Král Karel III. vyzdvihl odvahu a houževnatost účastníků vylodění v Normandii
Londýn 5. června (ČTK) - Příběhy o odvaze či houževnatosti inspirují a připomínají, za co vděčíme válečné generaci, prohlásil dnes britský král Karel III. v Portsmouthu, kde se účastní oslav 80. výročí vylodění spojeneckých vojsk v Normandii. V Portsmouthu, jednom z míst, odkud v roce 1944 vyplula spojenecká vojska, aby osvobodila Němci okupovanou Francii, se koná slavnost, na kterou dorazila také královna Camilla, princ William, premiér Rishi Sunak a další britští politici. Informoval o tom server BBC News.
'Příběhy o odvaze, houževnatosti a solidaritě, které jsme dnes a po celý život slyšeli, nás nemohou nedojmout, inspirují nás a připomínají, za co vděčíme této velké válečné generaci,' uvedl Karel. Dnešní akce je podle něj 'poctou' téměř 160.000 vojáků, kteří se v Portsmouthu nalodili, aby se vydali do Francie.
'Ti, kdo se zde v Portsmouthu shromáždili, na toto místo nikdy nezapomenou,' řekl král. 'Všichni věděli, že je možné jak vítězství, tak i neúspěch, a nikdo nemohl znát svůj osud. O osm desetiletí později je téměř nemožné představit si emoce toho dne,' dodal.
Král Karel ve svém projevu připomněl, že vojáci, kteří po vyplutí z Portsmouthu bojovali ve Francii, pocházeli z 30 národů, včetně Británie, Společenství (Commonwealthu) a spojeneckých zemí. Účast sikhských, muslimských a hinduistických vojáků je podle něj 'připomínkou toho, že události toho roku formovaly náš tehdejší svět i dnešní společnost'.
'Když děkujeme všem, kteří tolik obětovali pro vítězství, jehož plodů si užíváme dodnes, zavažme se znovu, že budeme vždy pamatovat na ty, kteří ten den sloužili, vážit si jich a ctít je a žít podle svobody, za kterou zemřeli tím, že budeme vyvažovat práva s občanskými povinnostmi vůči naší zemi, neboť jsme jim všichni navždy zavázáni,' řekl Karel. Na závěr svého projevu sklidil potlesk účastníků vzpomínkové akce v Portsmouthu.
Mezi účastníky oslav v Portsmouthu jsou stovky místních školáků. Podle BBC přišli vzrušeně mávat do televizních kamer britskými vlajkami, ale poté zasedli a tiše poslouchali příběhy veteránů, z nichž někteří nebyli o mnoho starší než oni, když před 80 lety vypluli do Normandie. Mnozí z přeživších hovořili o potřebě, aby se o jejich příbězích a obětech dozvěděly i mladší generace.
ban jrm
České pohraničí získalo od EU 10 mld. Kč, peníze pomohly přírodě či památkám
Praha 5. června (ČTK) - Projekty ochrany přírody, obnovy památek nebo podpory záchranářů v českém pohraničí získaly z evropského programu Interreg V-A v posledních letech asi deset miliard korun. V uplynulém obdobím 2014 až 2020 dostalo peníze z Interreg V-A 1428 projektů. Většinou byly příjemci dotací obce a kraje a jejich příspěvkové organizace. V tiskové zprávě to dnes oznámilo státní Centrum pro regionální rozvoj (CRR), které mělo rozdělování peněz a kontrolu projektů na starosti. Poslední žádosti o podporu vyřizovalo centrum letos.
"Jednotlivé programy se postupně ukončovaly od prosince 2023 do března 2024, kdy jsme vyřídili poslední žádosti o platbu," sdělil ředitel odboru evropské územní spolupráce CRR Jiří Jansa. Do letošního května se ještě protáhla dotační výzva v Interreg V-A ČR–Polsko, která měla pomoci s uprchlickou krizí po ruské invazi na Ukrajinu.
Právě na přeshraniční projekty mezi Českem a Polskem byl v programu největší podíl peněz, skoro polovina z celkového objemu. Největší příspěvek v programu Interreg - přes 416 milionů korun - získal česko-polský projekt "Od Zámku Frýdlant k zámku Czocha – bezpečná silniční síť", který měl za cíl zpřístupnit kulturní a přírodní dědictví Frýdlantska a Dolního Slezska.
Díky unijním dotacím také třeba vznikl Hornický region Krušnohoří s památkami z období těžby rud v Krušných horách na německé i české straně. Interreg pomohl financovat i sledování pohybu vlků a rysů v Národních parcích Šumava a Bavorský les, cvičení záchranářů v těžkém terénu v horách na hranicích s Polskem, cyklotrasy kolem řek Bečvy a Váhu v česko-slovenském pohraničí nebo napojení odstavných ramen hraniční řeky Dyje na Jižní Moravě a v Dolním Rakousku.
Program Interreg pokračuje dál. Na roky 2021 až 2027 je v něm pro přeshraniční projekty k dispozici asi 14,7 miliardy korun.
ver ptd