Izrael v reakci na raketový útok provedl letecké údery na Libanon
Tel Aviv 14. února (ČTK) - Izraelské letectvo dnes v Libanonu podniklo rozsáhlou vlnu úderů na cíle šiítského hnutí Hizballáh. Armádní mluvčí Daniel Hagari dnes na síti X potvrdil, že šlo o odvetu za raketový útok z Libanonu z dnešního rána, při kterém zemřela na severu Izraele jedna žena a dalších osm lidí utrpělo zranění. Hizballáh se k činu nepřihlásil. Po izraelských náletech zůstalo podle stanice Al-Džazíra několik civilních obětí včetně dvou dětí.
Na sociálních sítích se především na protiizraelsky zaměřených profilech začala šířit videa ukazující údajné následky leteckých úderů. Podle Al-Džazíry při nich na jihu Libanonu zahynuli nejméně čtyři lidé: dvě děti, jedna žena a jeden muž; dalších 11 osob podle stejného zdroje utrpělo zranění.
Na izraelské základny na severu země podniká už několik měsíců útoky Hizballáh, který se ovšem k nejnovějšímu incidentu zatím nevyjádřil. Izraelský krajně pravicový ministr pro národní bezpečnost Itamar Ben Gvir naznačil, že raketový útok z dnešního rána považuje za vyhlášení války.
Šéf izraelské záchranné služby Eli Bin řekl, že tělo mrtvé ženy záchranáři nalezli, když prohledávali domy poničené raketami ve městě Safed, napsal server The Times of Israel. Tamní nemocnice přijala k ošetření osm lidí, které raketový útok zranil. Jeden z nich je ve vážném stavu.
Izraelská armáda uvedla, že zaznamenala několik raketových útoků, které měly za cíl její základnu v Safedu. Armáda podle svého prohlášení podnikla v odvetě útoky na odpalovací stanoviště raket.
"Tohle není jen pár raket, tohle je válka," napsal Ben Gvir na síti X, podle webu The Times of Israel se svou "typickou bojovností". Ministr dodal, že je na čase změnit přístup k situaci na libanonské hranici. Kvůli incidentu dnes Ben Gvir požádal o setkání s premiérem Benjaminem Netanjahuem. Ministr společně s dalšími zastánci tvrdé linie kritizoval izraelskou koncepci udržování palestinského hnutí Hamás v Pásmu Gazy jako "stabilizační síly". Tato chyba podle něj vedla k teroristickým útokům ze 7. října.
Od začátku války mezi Izraelem a Hamásem podniká na sever Izraele raketové útoky libanonské šíitské hnutí Hizballáh, jehož podporovatelem je Írán.
vdv jkh ank
Finanční správa víc kontroluje převody nehmotného majetku a reklamy
Praha 14. února (ČTK) - Finanční správa se při kontrolách takzvaných převodních cen začala kromě jiného zaměřovat na převody nehmotného majetku, tedy obchodních značek, ochranných známek nebo například softwaru. Kontroluje také řetězení firem při přeprodeji reklamy i influencery, kteří prostřednictvím videí na sociálních sítí, hlavně na youtube nebo instagramu, prodávají zboží. Na dnešním jednání sněmovního rozpočtového výboru to řekla ředitelka Finanční správy ČR Simona Hornochová. Poslancům přišla představit postupy finanční správy proti zneužívání převodních cen.
Převodní ceny jsou ceny, které si účtují majetkově nebo personálně spojené firmy, nebo takové, na které mají spojené firmy vliv. Jejich kontrola má zamezit jejích případnému zneužití ke snížení daňového základu. V případě převodu nehmotného majetku jde o situace, kdy tuzemský subjekt prodá třeba výrobní postup formou jednorázově transakce do zahraničí za nízkou cenu, ale následně začne tento majetek zase využívat formou licence za vysokou cenu, popsala ředitelka. Finanční správa podle ní také nachází dost řetězců v reklamě. Firmy si přes nastrčené "bílé koně" přeprodávají reklamní prostor a cena služby mezitím stoupá třeba desetinásobně až k tomu, kdo si reklamu skutečně zadává. Ten pak takovou zvýšenou cenu uplatní jako daňový náklad.
Za další zásadní oblast, na které spolupracuje finanční správa s celní správou, je daň z přidané hodnoty a dovoz zboží ze zemí mimo EU. Firmy ze třetích zemí často deklarují, že zboží je určeno pouze k tranzitu nebo k prodeji v jiné členské zemi, ale skončí v tuzemsku. Podle ředitelky jde o případy, kde často zasahuje i daňová Kobra.
Mezi další kontrolní akce, které finanční správa podniká, jsou i příjmy z kryptoměn. Lidé, kteří na virtuálních měnách vydělávají, spoléhají na to, že finanční správa nevidí, jaké měli zisky, popsala Hornochová. Kontroly se zaměřují i na příjmy internetových influencerů, kteří v rámci svých videí prodávají třeba dětem věci, ale příjmy z toho nezdaňují. Finanční správa začala s informačními kampaněmi v roce 2022 a někteří z těchto lidí začali postupně dobrovolně své příjmy přiznávat, řekla Hornochová po jednání ČTK. "Teď máme rozjetých několik kontrol a myslím, že to jsou jednotky," podotkla. Dodala, že jde o živé kauzy.
nlm rot