Účastník muzejních přednášek našel v lednu na Rakovnicku zlaté keltské mince
Rakovník 22. dubna (ČTK) - Účastník muzejních přednášek našel v lednu na Rakovnicku 12 zlatých keltských mincí. Pocházejí ze 3. až 2. století před naším letopočtem, unikátní je nejmenší z nich o průměru čtyři milimetry, řekla dnes ČTK archeoložka Kateřina Blažková z Muzea T. G. M. Rakovník. Muzeum Nové Strašecí mince mimořádně vystaví 17. května na Den s Kelty. Kulturně historická hodnota nálezu je nevyčíslitelná, uvedla ředitelka muzea Magdalena Elznicová Mikesková.
Nálezce s detektorem kovů se šel projít do lesa, kde našel první z 12 mincí. Nález oznámil pracovníkům muzea, ti místo odborně prozkoumali a zabezpečili. 'Odborný posudek Národního muzea potvrdil, že se jedná o soubor unikátních bójských ražeb z našeho území z konce střední doby laténské. Jde o zcela první archeologicky dokumentovaný depot - tedy o hromadný, záměrně uložený soubor - těchto mincí u nás. Jejich kulturně historická hodnota je i proto nevyčíslitelná,' podotkla Elznicová Mikesková.
Mince z nálezu podle Blažkové čeká odborné posouzení, s výjimkou Dne s Kelty zůstanou zatím pro veřejnost běžně nepřístupné. V budoucnu se stanou součástí stálé expozice muzea, dodala archeoložka.
Muzeum je s amatérskými hledači kovů i zájemci o historii a archeologii v kontaktu už skoro 20 let. 'Snažíme se je motivovat a vzdělávat, takže spolupráce s mnoha z nich funguje příkladně,' popsala Blažková. Dodala, že mince mají hodnotu jednoho, třetiny a osminy statéru, tedy zlaté starověké mince. 'Ta nejmenší, v hodnotě čtyřiadvacetiny statéru, má pouhé čtyři milimetry v průměru a jde o skutečný unikát. Její ražba totiž dosud nemá známé srovnání. Na líci má patrně páva a krásný ptačí motiv je i na rubu. Mince jsou navíc perfektně zachovalé, což naznačuje, že možná nebyly nikdy v oběhu,' doplnila archeoložka.
Spolupracovníci rakovnického muzea našli v roce 2020 na Rakovnicku zlatý poklad zdobený kameny, který nyní do 26. června muzeum vystavuje. Prsten a přezka z pokladu pocházejí z období stěhování národů, tedy z 5. a 6. století. Přezka ukázala historicky nejstarší užití českého granátu ve šperku. Objev honosných zlatých šperků i nejnovější nález zlatých mincí podle archeoložky naznačují, že Rakovnickem vedly koridory, po nichž už v pravěku a pak i ve středověku cestovali příslušníci tehdejších elit.
sbe dvd gcm
Nejdražším obrazem vydraženým v ČR je nově Kupkovo Početí za 126,5 mil. Kč
Praha 21. dubna (ČTK) - Olejomalba Františka Kupky nazvaná Conception/Danae (Početí) se v dnešní pražské aukci prodala za 115 milionů korun. Podle Viktorie Kosejkové z Adolf Loos Apartment and Gallery činí celková cena i s aukční přirážkou 126,5 milionu korun, což dělá z Početí nejen nejdražší Kupkův obraz vydražený v Česku, ale vůbec nejdražší obraz prodaný na aukci v dějinách České republiky. Rekord českých aukčních síní dosud držel Bohumil Kubišta se svým Staropražským motivem, který se předloni prodal za 123,6 milionu korun včetně aukční přirážky.
Vyvolávací cena Početí byla 85 milionů korun bez přirážky. Obraz vydražil zájemce v sále pavilonu Expo 58, který na poslední chvíli o milion korun navýšil nabídku učiněnou po telefonu.
Kupkův olej o rozměrech 49 x 73 centimetrů vznikl v roce 1930 a řadí se k takzvaným mašinismům, tedy obrazům, v nichž se malíř inspiroval stroji a technickými výdobytky. Kupka do tohoto abstraktního díla zašifroval příběh z řecké mytologie, v němž Zeus pronikl k ukryté královské dceři Danaé tak, že se proměnil ve zlatý déšť.
Nejdražším Kupkovým obrazem vydraženým v Česku bylo doposud Divertimento II, které se v roce 2020 prodalo za 75,2 milionu korun bez aukční přirážky. Kupkova plátna jsou žádaná i v zahraničí: v roce 2021 se jeho Tryskání II (Le Jaillissement II) vydražilo v londýnském aukčním domě Sotheby's za zhruba 231 milionů korun.
V letenském pavilonu se dnes dražila také sbírka sedmi olejů Josefa Šímy s vyvolávacími cenami v rozmezí zhruba od jednoho do šesti milionů korun, dále plátna Václava Boštíka, Jana Zrzavého, Emila Filly či koláž Toyen. V nabídce bylo i další Kupkovo dílo - barevný kvaš na papíře s názvem Abstraktní kompozice s vyvolávací cenou 1,35 milionu korun.
Z 88 nabízených uměleckých děl se jich podle Kosejkové prodalo 82 za celkovou cenu 218 milionů korun včetně přirážky. Za Šímovu Modrou krajinu – světlo kupec zaplatil 10,05 milionu Kč. Následovalo Fillovo Zátiší s lahví grapy, hroznem a lahví za 4,9 milionu Kč a Zrzavého Madona za 4,25 milionu Kč.
tep gcm