Hospodářská komora: Nedostatek pracovníků ohrožuje strategicky důležité projekty
Praha 6. srpna (ČTK) - Nedostatek pracovní síly ohrožuje nejen fungování české ekonomiky, ale i budoucí schopnost státu dělat strategicky důležité projekty v energetice, dopravní infrastruktuře, vzdělávání nebo zdravotnictví. Vyplývá to z analýzy překážek trhu práce, kterou ČTK poskytla Hospodářská komora.
Komora doporučuje zlepšit dostupnost mateřských školek, aby se matky na rodičovské mohly více zapojit do pracovního procesu, a zatraktivnit dohody o provedení práce a zkrácené úvazky. Tím by se podle Hospodářské komory také zvýšila účast studentů a seniorů na pracovním trhu. Stát by se podle ní měl zaměřit i na dostupnost nájemního bydlení tak, aby zaměstnanci byli ochotnější stěhovat se za prací i mezi regiony.
"Je třeba si přiznat, že ČR zaostává v dynamice růstu za jinými postkomunistickými zeměmi, protože už vyčerpala své dosavadní faktory růstu. Naše země se tak nachází na křižovatce. Buď se vláda rozhodne, že začne strategicky investovat a učiní zásadní a odvážné kroky, které naší zemi zachovají nebo ještě lépe posílí její konkurenceschopnost, nebo se životní úroveň obyvatelstva bude rok od roku propadat," uvedl prezident komory Zdeněk Zajíček.
Pro uskutečnění potřebných investic se podle něj musí počítat s vyšší poptávkou po pracovní síle. Upozornil, že nedostatek pracovníků je přitom už dnes největší překážkou rozvoje firem a bude tak limitovat i snahu o rozvoj a udržení ekonomické stability státu.
Firmy v současnosti podle komory postrádají 300.000 zaměstnanců a do roku 2032 by populace v produktivním věku měla podle dostupných projekcí klesnout o dalších více než 240.000. Podle odhadů komory kvůli tomu stát letos tratí na daních a odvodech okolo 150 miliard korun.
Zmírnit nežádoucí vývoj by podle analýzy pomohlo větší zapojení nyní nepracujících lidí, jako jsou studenti, senioři nebo matky na rodičovské. Opatření státu by měla směřovat do zatraktivnění flexibilních pracovních úvazků, jakou jsou dohody nebo zkrácené úvazky, míní komora. K lepšímu zapojení matek do trhu práce by přispělo zlepšení dostupnosti zařízení předškolní výchovy, dodala.
K vyrovnávání rozdílů v míře nezaměstnanosti mezi regiony by podle komory pomohlo zvýšení dostupnosti nájemního bydlení a zkvalitnění dopravní infrastruktury, což by lidem usnadnilo cestování do zaměstnávání.
V červnu vláda zřídila Vládní výbor pro strategické investice, který má napomáhat lepší koordinaci přípravy a zlepšení podmínek pro rychlejší a efektivnější realizaci investic v dopravě, bydlení, energetice, vzdělávání a vědě, výzkumu a inovacích a investic vyžadujících pro udělení pobídky souhlas vlády.
Hospodářská komora, Svaz průmyslu a dopravy a Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů na prvním jednání výboru doporučily strategické investice financovat mimo rozpočet, zjednodušit povolovací procesy a posílit investice do energetické, dopravní a datové infrastruktury. Stát by se měl zaměřit také na investice do vzdělávání a pracovního trhu.
fd ptd
Studie CRIF: V červenci bylo vyhlášeno 333 bankrotů podnikatelů, letos nejméně
Praha 4. srpna (ČTK) - V červenci bylo vyhlášeno 333 bankrotů podnikatelů, o 162 méně než v předchozím měsíci a nejméně v tomto roce. Rovněž bylo vyhlášeno 50 bankrotů společností, což bylo o tři více než v červnu. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau, kterou dnes firma poskytla ČTK. Zároveň klesl počet návrhů na bankrot firem o 33 na 76 a počet návrhů na bankrot podnikatelů o 133 na 352.
"Červenec bychom mohli nazvat obdobím bankrotových prázdnin. V kategorii jde zatím o nejnižší počet bankrotů v porovnání s ostatními měsíci tohoto roku. Výrazně nízký byl také počet návrhů na bankrot společností. Nižší počty jsou dány převážně letním obdobím, kdy bývá omezená pracovní doba na úřadech a běžných pracovních dnů je i díky svátkům méně,“ uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.
Podle obratu je největší společností s vyhlášeným bankrotem v červenci Urban Survival. Této firmě v roce 2020 a 2021 sice rostly tržby, ale zejména rok 2021 skončil hlubokou ztrátou, kvůli čemuž měla záporný vlastní kapitál. Největší objem závazků měla společnost ke společníkům. Mezi největší společnosti, u kterých byl v červenci podán insolvenční návrh, patří výrobce průmyslových armatur MSA nebo Premiot Group podnikající s nemovitostmi.
Nejvíce firemních bankrotů bylo v červenci vyhlášeno v Praze (22) a v Jihomoravském kraji (pět). Naopak žádný firemní bankrot nebyl vyhlášen v Jihočeském kraji. Na 10.000 aktivních firem připadlo v posledních 12 měsících nejvíce bankrotů v Ústeckém a Pardubickém kraji (shodně dvacet).
V rámci odvětví bylo v červenci nejvíce bankrotů vyhlášeno v obchodu (16), profesních vědeckých a technických činnostech a stavebnictví (shodně osm). Nejvíce bankrotů na 10.000 tisíc aktivních firem v posledních 12 měsících připadlo na odvětví dopravy a skladování (29) a ubytování a stravování (22).
Nejvíce bankrotů fyzických osob podnikatelů zaznamenal Moravskoslezský kraj (46), Praha (40) a Středočeský kraj (33). Nejvíce bankrotů na 10.000 podnikatelů v posledních 12 měsících bylo vyhlášeno v Ústeckém (87) a Karlovarském kraji (79). Nejvíce bankrotů podnikatelů zaznamenalo stavebnictví (126), obchod (88) a zpracovatelský průmysl (62). V posledních 12 měsících na 10.000 aktivních podnikatelů jich zbankrotovalo nejvíce v dopravě a skladování (55) a stavebnictví (42).
fd rot