v Česku ve třetím čtvrtletí v reálném vyjádření opět poklesla, stalo se to osmý kvartál v řadě. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Nominálně sice mzdy meziročně rostou, jejich zvyšování ale stále nepokrývá vysokou inflaci. Vzhledem k odeznívání inflace ale byl podle analytiků pokles reálné mzdy méně výrazný než ve druhém čtvrtletí. Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejní údaje o vývoji mezd v pondělí.
"Průměrná mzda ve třetím čtvrtletí letošního roku meziročně rostla na tuzemské poměry relativně svižně napříč sektory, ovšem zdaleka ne všude dokázala překonat inflaci. Výrazně se výdělky zvyšovaly například v realitním sektoru, informačních technologiích či v průmyslu, naopak neslavně dopadli zaměstnanci v zemědělství nebo ve stavebnictví," sdělil ČTK hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil. "V celé ekonomice průměrná mzda pravděpodobně narostla nominálně zhruba o 7,2 procenta, ovšem po očištění o inflaci si připíšeme již osmý kvartál meziročního poklesu reálných příjmů v řadě, tentokrát o 0,8 procenta," doplnil.
Analytici Komerční banky jsou v odhadu mírně optimističtější. Podle nich nominální mzdy ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostly o 7,5 procenta. Při zohlednění inflace by to znamenalo pokles reálných mezd o 0,6 procenta.
Naopak analytici Raiffeisenbank předpokládají méně dynamický mzdový vývoj. "Průměrná mzda dle naší prognózy nepřesáhla 43.000 korun, což v meziročním srovnání odpovídá nominálnímu růstu o 6,5 procenta," uvedli. V reálném vyjádření by tak mzdy klesly o 1,4 procenta.
"Vzhledem k pomalejší než původně očekávané nominální dynamice mezd pak patrně bude reálný pokles zaznamenán i ve čtvrtém čtvrtletí 2023 a první reálný meziroční růst české domácnosti zaznamenají až začátkem příštího roku, spolu s rychlejším očekávaným poklesem inflace," doplnili odborníci Raiffeisenbank.
Podle analytiků Komerční banky by ve čtvrtém čtvrtletí měly reálné mzdy meziročně stagnovat. V prvním kvartálu příštího roku potom očekávají jejich růst o 5,2 procenta.
Průměrná mzda ve druhém čtvrtletí dosáhla 43.193 korun. Nominálně vzrostla o 7,7 procenta, ale reálně klesla o 3,1 procenta. Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. Medián, tedy prostřední hodnota mezd, vzrostl ve druhém čtvrtletí proti stejnému období předchozího roku o 7,8 procenta na 36.816 korun. Nejvyšší mzdy byly v Praze, nejnižší v Karlovarském kraji.
str rot
DALŠÍ ZPRÁVY