Princ Edward na závěr návštěvy ČR uctil památku československých parašutistů
Praha 25. května (ČTK) - Britský princ Edward, bratr krále Karla III., dnes spolu s ministryní obrany Janou Černochovou (ODS) navštívil pravoslavný chrám svatých Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici. Uctil tam památku sedmi československých parašutistů vycvičených ve Skotsku, kteří se v kostele za druhé světové války po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha skrývali a po boji padli. Návštěva památníku heydrichády byla posledním bodem třídenního programu vévody z Edinburghu v Česku.
Chrámovou kryptou, kde se parašutisté od 30. května do 18. června 1942 ukrývali, Edwarda provedl vojenský historik Aleš Knížek. Princ poté s Černochovou, britským velvyslancem v Praze Matthewem Fieldem a dalšími členy delegace absolvovali krátkou prohlídku kostela.
"Návštěvy, které navštěvují kryptu, běžně zajímá i místo nad kryptou, kde se odehrával boj. Edwardovi jsem ukázal servisní šachtu velkou 40 na 60 centimetrů, kudy se za války dolů posílalo veškeré vybavení. Byli jsme se podívat i na emporu kostela, kde jsou stále viditelné zásahy granátů a kulek od těžkých zbraní," řekl ČTK duchovní Jan Beránek, který člena britské královské rodiny chrámem prováděl. Při bojích 18. června 1942 nacistické gestapo nasadilo na dobytí chrámu se sedmi parašutisty téměř 800 vojáků.
Edward a Černochová poté společně položili věnec u pamětní desky věnované sedmi výsadkářům i duchovním, kteří je v chrámu ukrývali, za což i oni zaplatili svými životy.
Edward do Prahy přijel v úterý na pozvání české pobočky Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu (DofE) určené studentům mezi 14 a 24 lety. DofE bylo také hlavním bodem jeho programu. V českém Senátu nejúspěšnějším účastníkům ve středu udělil zlaté medaile, dnes dopoledne se s dalšími účastníky a zaměstnanci programu setkal v areálu Vltavanů Domu dětí a mládeže v Praze 4.
"Navštívil truhlářskou dílnu a vyzkoušel si práci se dřevem, zhlédl také práci dětí, které samy sestavily a naprogramovaly jednoduché robotické autíčko," sdělili ČTK organizátoři návštěvy. S vévodou se sešel i ministr školství Mikuláš Bek (STAN). "Kromě debaty o smysluplném trávení volného času mládeže a fondu DofE jsme mluvili také o tom, co trápí děti a jejich rodiče na českých školách," napsal Bek na twitteru.
vdv abz mha
Klid zbraní v Súdánu narušují střety mezi armádou a jednotkami RSF
Chartúm 25. května (ČTK) - Sporadické střety mezi polovojenskými Jednotkami rychlé podpory (RSF) a armádou pokračovaly v Súdánu i dnes navzdory platnému týdennímu příměří a narušily tak relativní klid v hlavním městě Chartúmu, napsala agentura Reuters. Klid zbraní se o víkendu podařilo dojednat po zhruba pěti týdnech bojů, které zhoršily humanitární krizi v zemi, donutily k útěku přes 1,3 milionu lidí a hrozí destabilizací regionu.
Armáda vedená generálem Abdalem Fattáhem Burhánem se spoléhá na letectvo, zatímco síly RSF v čele s Muhammadem Hamdanem Dagalem se rozptýlily a ukrývají se v ulicích Chartúmu. Podle Reuters není zřejmé, která strana získala v posledních týdnech převahu. Ve středu vypukly v metropoli i v dalších městech nové střety mezi soupeřícími frakcemi.
Milice také v současné době obléhají dárfúrské město Zalingei, uvedl koordinátor Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Toby Harward. Telekomunikace podle něj byly přerušeny a gangy, které se městem prohánějí na motocyklech, útočí na nemocnice, vládní i humanitární úřady a banky i domovy.
Podobná situace panuje i ve městě Geneina v Západním Dárfúru, kde rovněž několik dní nefungovaly telekomunikace poté, co ve městě byly zabity stovky lidí.
Příměří bylo dohodnuto v sobotu v Džiddě při jednání zprostředkovaném Spojenými státy a Saúdskou Arábií. Předchozí oznámení o klidu zbraní nedokázala boje zastavit.
Z porušování dohody se nyní vzájemně obviňují obě strany. RSF uvedla, že byla nucena bránit se proti pozemním, dělostřeleckým a leteckým úderům armády. Armáda zase obvinila RSF z útoků na mincovnu, armádní letecké základny a několik měst západně od metropole. Reuters nemohl zprávy z bojiště nezávisle ověřit.
Šéfka Světového potravinového programu (WFP) Cindy McCainová uvedla, že lidé prchají z Chartúmu směrem na západ do Dárfúru, kde konflikt mezi povstalci a vládou podporovanými milicemi vypukl v letech 2003-2004 a od té doby stále doutná.
Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) uvedl, že je připraven dodat pomoc více než čtyřem milionům lidí, ale distribuci brání byrokratické překážky a bezpečnostní problémy.
Mnoho obyvatel Súdánu se snaží přežít, zatímco čelí dlouhodobým výpadkům vody i elektřiny, kolapsu zdravotních služeb a rozšíření bezpráví i rabování. Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) již v důsledku bojů uprchlo do zahraničí 319.000 lidí a více než milion obyvatel země je vnitřně vysídlených.
ban ank