Papež František si připomíná deset let v čele církve mší a novým podcastem
Vatikán 13. března (ČTK) - Papež František si dnes připomíná deset let v čele katolické církve mší s kardinály a také svým prvním podcastem. V pořadu, který už vatikánská média překřtila na Popecast, František podle agentury ANSA hovořil například o tom, že za nejlepší dárek k výročí by považoval mír.
"Podcast, a to je co?" zeptal se na úvod nahrávky papež novináře Salvatora Cernuzia, který s ním vedl rozhovor. František v něm vzpomíná jak na své zvolení 13. března 2013, tak na události v dalších letech. "Je to, jako by se to stalo včera.... Čas letí, než se dnes vzpamatujete, už je zítřek," řekl při vzpomínce na konkláve, kde jej volící kardinálové vybrali jako nástupce papeže Benedikta XVI.
V podcastu ale došlo i na vážnější témata, včetně války na Ukrajině. "Nemyslel jsem si, že budu papež v době třetí světové války," řekl František. "Způsobuje mi obrovskou bolest, když vidím, že se všichni ti mladí muži nevrátí domů - a jestli to jsou Ukrajinci nebo Rusové, v tom nevidím rozdíl. Je těžké to akceptovat," dodal.
Papež František nastoupil do čela církve za neobvyklých okolností poté, co jeho předchůdce rezignoval ze zdravotních důvodů. V předchozích staletích bylo zvykem, že papežové zastávali svůj úřad až do smrti. Zvolil také mnohem skromnější přístup ke své roli a mimo jiné se nepřestěhoval do Apoštolského paláce a žije v Domě svaté Marty, který slouží i jako penzion pro duchovní.
Právě tam dnes František uspořádal mši, kam pozval všechny kardinály, kteří žijí v Římě. K výročí dnes papežovi blahopřáli i zástupci dalších křesťanských církví - například moskevský pravoslavný patriarcha Kirill.
Agentura Reuters připomněla, že František za deset let navštívil 60 zemí a teritorií a procestoval přes 400.000 kilometrů. Zatím ale nezavítal do rodné Argentiny, kde jako kardinál Jorge Mario Bergoglio působil před svým zvolením, což vyvolává různé spekulace. Během deseti let jmenoval skoro dvě třetiny kardinálského sboru volitelů, kteří mají právo vybírat nového papeže.
Průměrná délka pontifikátu je historicky 7,5 roku, přičemž nejdéle stáli v čele církve papežové Pius IX., a to 31 let, a Jan Pavel II., který byl papežem 26 let. Nejkratší dobu na papežském stolci strávil v roce 1590 Urban VII. - pouhých 13 dní.
lep jrm
U Přibyslavi byla osazená kovaná křížová cesta, farnost ji představí v dubnu
Přibyslav (Havlíčkobrodsko) 11. března (ČTK) - V krajině u Přibyslavi dnes byla osazena kovaná křížová cesta. Poutníky povede z Hesova do kopce ke kovovému kříži u osady Uhry. Plastiky pro farnost vytvořil umělecký kovář Petr Štáfl, který je také autorem kříže. Na místa určení jednotlivá zastavení dopoledne rozmisťoval s pomocí dobrovolníků ve sněžení a větru. Jak nedávno uvedl kněz římskokatolické farnosti Pavel Sandtner, křížová cesta bude slavnostně otevřená 2. dubna, což je den, na který letos připadá Květná neděle.
Křížová cesta připomíná události spojené s ukřižováním Ježíše Krista. U Přibyslavi ji tvoří 13 nových zastavení, 14. zastavením se stal velký kříž, který byl na kopci vztyčený v roce 2020. "Zastavení jsou vysoká 1,7 metru, aby ten ústřední motiv byl ve výšce očí," řekl dnes Štáfl ČTK. Jednotlivé výjevy určuje pouze postava Ježíše Krista vystupující z masivnější spodní části, která představuje zemskou tíži, zároveň i Golgotu, místo Kristova ukřižování. "Je tam zapracovaná spousta symbolů," uvedl autor.
Kovárnu má Štáfl v Uhrách, na dohled od horní části křížové cesty. Zastavení, která včetně podstavce váží okolo 100 kilogramů, dnes mladí muži postupně nakládali na vozík tažený čtyřkolkou. Podkladní desky plastik na stanovených místech přišroubovali k zemním vrutům. I přes metr dlouhé vruty tam byly osazené v předstihu.
Pavel Sandtner, který vznik křížové cesty inicioval, uvedl, že si místo pro ni vyhlédl při svých procházkách se psem. U cesty z Hesova byly nejdřív rozmístěné jen jednoduché dřevěné kříže. S myšlenkou na vytvoření plastik oslovil mladého kováře Štáfla. Uvedl, že celý projekt stojí na čtyřech hlavních pilířích, které tvoří farnost, město, autor plastik a dobrovolníci ze spolku Opuka, podpořila ho také řada sponzorů. Město pomohlo obnovit polní cestu na kopec, která byla dřív zčásti zaoraná. Spolek Opuka tam ještě bude sázet stromy a keře. Podrobnosti jsou na webu farnosti.
vst kš