Vatikán vydal nová pravidla pro potvrzování a ověřování nadpřirozených jevů
Vatikán 17. května (ČTK) - Vatikán vydal nová pravidla pro potvrzování, ověřování a případné zamítání nadpřirozených jevů, jako jsou zjevení. Měla by lépe objasnit, kdy jsou informace například o plačící soše falešnou zprávou, jak věrohodné je tvrzení, že svatá relikvie vedla k zázračnému uzdravení, anebo jak by mělo být potvrzeno božské zjevení. Nové směrnice o nadpřirozených jevech Vatikán představil na brífinku pro média.
Dokument, který vypracovalo vatikánské Dikasterium pro nauku víry, stanoví pravidla pro posuzování pravdivosti takových tvrzení, informoval dnes zpravodajský server BBC News. Uvádí se, že v posledních letech, v éře sociálních médií, počet zpráv o zmíněných fenoménech prudce stoupl - a někdy se šíří prostřednictvím dezinformací a fám.
Nové pokyny pravděpodobně zpřísní kritéria pro prověřování, analýzu a případné zamítnutí podobných případů. Vatikán vydal rozhodnutí o těchto jevech naposledy v roce 1978.
Zjevení byla hlášena napříč staletími. Ta, která církev uznala, přiměla poutníky i papeže k návštěvě míst, kde se údajně odehrála. Miliony lidí se například sjíždějí do Lurd ve Francii nebo do Fátimy v Portugalsku, kde se podle věřících zjevila Panna Maria třem dětem - poté prý byly davy svědky toho, jak Slunce potemnělo a začalo se otáčet. Toto zjevení církev oficiálně uznala v roce 1930.
Další zprávy však církevní představitelé považují za nesmysly. V roce 2016 začala jedna Italka tvrdit, že v malém městě severně od Říma dochází k pravidelným zjevením Ježíše a Marie. Začalo to podle ní, když si přivezla sošku z Medžugorje v Bosně, kde se podle věřících také zjevovala Panna Maria.
Před sochou se modlily davy lidí a údajně dostávaly poselství včetně varování před sňatky osob stejného pohlaví a potraty. Místnímu biskupovi trvalo osm let, než příběh vyvrátil. A nyní bude Vatikán, instituce opepřená mystikou, která stále komunikuje pomocí kouřových signálů, doufat, že jeho nová pravidla dokáží regulovat zprávy i zvěsti o nadpřirozenu, dodala BBC News.
dk spr
Čína oznámila rozsáhlá opatření na oživení realitního trhu
Peking 17. května (ČTK) - Čína umožní místním samosprávám odkupovat některé domy za výhodné ceny. Přislíbila také další úsilí o dostavbu rozestavěných domů. Podle čínské státní tiskové agentury Nová Čína to na dnešním online setkání o bytové politice uvedl čínský vicepremiér Čche Li-feng. Zmírní se také pravidla pro poskytování hypoték, uvedla dnes čínská centrální banka. Podle agentury Reuters je to dosud jedno z nejrozsáhlejších opatření ke stabilizaci krizí postiženého sektoru nemovitostí v zemi. Akcie čínských realitních společností po oznámeních posilují.
Dnes zveřejněné údaje ukázaly nejrychlejší pokles cen nových domů za více než devět let, píše Reuters. Stav realitního sektoru se dál zhoršuje. Na svém vrcholu přitom představoval pětinu místní ekonomiky, nyní však zůstává hlavní brzdu hospodářského růstu.
Podle čínského vicepremiéra budou obecní samosprávy moci nakupovat domy za 'rozumné' ceny. Takto získané domy budou použity k zajištění dostupného bydlení, uvedl politik. Časový plán ani způsob financování neupřesnil
Čche Li-feng také řekl, že místní samosprávy, které již nyní dluží v přepočtu přibližně devět bilionů dolarů (zhruba 205 bilionů Kč), mohou zpět odkoupit pozemky dříve prodané developerům. Slíbil, že úřady budou 'tvrdě bojovat' za dokončení zastavených projektů.
Čínská centrální banka dále sníží úrokové sazby hypoték. Zmírní také požadavky na akontaci.
Čínský realitní sektor se již několik let nachází v hlubokém propadu, za kterým stojí dluhy developerů. Navzdory opatřením vlády zavedeným od roku 2022 se propad nedaří oživit.
Čínský index nemovitostí CSI 300 po dnešních zprávách posílil o více než čtyři procenta. Někteří analytici ale nadšení trhů brzdí. 'Ačkoli jde pravděpodobně o jeden z nejdůležitějších signálů stabilizace nálady v Číně, je třeba poznamenat, že případné dosažení dna cen bydlení by bylo pouze prvním krokem. Vyšší zásoby nemovitostí budou pravděpodobně ještě nějakou dobu tlumit investice do realit a sektor nemovitostí zůstane v letošním roce hlavní brzdou ekonomiky,' uvedl analytik Lynn Song z hongkongské společnosti ING.
vjn ml