MMF varuje před dopady generativní umělé inteligence na trh práce
Washington 17. června (ČTK) - Mezinárodní měnový fond (MMF) dnes varoval, že rozvoj generativní umělé inteligence (AI) by mohl mít velké negativní dopady na trh práce a mohl by prohloubit nerovnosti ve společnosti. Fond vyzval vlády, aby své ekonomiky před negativními důsledky generativní AI více chránily, informoval list Financial Times.
Vlády by podle MMF měly například zlepšit pojištění pro případ nezaměstnanosti. Fond upozornil, že generativní AI by na rozdíl od dřívějších technologií, které ovlivnily trh práce, mohla vést k zániku pracovních míst vyžadujících vyšší kvalifikaci.
Generativní AI má podle fondu obrovský potenciál v oblasti zvyšování produktivity práce, zároveň však "vyvolává silné obavy ohledně rozsáhlého narušení trhu práce a rostoucí nerovnosti".
Termínem generativní umělá inteligence jsou označovány systémy, které na základě tréninku na obrovském množství dat dokážou vytvářet výstupy ve formě textů či obrázků v reakci na zadání uživatele. Do povědomí široké veřejnosti se dostaly zejména díky předloňskému bezplatnému zpřístupnění chatovacího programu ChatGPT, který vyvinula společnost OpenAI podporovaná Microsoftem.
Umělá inteligence se v poslední době dostává do centra pozornosti regulačních úřadů po celém světě. Členské státy Evropské unie minulý měsíc definitivně potvrdily nová pravidla pro fungování umělé inteligence. Akt o umělé inteligenci je podle expertů prvním svého druhu na světě a mohl by ovlivnit podobné normy v zemích mimo evropský blok.
Nařízení zavádí klasifikaci technologií podle způsobu využití a nastavuje různé úrovně omezení podle míry souvisejících rizik. Některé systémy chce EU zcela zakázat, další nástroje jako algoritmy na rozpoznávání obličejů budou podléhat silné regulaci. Nová pravidla mají zajistit, aby umělá inteligence byla důvěryhodná a bezpečná, aby respektovala základní práva EU a aby podporovala inovace.
Podle MMF je nyní potřeba upravit vzdělávací a školící systémy tak, aby pracovníky připravovaly na rychle se měnící podmínky na trhu práce v budoucnosti a kladly větší důraz na celoživotní vzdělávání, píše Financial Times.
"Chceme, aby lidé byli schopni v širším měřítku těžit z potenciálu, který tato technologie (generativní AI) nabízí," uvedla podle listu Era Dablaová-Norrisová z MMF. "Chceme zajistit, aby vznikaly příležitosti pro lidi," dodala. Upozornila nicméně, že změny mohou být pro pracovníky "bolestivé". MMF již v lednu odhadl, že umělá inteligence bude mít vliv na téměř 40 procent pracovních míst po celém světě.
pmh ank
Analytici: Vývoj cen zemědělských výrobců dává naději na zlevnění potravin
Praha 17. června (ČTK) - Vývoj cen zemědělských výrobců, které v květnu meziměsíčně klesly o 1,5 procenta a meziročně o 10,1 procenta, dává naději na zlevnění potravin. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Vítají také zmírnění růstu cen tržních služeb pro podniky, které se meziročně zvýšily o 3,2 procenta, ale meziměsíčně klesly o 0,2 procenta. Podle nich to může předznamenávat i utlumení spotřebitelské inflace ve službách. Obecně podle nich vývoj výrobních cen naznačuje utlumení inflačních tlaků.
"Květen opět potvrdil, že nákladové tlaky ve výrobní sféře vymizely a nezavdávají důvod k dalšímu růstu spotřebitelských cen. Příznivý vývoj na mezinárodních komoditních trzích v kombinaci s utlumenou poptávkou drží výrobní ceny na uzdě a v některých případech dochází i ke korekci předchozích dramatických nárůstů," zhodnotil celkový vývoj výrobních cen hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil.
"V zemědělství se ceny dál snižují, takže není moc důvodů k tomu, aby dál nezlevnily i některé potraviny. Především v případě těch rostlinného původu," uvedl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. Upozornil ale, že celkové zvýšení cen, které potraviny zaznamenaly za posledních pět, let, se podaří odbourat jen těžko.
"Zemědělští výrobci v květnu meziročně zlevňovali o stále výrazných více než deset procent. Deflace v zemědělství a potravinářství však není dostatečně přenášena do cen konečných, které stanovují například obchodní řetězce. Zdá se tak, že na jejich straně dochází zejména od letošních Velikonoc k určitému navyšování ziskových marží," uvedl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Analytici si všímají také zpomalení tempa růstu cen služeb pro podniky z dubnových 3,4 procenta na 3,2 procenta. "Květnová čísla potvrzují signály z předešlých dvou měsíců, že postupně, ač poměrně pomalu, opadávají i inflační tlaky ve službách," uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. Upozornil, že ceny služeb pro podniky meziměsíčně klesly poprvé od listopadu.
Ceny ve stavebnictví se proti dubnu zvýšily o 0,2 procenta, meziročně rostly o 2,1 procenta. "Nárůst cen stavebních prací je kompenzován poklesem cen materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví. Což je vítané zejména u energeticky udržitelných rekonstrukcí, kde cena nových technologií tvoří podstatnou část rozpočtu. Což vede v podstatě ke zvýšení dostupnosti těchto opatření pro více domácností," uvedl generální ředitel Stavební spořitelny České spořitelny Libor Vošický.
str mha