Wood Mackenzie: Nahradit Čínu v dodávkách mědi je neproveditelné
Londýn 16. srpna (ČTK) - Západní země, které se snaží rozšířit své zdroje a snížit závislosti na dominanci Číny v dodávkách mědi, by mohly kromě zvýšení nákladů mít i problémy se zpožděním energetické transformace. Úplné nahrazení Číny v dodavatelském řetězci mědi je pak neproveditelné. Uvedla to ve své zprávě, na kterou upozornil server CNBC, konzultační společnost Wood Mackenzie.
Měď je důležitým kovem pro nově vznikající technologie, jako obnovitelné zdroje energie, skladování elektřiny a elektromobilita. Čína je lídrem v důležitých segmentech dodavatelského řetězce mědi.
Spojené státy, Kanada, Austrálie a evropské země sevliv Číny na trh s mědí snaží utlumit prostřednictvím dotací a investic. Wood Mackenzie ale varuje, že dva cíle, tedy dekarbonizace a snížení závislosti na Pekingu, jsou ve vzájemném rozporu.
Poptávka po mědi by mohla do roku 2050 vzrůst o 75 procent na 56 milionů tun. K nahrazení Číny by byly podle firmy zapotřebí investice stovek miliard dolarů do nových kapacit na zpracování a úpravu mědi. To by způsobilo neefektivitu, která by měla za následek výrazný růst cen hotových výrobků, zvýšila náklady na energetický přechod a prodloužila dobu potřebnou k tomuto přechodu.
Podle Mezinárodní agentury pro energii stávající doly a projekty ve výstavbě pokryjí do roku 2030 pouze 80 procent potřeb mědi. To naznačuje, že by kovu mohl být nedostatek.
Většina prvotní těžby suroviny se uskutečňuje především v Americe a v Africe. Domácí těžba v Číně činí jen osm procent celosvětové produkce. Po započtení majetku čínských firem v zahraničí se tento podíl blíží 20 procentům. I tak si země potřebuje zajistit další dodávky, aby uspokojila své potřeby. Zbytek světa má tak dostatek primárních důlních zásob, aby uspokojil současné potřeby, dodala Wood Mackenzie.
Dodavatelský řetězec mědi však zahrnuje několik důležitých fází, včetně těžby, tavení a rafinace, zpracování a výroby hotových výrobků. A Čína má dominantní postavení právě v tomto navazujícím zpracování a výrobě.
"Vzhledem k tomu, že vlády a výrobci usilují o diverzifikaci směrem od Číny, je nezbytné brát v úvahu celý dodavatelský řetězec, nejen těžební operace," uvedl ředitel výzkumu globální těžby ve Wood Mackenzie Nick Pickens. Rozsah dominantního postavení Číny v dodavatelském řetězci znamená, že úplná náhrada země je neproveditelná, dodal.
Zhruba 80 procent těžby mědi tvoří měděný koncentrát, který musí být zpracován v hutích a rafineriích, kde se z něj vyrábějí měděné katody, tedy čisté měděné tyče nebo pláty. Výrobci pak tento materiál používají k výrobě měděných součástek, které končí v hotových výrobcích.
Zpráva ukázala, že od roku 2000 se Čína podílela na růstu světové kapacity hutí 75 procenty.
"Scénář bez Číny pro dodavatelský řetězec mědi by vyžadoval podstatné zvýšení zpracovatelské kapacity, aby bylo možné splnit cíl energetické transformace," dodal Pickens.
V současné době však nejsou žádné plány na výstavbu nových primárních tavicích kapacit v Severní Americe ani v Evropě. Místo toho se USA zaměřují na sekundární trhy a recyklaci mědi a nedávno založily první sekundární huť na recyklaci více kovů v zemi.
Čína má také od roku 2019 podíl přibližně 80 procent na celosvětovém přírůstku kapacit na výrobu mědi a slitin mědi. Nyní disponuje polovinou světových výrobních kapacit.
Země po celém světě se snaží dotovat investice do důležitých nerostných zdrojů za pomoci zákonů. V případě mědi však tyto snahy narazily v USA a Evropě na překážky kvůli vysokým provozním nákladům a předpisům souvisejícím s ochranou životního prostředí, uvádí zpráva.
"Pro dosažení cílů čisté nuly bez nadměrných nákladů pro daňové poplatníky bude nezbytný pragmatismus a kompromis. Jedním z nezbytných ústupků by mohlo být zmírnění omezení globálního obchodu," dodal Pickens.
irl ank
Fitch snížil rating Izraele kvůli zvýšení napětí na Blízkém východě
Tel Aviv 13. srpna (ČTK) - Ratingová agentura Fitch snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Izraele o jeden stupeň na známku A. Důvodem je zhoršení geopolitického rizika vzhledem k pokračující válce v Pásmu Gazy. Hodnocení dluhu země je nadále v pásmu střední vyšší kvalita, výhled ratingu je ale negativní. To znamená, že by se mohl dál snížit, uvedla agentura Reuters.
"Izraelská ekonomika je silná a funguje velmi dobře. Snížení ratingu je důsledkem toho, že se Izrael na několika frontách potýká s válkou, která je mu vnucena," uvedl izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Očekává, že po vítězství Izraele ve válce bude rating opět zvýšen.
Válku v Pásmu Gazy vyvolal 7. října loňského roku masivní útok teroristického hnutí Hamás na jižní Izrael s přibližně 1200 oběťmi. Následná operace izraelských sil už si vyžádala desetitisíce mrtvých a přerostla v humanitární krizi. Hamás v Pásmu Gazy vládne.
"Podle našeho názoru může konflikt v Gaze trvat až do roku 2025 a existuje riziko jeho rozšíření na další fronty," uvedla agentura Fitch.
"Snížení ratingu kvůli válce a geopolitickým rizikům, která z ní vyplývají, je přirozené," reagoval na síti X na oznámení izraelský ministr financí Becalel Smotrič.
Obavy, že konflikt v Pásmu Gazy by mohl přerůst v širší válku na Blízkém východě se vystupňovaly, když izraelské síly zabily důležité představitele Hamásu a libanonského hnutí Hizballáh. Izraelský šekel v pondělí klesl vůči dolaru o 1,7 procenta, zatímco akcie na burze v Tel Avivu oslabily o jedno procento. Investoři se totiž obávají přímého íránského útoku na Izrael.
Zvýšené napětí mezi Izraelem a Íránem a jeho spojenci by mohlo znamenat značné vojenské výdaje, zničení infrastruktury a poškození hospodářské činnosti a investic, uvedla agentura Fitch. Očekává přitom, že izraelská vláda trvale zvýší vojenské výdaje.
"Veřejné finance byly narušeny. V roce 2024 očekáváme rozpočtový deficit 7,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP), zatímco dluh ve střednědobém horizontu zůstane nad 70 procenty HDP," uvedla ratingová agentura. Předpověděla zároveň, že dluh země bude mít rostoucí tendenci i po roce 2025, pokud budou pokračovat vyšší vojenské výdaje a nejistota v ekonomice.
V červenci rozpočtový deficit Izraele činil 8,1 procenta HDP. Smotrič ale vyjádřil přesvědčení, že se schodek do konce roku vrátí k cílové hodnotě 6,6 procenta HDP stanovené pro letošní rok. Už také začaly předběžné diskuse o státním rozpočtu na rok 2025 a podle Smotriče bude schválen zodpovědný rozpočet, který podpoří válku a zároveň zachová fiskální rámce.
V letošním roce už snížily rating Izraele také agentury Moody's a SP Global. Obě své rozhodnutí zdůvodnily zvýšenými geopolitickými riziky.
Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému státu či jinému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímán v očích věřitelů a tím je i pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit levnější půjčky.
irl spr