Průzkum: Dominantními zdroji energie pro české firmy jsou stále elektřina a plyn
Praha 7. srpna (ČTK) - Dominantním energetickým zdrojem pro české firmy zůstává elektřina, kterou ve svých provozech využívá 90 procent tuzemských podniků. Druhým nejčastěji využívaným zdrojem je plyn, který používá 60 procent firem. Ostatní zdroje společnosti využívají spíše okrajově. Například vodík, který je označovaný za zdroj budoucnosti, zatím v Česku uplatňuje jen 0,4 procenta firem. Vyplývá to z průzkumu Hospodářské komory ČR, který má ČTK k dispozici.
Významnější podíl ze zdrojů energie má podle něj v českých společnostech kromě elektřiny a plynu ještě teplo, podle výsledků průzkumu ho používá ke svému fungování skoro 18 procent firem. Ostatní zdroje už využívají spíše jednotky procent společností. Kapalná fosilní paliva 8,8 procenta podniků, páru 5,6 procenta a pevná fosilní paliva či biomasu méně než pět procent firem.
Průzkum komory mezi tuzemskými společnostmi ukázal, že využívání jiných zdrojů, než je elektřina, souvisí s velikostí firmy. Využívání plynných fosilních paliv roste s velikostí firmy. Zatímco v případě mikro firem plynná fosilní paliva využívá 40 procent z nich, mezi malými firmami okolo 60 procent, ze středních firem plyn využívá už více než 71 procent respondentů, a v případě velkých firem to je pak 85 procent podniků.
"Z výsledků je patrné, že velké firmy mají širší paletu energetických vstupů. Kromě pevných fosilních paliv a biomasy je každý z dalších zdrojů nejčastěji využíván právě ve velkých firmách," řekla předsedkyně Energetické sekce Hospodářské komory Zuzana Krejčiříková. Pevná fosilní paliva nejvíce využívají střední firmy (7,3 procenta), biomasa pak vede u malých podniků (šest procent).
V případě elektřiny se průzkum zaměřil také na využívání napěťové hladiny. Zhruba polovina tuzemských firem je podle něj připojena na nízké hladině napětí. Vysoké napětí využívají hlavně velké firmy. Připojeny jsou na něj téměř tři čtvrtiny respondentů z řad velkých firem a přes 53 procent středních podniků. Rovněž velmi vysoké napětí se týká především středních firem (10,3 procenta z nich) a velkých firem (8,8 procenta z nich). Na nízké napětí jsou naopak napojeny častěji mikro firmy (57,4 procenta) a malé firmy (51,4 procenta).
Překvapivým zjištěním ale podle komory je, že zvlášť vysoké napětí od 300 do 800 kilovoltů (kV) nevyužívají pouze velké firmy, ale také malé firmy, i když méně často. "To by se mělo zohlednit při procesu nastavování parametrů státní podpory, která musí být přesně cílená. Kdyby byla totiž jako jednoduché kritérium pro snížení plateb za obnovitelné zdroje energie zohledněna jen velikost firmy nebo jen připojení ke konkrétní hladině napětí, nemusela by se podpora nutně dostat těm, pro které by mohla představovat největší přínos," uvedl prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček.
sip rdo
Vývoz z Německa v červnu zrychlil pokles, průmyslová výroba se ale zvýšila
Berlín 7. srpna (ČTK) - Vývoz z Německa v červnu zrychlil pokles, proti předchozímu měsíci se podle sezonně a kalendářně přepočtených údajů snížil o 3,4 procenta na 127,7 miliardy eur (3,22 bilionu Kč). Oznámil to dnes německý statistický úřad, podle něhož je na vině zejména slabá poptávka ve Spojených státech i ve zbytku zemí Evropské unie. Velmi slabý je proti očekávání i růst dovozu. Naopak růst průmyslové výroby v červnu překonal očekávání.
V květnu vývoz po zpřesnění dat klesl o 3,1 procenta, zatímco předběžná data ukazovala na pokles o 3,6 procenta. Propad exportu je za červen více než dvojnásobný proti očekávání analytiků, kteří v anketě agentury Reuters počítali s poklesem vývozu o 1,5 procenta. Vývoz do USA je zásadní, protože Spojené státy jsou pro Německo klíčovým obchodním partnerem.
Dovoz naproti tomu vzrostl o 0,3 procenta na 107,3 miliardy eur, ačkoliv analytici počítali s růstem o 2,8 procenta. V květnu dovoz po zpřesnění dat klesl o 5,5 procenta proti původně oznámenému propadu o 6,6 procenta. Přebytek zahraničního obchodu se tím v červnu snížil na 20,4 miliardy eur z květnové hodnoty 25,3 miliardy eur.
Údaje o obchodní výměně znamenají další špatné zprávy pro německou ekonomiku, která ve druhém čtvrtletí zaznamenala pokles. Znovu se tak vrací přízrak hospodářské recese, která se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí poklesu hrubého domácího produktu (HDP) za sebou. Německo totiž zatím nedokázalo nabrat sílu po letech slabé zahraniční poptávky, vysoké inflace a nevýrazných spotřebitelských výdajů.
Určitý důvod k optimismu naopak poskytují data o vývoji průmyslové výroby. Ta se proti květnu zvýšila o 1,4 procenta, zatímco analytici čekali růst o jedno procento. V květnu výroba po zpřesnění dat meziměsíčně o 3,1 procenta klesla, předběžné údaje ukazovaly na pokles o 2,5 procenta.
Ode dna se v červnu odrazily také objednávky v průmyslu. Ekonomové ale upozorňují, že celkový obraz německé ekonomiky zůstává ponurý.
Vývoz do Spojených států, který v červnu meziměsíčně klesl o 7,7 procenta, by mohl utrpět ještě více. Americká ekonomika totiž nyní vykazuje známky útlumu, řekl hlavní ekonom banky LBBW Jens-Oliver Niklasch. "Prostředí pro německý exportní průmysl zůstává obtížné," dodal.
spr