Veřejnosti se po rekonstrukci otevře Armádní muzeum na pražském Vítkově
Praha 28. října (ČTK) - Veřejnosti se dnes po nákladné rekonstrukci znovu otevře Armádní muzeum Žižkov na pražském Vítkově. V nové expozici zachycuje vojenské dějiny na českém území od osídlení Slovany až po současnost. Výstavní plocha se proti minulosti ztrojnásobila. Rekonstrukce trvající od roku 2018 vyšla na více než 900 milionů korun. Slavnostní otevření se za účasti prezidenta Miloše Zemana a dalších politiků, válečných veteránů, vojáků a vojenských historiků uskutečnilo už 20. října.
Základ sbírky muzea položili vojáci z první světové války, muzeum se poprvé otevřelo v roce 1932.
Expozice muzea je nyní rozčleněna na sedm základních částí a zahrnuje období od 6. století do současnosti. Odborníci z Vojenského historického ústavu, které muzeum provozuje, chtěli, aby se středobodem expozice staly unikátní předměty z jejich sbírky, které doplnily moderní audiovizuální technologie, scénické prvky a modely.
V muzeu návštěvníci uvidí historické i moderní zbraně, scény ze slavných bitev včetně té u Kresčaku z roku 1346, ve které padl český král Jan Lucemburský. Několik částí expozice se věnuje první světové válce a vzniku Československa, a to včetně ukázky frontového zákopu, kterým návštěvník prochází, nebo meziválečnému období.
Rozsáhlé prostory muzea patří událostem druhé světové války a bojům na všech frontách, na kterých byli nasazeni českoslovenští vojáci. Tato část se věnuje i atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha. Další oddělení se zabývají obdobím armády komunistického Československa i následným vývojem české armády po roce 1993 včetně jejího nasazení v zahraničních misích.
Muzeum má po rekonstrukci nový vstup, který vede pod původní dvoranu. V podzemí, které získalo prosklený strop, je recepce, odkud se návštěvníci dostanou do expozic nebo výtahem do kavárny. Přístup do muzea je nově možný i z cyklostezky od zadní části budovy. Celkem nabízí přes 5000 metrů čtverečních výstavního prostoru. Rekonstrukce Armádního muzea Žižkov byla oceněna i v soutěži Stavba roku 2022, porota vyzdvihla mimo jiné čistotu provedení detailů a pokoru k původní podobě objektu.
Muzeum bude otevřeno každý den kromě pondělí, a to od 10:00 do 18:00. Vstup do muzea je zdarma.
abz snm
Spisovatel Nesbo nadchl šampiona Ondru svými lezeckými dovednostmi
Brno 27. října (ČTK) - Čtyřnásobný mistr světa ve sportovním lezení Adam Ondra a norský spisovatel Jo Nesbo ve středu společně vylezli Martinku, nejvyšší skálu Pavlovských vrchů. Ondra ocenil Nesbovy lezecké dovednosti a nadšení. Světoznámý autor detektivek se tomuto sportu začal věnovat až v padesáti letech.
"Za deset let to dotáhl na velmi vysokou úroveň, takže jsem se nemusel bát ho vzít na nějakou pořádnou věc. Jo je fantastický lezec. V šedesáti letech lézt 7c+ a jeho životní sen je 8a, to je opravdu neuvěřitelné," chválil Ondra autora, s nímž se kdysi seznámil díky jeho manažerce. Ta českého sportovce oslovila a Ondra s Nesbem si vyměnili telefonní čísla.
Chtěli se potkat už v Norsku, kam Ondra často vyráží na skály do oblasti Flatanger. "Vyměnili jsme si pár esemesek, když jsem se odtamtud vracel, že bych se mohl zastavit někde v okolí Osla, kde Jo bydlí. Ale především kvůli počasí to nikdy nevyšlo," uvedl Ondra v nahrávce pro média.
Setkali se až nyní v Česku. Ondra vzal Nesba na Pálavu. "Je to taková nejspeciálnější oblast, kde třeba začal lézt můj taťka. Je to pro mě srdcová záležitost, kdy se leze na skalách v Pavlovských vrších, které se zvedají přímo z roviny. Lezli jsme tu nejvyšší skálu, která se jmenuje Martinka," řekl trojnásobný medailista z letošního mistrovství Evropy.
Je přesvědčený, že Nesbo musí mít talent, aby se navzdory pokročilému věku dostal do takové formy. Především se ale zlepšuje díky mimořádnému nasazení a vášni pro lezení. "Říkal, že chodí pětkrát týdně lézt, to opravdu smekám. Já třeba lezu i šestkrát v týdnu, ale mezi mými známými je celkem vzácné, aby někdo lezl pět dní v týdnu," řekl Ondra.
Nesbo, který v úterý v Praze představil svoji novou knihu Krysí ostrov a další povídky, ho pak doprovodil na brněnskou premiéru dokumentárního filmu Adam Ondra: Posunout hranice. Tam prozradil, proč opravdu do Česka přijel. "Říkal, že oficiální důvod je představit novou knížku, ale ten reálný důvod prý je, aby si se mnou mohl zalézt. To jsem byl určitě potěšen," usmál se Ondra.
kab ura