Prozkoumat středověký život mohou lidé na nové výstavě s pomocí mobilní aplikace
Praha 12. září (ČTK) - Lidé mají možnost poznat život v době předhusitské, ponořit se do středověkého dolu nebo mezi zdi klášterních cel díky výstavě v Galerii Věda a umění v sídle Akademie věd na Národní třídě. Mobilní aplikace propojí panely výstavní síně s věrohodnými 3D rekonstrukcemi, modely a atraktivními vizualizacemi. Expozice potrvá do 11. listopadu, vstup je zdarma.
Návštěvníci se mohou virtuálně projít předhusitskou Prahou, a to v Tomkově plánu Prahy, který umožňuje porovnat vývoj města od 15. století do současnosti. Díky 3D modelům si budou moct představit podmínky středověkých horníků při těžbě stříbra a dalších rud.
"Není to jen kutnohorská štola, ale celý rekonstruovaný důlní areál na Buchbergu u Přibyslavi na Vysočině, který patří mezi nejlépe dochované důlní areály nejen na území ČR. Vychází z výsledků několika let nedestruktivního výzkumu a vytvořené modely a data se použila také při rekonstrukcích dalších hornických lokalit v Čechách i v Německu," Jan Mařík, ředitel pražského Archeologického ústavu Akademie věd ČR (AV ČR), a jeden z autorů výstavy.
Lidé se mohou virtuálně přenést také do veřejnosti bežně nedostupných míst či například poznat starší podobu dnes modernizovaných staveb. Vžít se do práce historika zase návštěvníkům umožní plně digitalizovaná genealogická a topografická kartotéka Augustina Sedláčka.
"Hrady, zámky a tvrze království Českého je dodnes vyhledávané dílo a studijní materiál odbornou i laickou veřejností. Digitalizované kartotéky ale obsahují také informace z některých archivních dokumentů, které se ztratily nebo byly během 20. století zničeny," řekla další autorka výstavy Eva Doležalová z Historického ústavu AV ČR.
Cílem výstavy je ukázat metody moderní historické vědy a jejích výstupů za použití současných technologií. Výstava Cesta do historie je otevřena letos od 12. září do 11. listopadu každý všední den od 10.00 do 18.00 hodin. Součástí výstavy bude v Týdnu Akademie věd od 4. do 10. listopadu série komentovaných prohlídek určených zejména pro školy, při nichž bude prezentována širší verze rekonstrukcí a vizualizací historických lokalit a nálezů.
puz ptd
Do chrámu Notre-Dame se vrací osm zvonů, otevře se za tři měsíce
Paříž 12. září (ČTK) - Osm zvonů, z nichž největší je přes čtyři tuny vážící Gabriel, se dnes vrací do severní věže pařížského chrámu Notre-Dame, kterou před pěti lety zničil požár. Jejich umístění do zvonice zahajuje závěrečnou etapu přípravy na znovuotevření světoznámé památky, do něhož zbývají necelé tři měsíce, informují francouzská média.
Několik nákladních aut dopoledne přivezlo zrestaurované zvony centrem francouzské metropole ke katedrále. Osm zvonů nesoucích jména osobností pařížské historie váží od 4,2 tuny po 780 kilogramů. Po dnešním ceremoniálním požehnání knězem je během příštích dnů čeká vyzvednutí do zvonice tyčící se několik desítek metrů nad zemí.
"Tyto zvony, to je hlas katedrály, znějí každý den," řekl podle agentury AFP vedoucí restauračních prací a šéf veřejné společnosti pro obnovu chrámu Philippe Jost.
Na jejich restaurování se podle médií podílelo pět firem. Většinu zvonů požár poškodil pouze lehce, hlavní část práce spočívala v jejich očištění od nánosu olova. Osm vyčištěných zvonů doplní jejich celkový počet v pařížském chrámu na dvacet. Patrně nejznámější z nich jsou dva zvony v jižní věži pocházející ze 14. století, z nichž největší Emmanuel váží 13 tun.
Katedrálu v srdci Paříže zachvátily plameny 15. dubna 2019. Oheň se rozšířil v krovu a pohltil rozsáhlé části středověké budovy. Příčina požáru ještě nebyla zcela objasněna. Katastrofu mohla způsobit závada v elektroinstalaci či nedopalek cigarety. Památku, chráněnou organizací UNESCO a proslavenou románem Victora Huga Zvoník u Matky Boží, před požárem navštěvovalo na 13 milionů lidí ročně.
Na rekonstrukci chrámu se podílelo přes 250 firem a stovky expertů. V závěrečné fázi před znovuotevřením, plánovaným na 7. prosince, je čekají zejména práce v interiéru.
kpc mka
DALŠÍ ZPRÁVY