U opravovaného kostela sv. Kateřiny v H. Brodě chce letos děkanství obnovit věž
Havlíčkův Brod 6. února (ČTK) - U kostela svaté Kateřiny v Havlíčkově Brodě by děkanství letos chtělo obnovit věž s hodinovým ciferníkem. Na práce za 1,15 milionu korun požádá o dotaci kraj. Město je připravené se na těchto nákladech podílet desetinou. Žádost římskokatolické farnosti o spolufinancování dnes schválili havlíčkobrodští zastupitelé bez diskuse.
Kostel, který stojí za mostem u Sázavy, chátral od 50. let minulého století. farnost začala s jeho opravami přibližně před pěti lety. Vloni tesaři udělali nový dřevěný krov nad hlavní kostelní lodí.
Na další etapu obnovy střechy se děkanství chystá požádat o příspěvek v programu Památky 2023. "Podmínkou tohoto krajského dotačního titulu je, že obec, na jejímž území se památka nachází, musí být spoluúčastná v částce minimálně deseti procent nákladů," řekl místostarosta Libor Honzárek (TOP 09) zastupitelům. Město by se tak mělo na letošních opravách kostela podílet částkou do 116.000 korun.
Opravy kostela do minulého roku stály okolo 5,5 milionu korun. Farnost na ně dostala peníze od města, z různých dotačních programů i z veřejné sbírky spolku Epigram, který pomáhá s opravami památky. "Oslovujeme všechny dostupné instituce, žádáme ministerstvo kultury, krajský úřad i obec. Samozřejmě, spolupodíl má i farnost," řekl ČTK děkan Oldřich Kučera.
V tomto roce by u kostela chtělo děkanství rekonstruovat věž, pokrytá bude měděným plechem. Střecha kostela bude výhledově krytá šindelem, který už je nyní nad sakristií.
Ve veřejné sbírce spolku se už na opravy sešly statisíce korun. Dobrovolníci pomáhají také s některými pracemi. Loni v listopadu otloukali venkovní cementovou omítku, která přispívala k tomu, že se ve zdivu držela vlhkost. Rozebrali také novodobé vrstvy podlahy.
Kostel svaté Kateřiny má gotické základy, zachoval se v barokní podobě s vnější pseudorománskou úpravou. Údajně pochází z 13. století. Založen byl zřejmě jako hornický, u tehdejšího jediného mostu přes Sázavu. S kostelem stál za hradbami města špitál. Během staletí byl kostel víckrát poničený. Podrobnosti jsou na webu.
vst hj
Kutná Hora si letos připomíná výročí architekta Santiniho
Kutná Hora 3. února (ČTK) - Kutná Hora si letos připomíná 300 let od úmrtí architekta Jana Blažeje Santiniho Aichela. Život a dílo slavného stavitele přiblíží celoroční projekt Santini Immortalis - nesmrtelný Santini, který začíná dnes výstavou v podkroví sedlecké katedrály Nanebevzetí Panny Marie. Autory prací jsou studenti grafického designu na Západočeské univerzitě v Plzni, informovala ČTK Radka Krejčí ze sedlecké farnosti.
Příznivci výtvarného umění se mohou těšit na řadu výstav nejen v prostorách sedlecké katedrály, ale například i v Galerii Středočeského kraje v někdejší jezuitské koleji. Sedlecká farnost na letošní rok chystá i přednášky, workshopy, autorská čtení či speciální prohlídky, na nichž spolupracuje s Dačického domem, Českým muzeem stříbra a dalšími institucemi. Program začíná dnes, v den výročí Santiniho narození, a vyvrcholí v den jeho úmrtí 7. prosince závěrečným koncertem Pardubické filharmonie v bývalém refektáři sedleckého kláštera.
Krejčí připomněla, že Santini svou pracovní cestu začal právě v Kutné Hoře, a kdyby nebylo sedleckého kláštera, možná by se podle ní nestal slavným architektem. "Právě v katedrále Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele v Kutné Hoře Sedlci dostal svou první velkou zakázku a poprvé tak naplno rozehrál svůj výjimečný talent," připomněla Krejčí.
Santini, tvůrce stylu, který je dnes nazýván barokní gotika, žil v letech 1677 až 1723. Téměř osm desítek jeho dochovaných staveb je rozeseto na území několika krajů dnešní České republiky. Santiniho impozantní stavby jsou nejen v Kutné Hoře-Seldci, ale i v Plasech, Mariánském Týnci, Chlumci nad Cidlinou i Křtinách u Brna. Za jeho vrcholné dílo je považován poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře nedaleko Žďáru nad Sázavou, který byl v roce 1994 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.
khj hj