České banky výpadek nepostihl, bez problémů i burza a jaderné elektrárny
Praha 19. července (ČTK) - České banky celosvětový globální výpadek IT služeb nepostihl, bez problémů obchoduje i pražská burza a bez omezení fungují i jaderné elektrárny Temelín a Dukovany, zjistila ČTK. Vedle pražského letiště v Ruzyni dnes sice evidovaly problémy i některé pražské nemocnice, jejich provoz to ale neovlivnilo. Dočasný výpadek dopoledne krátce postihl Rokycanskou nemocnici, musela krátkodobě omezit ambulantní péči, řekl dnes ČTK její mluvčí Jiří Kokoška. V řadě zemí IT výpadek způsobil problémy v letectví, některých médiích, bankách, maloobchodech či dalších službách využívající počítačové systémy.
V Česku postihl výpadek celosvětového odbavovacího systému pražské letiště. Kvůli výpadku se zpožďují letadla na odletech. Mluvčí Letiště Praha Klára Divíšková před 09:45 ČTK řekla, že se zpoždění týká šesti odletů. V 10:45 doplnila, že se dotčené lety daří odbavovat v náhradním systému nebo manuálně. Dokdy budou problémy trvat, zatím neví, na letišti zasedá krizový štáb. Stejný problém postihl letiště po celém světě.
České banky problémy v souvislosti s celosvětovém výpadkem IT systému nezaznamenaly. "Nemáme informace o tom, že by členské banky hlásily nějaké problémy," uvedl mluvčí České bankovní asociace Radek Šalša. "V tuto chvíli žádné výpadky na naší straně neevidujeme, situaci monitorujeme a snažíme se sami zjistit více informací o celosvětovém IT výpadku," řekla ČTK mluvčí Komerční banky Šárka Nevoralová. Podobně se vyjádřila i ČSOB či Raiffeisenbank. Rovněž Burza cenných papírů Praha podle mluvčího Jiřího Kovaříka potíže nemá.
Žádné problémy neevidují ani jaderné elektrárny Temelín a Dukovany. V Dukovanech je druhý výrobní blok v plánované odstávce pro výměnu paliva. "Situaci od rána sledujeme, ale české jaderné elektrárny mají všechny důležité IT systémy zcela oddělené od vnějšího prostředí," sdělil ČTK mluvčí jaderných elektráren ČEZ Petr Šuleř.
Výpadek naopak podle informací ČTK evidovaly některé pražské nemocnice a nemocnice v Rokycanech. "Výpadek jsme zaznamenali, ale jelikož nevyužíváme cloudové služby k základnímu provozu, tak tím není provoz nemocnice nijak ovlivněn," sdělila ČTK mluvčí Nemocnice Na Homolce Martina Dostálová. Krátce postihl výpadek i Rokycanskou nemocnici, krátkodobě musela omezit poskytování ambulantní péče. Od 09:30 již systémy díky rychlé reakci IT specialistů nemocnice opět běží naplno a provoz nemocnice je zcela bez omezení, uvedl mluvčí. Problémy naopak nezaznamenaly například v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) nebo Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, stejně jako nemocnice v Liberci, Mladé Boleslavi a Příbrami.
Ani čeští železniční dopravci České dráhy, RegioJet ani Leo Express podle mluvčích neevidovali problémy. Výpadek má ale podle mluvčí Alexandry Janoušek Kostřicové portál prodeje letenek Student Agency Travel.
Podle odborníků výpadek IT služeb způsobila zřejmě nepovedená aktualizace Windows od firmy CrowdStrike. Výkonný ředitel společnosti CZ.NIC Ondřej Filip v České televizi řekl, že nezvládnutá aktualizace CrowdStrike, která měla zvýšit bezpečnost, vyvolala nestabilitu Windows. To mělo kaskádovitý efekt na další globální počítačové systémy. Věří, že odborníci Microsoftu vyřeší základní problém ještě během dneška, dozvuky kvůli například ztrátě cenných dat ale možná potrvají déle.
fd jrc van fsl mha
ECB podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na 4,25 procenta
Frankfurt/Praha 18. července (ČTK) - Rada guvernérů Evropské centrální banky (ECB) nechala podle očekávání základní úrokovou sazbu na 4,25 procenta. Depozitní sazba zůstala na 3,75 procenta, uvedla banka ve svém dnešním sdělení. Po červnovém snížení o čtvrt procentního bodu, které bylo první od roku 2019, se ECB rozhodla vyčkat na další data. Nenaznačila žádný další krok s odůvodněním, že cenové tlaky v zemích, které používají euro, zůstávají vysoké a inflace bude nad jejím cílem i v příštím roce.
'Dnešní rozhodnutí ECB o úrokových sazbách trhy nepřekvapilo. Firmy v průmyslovém sektoru aktuálně vyhlíží pokračování snižování sazeb ECB, protože utažené měnové podmínky jsou pro ně velký problém. K tomu by mohlo dojít již na zářijovém zasedání,' řekl ČTK analytik XTB Tomáš Cverna.
Předloni v červenci ECB zahájila zvyšování úrokových sazeb s cílem dostat pod kontrolu inflaci, loni v říjnu nicméně zvyšování úroků přerušila. Od té doby držela svou základní úrokovou sazbu beze změny na 4,50 procenta až do letošního června, kdy ji snížila na 4,25 procenta.
Někteří zástupci ECB považovali červnové snížení sazeb za unáhlený krok. Zdůvodňovali to tím, že se pokrok ve snižování inflace na dvouprocentní cíl zastavil. Prezidentka ECB Christine Lagardeová pak vyjádřila opatrnost, pokud jde o další snižování úrokových sazeb.
'Silný trh práce znamená, že si můžeme dát na čas se shromažďováním nových informací,“ řekla na nedávném fóru ECB v portugalské Sintře s odkazem na nezaměstnanost v eurozóně. Ta byla v květnu na rekordně nízké úrovni 6,4 procenta. Šéfka ECB ale dodala, že je třeba si také uvědomit, že vyhlídky růstu zůstávají nejisté. V prvním čtvrtletí ekonomika eurozóny proti předchozímu čtvrtletí vzrostla o 0,3 procenta.
Míra inflace v eurozóně byla v červnu na 2,5 procenta. Zpomalila tak z květnových 2,6 procenta, v dubnu a v březnu činila shodně 2,4 procenta. Problematická ale zůstává jádrová inflace, která nezahrnuje energie a potraviny. Ta v červnu zůstala na úrovni 2,9 procenta.
'Představitelé centrální banky budou doufat, že inflace nabere přesvědčivější klesající trend, který by mohl podpořit její rozhodnutí dále snížit úrokové sazby, a uvolnit tak měnovou politiku,' řekl ČTK analytik Portu Marek Malina.
vjn spr