Zásah blesku poničil barokní morový sloup na Malostranském náměstí
Praha 18. srpna (ČTK) - Silná bouřka, která se ve středu prohnala Prahou, poškodila sloup Nejsvětější Trojice na Malostranském náměstí. Blesk udeřil do Božího oka na vrcholu morového sloupu a poničil zejména sochu svatého Václava. Škody na této barokní památce se předběžně odhadují na desítky až stovky tisíc korun. Na webu Prahy 1 to uvedla vedoucí odboru kultury, sportu a zahraničních vztahů úřadu městské části Linda Klečková.
Okolí sloupu zabezpečila městská policie. "Upadlý zlatý meč českého národního světce i jiné fragmenty zajistil náš restaurátor," sdělila Klečková. O události byl podle ní informován Národní památkový ústav i pražský magistrát.
Památka zůstane zabezpečená, odborníci nyní vyčíslí škody a zkontrolují stav sloupu. Praha 1 začne jednat s pojišťovnou a povede další kroky nezbytné k renovaci památky, dodala Klečková.
Pražský deník ve čtvrtek na webu napsal, že úlomky sloupu, které se dostaly až do dvacetimetrové vzdálenosti, lehce pošramotily i několik zaparkovaných aut. Viditelně byla poškozena socha sv. Václava i část římsy. Sochy dalších českých světců a patronů - Jana Nepomuckého, Ludmily, Prokopa a Vojtěcha - zůstaly bez viditelné újmy. Také znázornění Nejsvětější Trojice nejeví známky poškození, stejně jako socha Panny Marie, uvedl list.
Velkolepý sloup v horní části Malostranského náměstí nechali vztyčit měšťané jako výraz díků za odeznění morové epidemie, která zasáhla Prahu. Základní kámen ke sloupu na Malostranském náměstí byl položen 2. listopadu 1713, o dva roky později byl dokončen. Autorem návrhu sloupu byl Giovanni Battista Alliprandi, sloup vytvořil kameník Herstorf. Po hladomoru v roce 1772 byly doplněny postavy andílků s kartušemi a vázami z dílny Ignáce Františka Platzera.
Dvacet metrů vysoký sloup s kašnou tvoří pískovcový jehlan vykládaný mramorem, na jehož vrcholu je umístěn symbol božího oka. Na jižní straně je oltářní stůl, ostatní tři strany zaujímají vodojemy symbolizující život, milost a spásu. Nad oltářním stolem stojí na hadu Panna Marie, níže jsou sochy českých patronů, nad nimi sochy Nejsvětější Trojice: Ježíše Krista, Boha-Otce a Ducha svatého v podobě holubice.
Prahou se ve středu k večeru přehnala intenzivní bouřka s přívalovým deštěm a kroupami. Voda mimo jiné zaplavila suterén Státní opery, kde způsobila škody za miliony korun.
abz rot
Británie zavádí zákonné právo na přístup k bankomatu bez poplatků
Londýn 18. srpna (ČTK) - Téměř každý obyvatel Británie bude muset mít v dosahu tří mil, tedy 4,8 kilometru, bankomat, který nebude účtovat poplatky. Nařízení je minimálním standardem pro banky, aby se ochránily služby pro lidi a podniky, kteří chtějí vybrat nebo uložit hotovost. Pokud to nesplní, budou moci být banky pokutovány. Oznámilo to ministerstvo financí, které k tomuto rozhodnutí přistoupilo navzdory klesajícímu používání bankovek a mincí.
"Ačkoliv rostoucí možnost volby a pohodlí digitálních plateb jsou skvělé, hotovost má důležitou a trvalou roli," uvedl tajemník ministerstva financí Andrew Griffith.
Podle schváleného britského zákona o finančních službách a trzích získal úřad pro finanční dohled FCA pravomoc chránit přístup k hotovosti bez jakýchkoliv poplatků pro ty, kteří mají bankovní účet, uvedlo ministerstvo. Pokud banky nějakou službu umožňující výběr zruší, budou muset zavést náhradní, a to ještě před zrušením stávající.
FCA v květnu uvedl, že 97,5 procenta lidí žijících v městských oblastech má přístup ke službám vkladu a výběru hotovosti do vzdálenosti jedné míle. Ve venkovských oblastech ale tento podíl klesá na 72,6 procent, v případě vzdálenosti do tří mil je to ale 98,5 procenta.
Procentní podíl hotovostních plateb na všech transakcí klesl v roce 2021 na 15 procent z 62 procent v roce 2006. Podle zprávy ministerstva financí o platebních trzích se má do roku 2031 dále snížit na šest procent. Pandemie nemoci covid-19 urychlila používání karet a chytrých telefonů pro bezkontaktní platby.
Bankovky a mince jsou sice stále druhým největším způsobem plateb za kartami, na které připadá 57 procent transakcí. Ale lidé žijící ve venkovských oblastech se obávají, že s tím, jak banky budou zavírat pobočky, protože stále více lidí využívá internetové bankovnictví, budou muset spoléhat na bankomaty, které ale za každý výběr účtují poplatek, napsala agentura Reuters.
irl jrm