Reuters: Dříve rušné jeruzalémské Staré město kvůli bojům zeje prázdnotou
Jeruzalém 25. ledna (ČTK/Reuters) - Za více než 100 dní od začátku války v Pásmu Gazy nenavštívil starožitnictví Rámího Nábulsího skoro žádný zákazník. Přesto prodejce každý den prochází dlážděnými uličkami jeruzalémského Starého města, aby svůj obchůdek otevřel, píše agentura Reuters.
V hradbami obehnaném jeruzalémském Starém městě se nacházejí posvátná místa judaismu, křesťanství a islámu. Za běžné situace je plné věřících a turistů z celého světa. To se ale změnilo se začátkem války v Pásmu Gazy. "Je to tu jako na poušti," uvedl Nábulsí, Palestinec žijící ve Starém městě ve východním Jeruzalémě. "Jeruzalém měl být městem radosti," řekl. "Nyní, když se procházíte městem, i zdi pláčou," dodal.
Od začátku války v Pásmu Gazy podle tamního ministerstva zdravotnictví ovládaného Hamásem zahynulo na 25.700 Palestinců. Izrael válku zahájil v reakci na rozsáhlý teroristický útok Hamásu na Izrael, při kterém 7. října přišlo o život 1200 lidí a dalších 253 jich palestinští ozbrojenci unesli jako rukojmí. Izraelské úřady od té doby zintenzivnily bezpečnostní kontroly v okolí Starého města kvůli obavám z rozšíření nepokojů, zejména v okolí nejznámějších svatých míst.
Turistů ovšem ubylo v celém Izraeli. Provoz na mezinárodním Ben Gurionově letišti se meziročně v listopadu snížil o 78 procent a 71 procent v prosinci, vyplývá z údajů izraelského úřadu pro civilní letectví.
V Betlémě na okupovaném Západním břehu Jordánu provozovatelé hotelů a dalších podniků tvrdí, že uplynulá vánoční sezona pro ně byla nejhorší v historii.
Branami jeruzalémského Starého města denně procházeli židé, muslimové a křesťané, aby se pomodlili a nakoupili. Nyní jsou celé řady obchodů zavřené, jelikož provozovatelé raději šetří náklady, říká Nábulsí, který je klenotník. Jeho obchod sice zůstal otevřený, ale skoro nikdo tam nechodí. Sedí proto venku, čte si noviny, krmí kočky ze sousedství, oprašuje dřevěné regály a čeká na zákazníky.
ngl jrm
Musíme zajistit, aby tragédie holokaustu nebyla zapomenuta, řekl Lipavský
Praha 25. ledna (ČTK) - Tragédie holokaustu je jednou z nejtemnějších stránek v moderní historii, je naší povinností zajistit, aby nikdy nebyla zapomenuta. Na dnešním vzpomínkovém setkání ke Dni památky obětí holokaustu to řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Při příležitosti 79 let od osvobození koncentračního tábora v Osvětimi je podle něj důležité vyslechnout svědectví přeživších.
"Zbývá jen hrstka těch, kteří byli svědky hrůz nacistů. Měli bychom využít této příležitosti a vyslechnout jejich svědectví a předat je dalším generacím," řekl Lipavský. Lidé by se podle něj měli poučit z hrůz, které oběti holokaustu vytrpěli. "Nesmíme nikdy znovu ignorovat projevy antisemitismu, xenofobie a rasismu," zdůraznil ministr. Předsudky a nenávist nesmí mít podle něj ve společnostech místo, ať už se odehrávají ve fyzickém světě nebo na internetu.
Lipavský v projevu také připomněl blížící se výročí dvou let od ruské invaze na Ukrajinu a tři měsíce od útoku teroristické organizace Hamás na izraelské civilisty. Obě události podle něj připomínají tíži traumatu, které holokaust zanechal na jednotlivcích, celých rodinách i národech. "Musíme stát společně proti těm, kteří páchají válečné zločiny, etnické násilí a zločiny proti lidskosti," řekl.
Na akci vystoupila také izraelská velvyslankyně Anna Azariová a americký velvyslanec Bijan Sabet. Je morální povinností pamatovat si, co se stalo, a vzdělávat další generaci, uvedl velvyslanec. Antisemitismus je podle něj na vzestupu, projevuje se v mnoha formách. K přítomným promluvila také přeživší holokaustu Dita Krausová. V roce 1942 byla jako třináctiletá s rodiči deportována do Terezína, šest měsíců strávila v Osvětimi. V roce 1949 emigrovala do Izraele.
Den památky obětí holokaustu připomíná 27. leden 1945, kdy byl osvobozen německý koncentrační tábor Osvětim na jihu Polska. Mezi lety 1940 až 1945 v Osvětimi zahynulo 1,1 milionu lidí, většinou Židů. K vězňům osvětimského tábora patřilo také 50.000 československých občanů, z nichž přežilo asi 6000. Nacisté za druhé světové války zavraždili na šest milionů lidí židovského původu. Z celého Československa, jehož předválečná židovská komunita čítala 350.000 lidí, zemřelo 250.000 Židů.
sou snm