Srbští horníci odhalili v povrchovém dole pravděpodobně starověkou římskou loď
Bělehrad 4. srpna (ČTK) - Horníci v srbském povrchovém uhelném dole Drmno nedaleko města Kostolac objevili část pravděpodobně starověké římské lodi. V oblasti se nacházelo někdejší významné římské posádkové město známé jako Viminacium. Plavidlo bylo pravděpodobně součástí říční flotily obsluhující rozlehlé a vysoce rozvinuté římské město se 45.000 obyvateli, které mělo hipodrom, opevnění, fórum, palác, chrámy, amfiteátr, akvadukty, lázně a dílny, uvedla agentura Reuters.
Vedoucí archeolog Miomir Korać na základě předchozích nálezů míní, že loď může pocházet ze třetího nebo čtvrtého století našeho letopočtu, kdy bylo Viminacium hlavním městem římské provincie Horní Moesie a mělo přístav poblíž přítoku Dunaje. "Můžeme se domnívat, že loď je římská, ale nejsme si jisti jejím přesným stářím," uvedl Korać na nalezišti, kde archeologové pečlivě odstraňovali písek a zeminu ze starobylé dřevěné konstrukce.
Jejich cílem je vystavit nejnovější objev společně s tisícovkami dalších artefaktů objevených v oblasti někdejšího Viminacia, které se nacházelo u dnešního města Kostolac, asi 70 kilometrů východně od Bělehradu. Přemístit třináctimetrový trup lodi bez poškození bude složité, připustil přitom Mladen Jovičić, jenž se na archeologické práci kolem lodi podílí.
S přemístěním zbytků plavidla archeologům podle něj pomohou technici z dolu Drmno: připraví pro tento účel speciální konstrukci, kterou poté zvedne jeřáb. "Následovat bude postupná konzervace," dodal Jovičić
Viminacium bylo osídlené v prvních stoletích našeho letopočtu. Vpád Hunů v 5. století však znamenal počátek jeho úpadku a s příchodem Slovanů v 7. století bylo zcela opuštěno. Po odchodu obyvatel nevzniklo v lokalitě žádné nové větší osídlení, což je podle archeologů unikát. Pro badatele to znamená, že mají pod zemí k dispozici prakticky celé město.
Archeologové provádějí vykopávky na místě někdejšího Viminacia od roku 1882, ale odhadují, že prozkoumali pouze pět procent lokality, která má podle nich rozlohu 450 hektarů - více než newyorský Central park, poznamenal Reuters. Dosavadní nálezy podle něj zahrnují mimo jiné zlaté dlaždice, nefritové sochy, mozaiky a fresky, zbraně nebo pozůstatky mamutů.
Starověká plavidla našli při odkrývce zeminy horníci v této oblasti už před třemi roky. Archeologové se domnívají, že dvě lodě a tři kánoe, které byly dosud v oblasti nalezeny, se buď potopily, nebo byly opuštěny na břehu řeky.
ipl
Festival Zlatá Pecka se letos zaměří na Járu Cimrmana a vídeňskou operetu
Chrudim 3. srpna (ČTK) - Letošní sedmý ročník hudebního festivalu Zlatá Pecka, který pořádá pěvkyně Dagmar Pecková a spolek Zlatá Pecka, se zaměří na talentované mladé interprety, představí rovněž špičkového zahraničního umělce. Pozornost bude akce věnovat také Járovi Cimrmanovi a průniku tohoto fiktivního českého velikána do zlaté éry vídeňské operety. Uvedli to pořadatelé.
Festival začne 27. srpna v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Chrudimi slavnostní mší s hudbou Franze Schuberta. Hlavní koncert se uskuteční o den později ve Fibichově sálu Městského muzea v Chrudimi. Na jeho programu bude výběr nejkrásnějších hudebních scén z operety Netopýr v podání Kristýny Fílové, Lucie Hájkové, Veroniky Bajerové, Dagmar Peckové, Josefa Moravce, Marka Žihly a Jaroslava Patočky s doprovodem Komorní filharmonie Pardubice pod taktovkou dirigenta Jana Kučery.
"Překvapením večera bude vtipně edukativní metodou objasněný skutečný tvůrce a inspirátor zlatého věku vídeňské operety. Speciální host večera Petr Brukner, člen Divadla Járy Cimrmana, vnese konečně jasno do otázky, kdo má největší zásluhy na jejím rozkvětu," uvedla umělecká ředitelka festivalu Dagmar Pecková, rodačka z Medlešic u Chrudimi.
Festivalový program v regionu je sestavený z devíti koncertů, představení Divadla Járy Cimrmana Hospoda na mýtince a projekce filmu Jára Cimrman ležící spící, dvě akce se budou konat v Praze. V Pardubickém kraji se festivalová představení uskuteční v Chrudimi, Vysokém Mýtě, Holicích, České Třebové a Pardubicích. Součástí jsou i letos projekty Pěvissimo, který je určený mladým nadějím, a Talentissimo, jenž má za cíl představit mimořádně nadané děti do 16 let.
Pořadatelé zvláště upozorňují na koncert připravovaný na středu 30. srpna v kostele svatého Vavřince ve Vysokém Mýtě. "Vystoupí jeden z největších a nejkrásnějších operních hlasů současnosti, německý basista René Pape, sólista Metropolitní opery v New Yorku, Státní opery v Berlíně a nositel Ceny Grammy. Koncert, na němž mimo jiné zazní v jeho podání a hlavně v češtině Dvořákovy Biblické písně, bude patřit k nejvýznamnějším událostem české hudební sezóny," uvedli v tiskové zprávě. Přehlídka končí 10. září, na 3. října je ještě naplánován jeden koncert v Praze. Kompletní program je zveřejněn na webu přehlídky.
dos hj