Sázava na Pelhřimovsku má zrenovovanou kapli, náklady byly asi 1,7 mil. Kč
Nový Rychnov (Pelhřimovsko) 26. října (ČTK) - Nový Rychnov na Pelhřimovsku nechal ve své místní části Sázava opravit kapli svatého Václava. Dnes se u ní konala bohoslužba, při které obnovenému svatostánku požehnal českobudějovický biskup Vlastimil Kročil. Oprava kaple stála téměř 1,7 milionu korun, z části ji obec hradila z darů, řekl ČTK starosta Nového Rychnova Jan Malát.
Nový Rychnov nejprve usiloval o dotaci z ministerstva kultury. Když se žádostí neuspěl, rozhodl se opravu financovat z vlastního rozpočtu. Zároveň požádal místní občany, zda by darem obci na opravu nepřispěli. "Sešlo se celkem 170.000 korun, což nás velice potěšilo. A i díky tomu jsme mohli kapličku dotvořit až do takového, řeknu to, fajnového stavu. Povedl se udělat nový plot a upravit terén okolo," řekl Malát. Obec ročně hospodaří asi s 26 miliony korun, opravu kaple financovala z úspor.
Kaple z roku 1857 není památkově chráněná. Podle starosty je ale důležitým pojítkem obce s její historií, proto se zastupitelé rozhodli pro její kompletní opravu i úpravu jejího okolí. Výraznou změnou byla výměna plechové střechy za šindelovou krytinu nebo umístění báně na její vrchol. Báň je navíc zvenku osvětlená. Opravovat se musela i podlaha, strop nebo stěny kaple. "Myslíme si, že do ní kdysi dávno uhodil blesk. Začaly se bortit vstupní klenby nad vchodem. Nezatékalo do ní, ale měla plechovou střechu, která samozřejmě k takové kapličce historicky nepatří," řekl Malát.
Rukou restaurátora Jaroslava Bendy, sázavského rodáka, prošel i interiér kaple s dochovaným obrazem svatého Václava. "Všechno udělal pro Sázavu zadarmo, bez nároku na honorář. Toho si hodně vážím," zdůraznil Malát.
Benda je spoluautorem nového oltářního stolu uvnitř kaple i autorem obrazů umístěných na venkovních stěnách takzvané lucerny pod bání. "Z čelní strany jsem namaloval obraz svatého Václava a na východní straně je obraz Svaté Trojice," řekl Benda. Obrazem se snažil propojit sázavskou kapli s kostelem Nejsvětější Trojice na Křemešníku, protože Křemešník katastrálně spadá pod Sázavu.
Nový Rychnov podle Mátla připravuje obnovy dalších menších historických prvků. Měla by to být i socha svatého Jana Nepomuckého nebo kaplička v Čejkově. Těsně po renovaci je v Nové Rychnově také památník padlým z první a druhé světové války tvořený několika kamennými bloky a bustou Tomáše Garrigua Masaryka. Náklady na renovaci byly 250.000 korun.
vkr mha
Na numismatické aukci v Praze dnes vydražili šestidukát za 3,33 milionu korun
Praha 25. října (ČTK) - Na numismatické aukci v Praze dnes vydražili vzácný šestidukát 1506 Vladislava II. Jagellonského za 3,33 milionu korun včetně aukční přirážky. Jeho vyvolávací cena byla 60.000 eur (přibližně 1,515.700 korun). Jde o jeden ze dvou známých exemplářů šestidukátů a první šestidukát ražený v Kremnici. ČTK o tom za pořádající numismatický aukční dům Macho Chlapovič informoval Martin Moc.
"Jedná se o tzv. guldiner, což byli předchůdci tolarů a považujeme je za hybridní ražbu mezi mincí a medailí, protože ještě neměly stanovenou standardizovanou hmotnost. Byly sice platidlem, ale plnily především reprezentativní funkci," uvedl spoluzakladatel aukčního domu Elizej Macho.
Sběratelé a investoři měli také možnost získat v aukci korunovační medaili a žetony císařovny Marie Terezie. Unikátní zlatá medaile Marie Terezie z roku 1741, jejíž jediný exemplář se dosud na trhu vyskytl, se při vyvolávací ceně 60.000 eur vydražila za téměř 2,88 milionu korun.
"Objednávka na korunovační medaile a žetony ke korunovaci přistála na stole hlavního vídeňského rytce Antonia Maria de Gennara pouhé dva a půl měsíce před samotným aktem," podotkl ke vzniku vzácných sběratelských kousků Macho.
Do aukce se dostaly také více než 2000 let staré keltské mince a více než 300 exemplářů vzácných bankovek. Autorem jedné z nich je světoznámý malíř a grafik Alfons Mucha.Po dnešní sálové aukci bude následovat eLive část aukce od 28. do 31. října. Celkem bude nabízeno více než 1900 mincí, medailí a bankovek a aukční síň odhaduje, že jejich hodnota by se mohla přiblížit až k 75 milionům korun.Zájem o historické zlaté a stříbrné mince a historické pamětní medaile podle pořadatelů akce v posledních letech roste. Pro kupující znamenají mince výhodnou investici. Vedle ceny zlata, stříbra nebo platiny přinášejí také přidanou sběratelskou a uměleckou hodnotu.
jir snm