V Botswaně se konají volby, pokles poptávky po diamantech může ovlivnit výsledek
Gaborone 30. října (ČTK) - V Botswaně se dnes konají volby, v nichž voliči rozhodují o tom, zda jedna z nejdéle vládnoucích strana v Africe zůstane u moci dalších pět let. Botswanská demokratická strana (BDP) v zemi vládne od roku 1966, kdy Botswana získala nezávislost na Británii. Volby určí složení parlamentu a zákonodárci následně zvolí prezidenta. Propad v poptávce po diamantech, na které ekonomika země závisí, může ovlivnit výsledek hlasování, napsala agentura AP.
Současný prezident Mokgweetsi Masisi, 63letý bývalý středoškolský učitel, který v minulosti pracoval také pro Dětský fond OSN (UNICEF), se bude ucházet o své druhé funkční období. O prezidentský úřad se uchází další tři kandidáti - Duma Boko z hlavní opoziční strany Záštita demokratické změny (UDC), Dumelang Saleshando z Botswanské kongresové strany (BCP) a Mephato Reatile z Botswanské vlastenecké fronty (BPF).
I když BDP dominuje na botswanské politické scéně od získání nezávislosti země, současná ekonomická nejistota podle analytiků zmenšila propast mezi vládnoucí stranou a opozicí.
Sčítání hlasů začne po uzavření volebních místností dnes večer a vyhlášení výsledků se očekává v následujících dnech.
Botswana je vyzdvihována jako zářný příklad mezi africkými zeměmi, píše AP. Je považována za pokojnou a stabilní demokracii s jednou z nejlepších životních úrovní v regionu. Potýká se však s novými problémy, které vládnoucí stranu přiměly připustit, že je třeba změnit politiku. Z velké části za to může celosvětový pokles poptávky po diamantech, na které je botswanská ekonomika postavená. Země je největší producent diamantů podle hodnoty na světě.
Prodej surových diamantů ve společnosti Debswana, kterou botswanská vláda vlastní společně se skupinou De Beers Group a která je rozhodujícím zdrojem státních příjmů, se podle úřadů v první polovině roku 2024 snížil téměř o 50 procent. To způsobilo výpadek ve státní pokladně a vyvolalo kritiku Masisiho a BDP za to, že nepodnikli kroky k diverzifikaci ekonomiky.
V důsledku poklesu světového trhu s diamanty se prognóza hospodářského růstu Botswany pro rok 2024 snížila na jedno procento. Nezaměstnanost v zemi s 2,3 milionu obyvatel letos vzrostla na 27 procent a výrazně převažuje u mladých lidí.
Vládnoucí strana tvrdí, že vyslechla znepokojení voličů a bude usilovat o změny, které budou ekonomiku diverzifikovat. Podle Světové banky vývoz diamantů tvoří 80 procent botswanského vývozu a čtvrtinu HDP.
ham nim
Nejvyšší vyznamenání obdrželi generálové, architektka Jiřičná, choreograf Kylián
Praha 28. října (ČTK) - Nejvyšší české státní vyznamenání Řád bílého lva dnes prezident Petr Pavel při slavnostním ceremoniálu na Pražském hradě udělil čtyřem osobnostem. Dvěma vojákům in memoriam, architektce Evě Jiřičné a choreografovi Jiřímu Kyliánovi. Řádem Tomáše Garrigua Masaryka, coz je druhé nejvyšší vyznamenání, Pavel ocenil například papeže Jana Pavla II., diplomata Karla Kovandu nebo bývalou ombudsmanku Annu Šabatovou.
Řád bílého lva obdrželi armádní generál a legionář Sergěj Jan Ingr, jenž byl ministrem národní obrany londýnské exilové vlády a též velvyslancem v Nizozemsku, a František Moravec, brigádní generál a legionář, velitel vojenské zpravodajské služby za druhé světové války a člen exilového vojenského odboje. Oba Pavel ocenil za vynikající velitelskou a bojovou činnost.
U architektky, designérky a pedagožky Jiřičné Hrad připomněl její architektonické návrhy realizované zejména v Česku, Británii a Severním Irsku. Novinářům po ceremoniálu řekla, že ocenění přijímá velice pokorně, protože celý život dělá, co má ráda. Vyjádřila hlubokou poklonu všem vyznamenaným.
Choreograf, tanečník a fotograf Kylián dlouho působil v Nizozemsku, kde byl v Haagu v Nizozemském tanečním divadle spoluředitelem a choreografem, poté přes 20 let uměleckým šéfem. Kylián také obdržel v roce 1997 medaili Za zásluhy od tehdejšího prezidenta Václava Havla.
Řád TGM Pavel udělil in memoriam papeži Janu Pavlu II., který podle Hradu sehrál mimořádnou roli v období pádu komunistických režimů ve střední a východní Evropě. Ocenění při slavnostním ceremoniálu na Pražském hradě obdržel také diplomat a bývalý velvyslanec České republiky při OSN i NATO Kovanda nebo politik, vysokoškolský učitel a filozof Daniel Kroupa.
Stejně jako Kroupa, také další vyznamenaná bývalá ombudsmanka Šabatová je signatářkou Charty 77. V roce 2002 už obdržela medaili Za zásluhy od Havla. Řád TGM dnes Pavel udělil in memoriam také novináři Pavlu Pecháčkovi, který dlouhodobě působil na rozhlasových stanicích Svobodná Evropa a Hlas Ameriky a následně v rádiu Svobodná Evropa v Praze.
Ocenění obdržel i římskokatolický kněz a farář Josef Suchár, jenž je spoluzakladatelem Sdružení Neratov, které se mimo jiné zaměřuje na pomoc lidem s postižením a znevýhodněným dětem. Všichni laureáti získali Řád TGM za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva. Za Jana Pavla II. vyznamenání přebral apoštolský nuncius v ČR Jude Thaddeus Okolo, za novináře Pecháčka jeho syn Pavel Pecháček.
opm ana snm