+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Politika

Microsoft: Čína se pomocí AI a falešných účtů snaží ovlivňovat americké voliče

 USA Čína volby internet AI firmy Microsoft
Čína se pomocí AI a falešných účtů snaží ovlivňovat americké voliče. Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Washington 7. září (ČTK) - Výzkumníci americké technologické společnosti Microsoft dnes oznámili, že zřejmě odhalili síť falešných účtů na sociálních sítích ovládaných Čínou. Peking se podle nich jejich prostřednictvím snaží ovlivňovat americké voliče, a to i pomocí umělé inteligence (AI). Informovala o tom agentura Reuters. Výzkumníci neuvedli, kterých sociálních sítí se čínská operace týkala, ale snímky obrazovky v jejich zprávě ukazovaly příspěvky z něčeho, co podle Reuters vypadalo jako sítě Facebook a Twitter, nyní známý jako X. Společnost ve zprávě poskytla omezené příklady nedávné aktivity a podrobně nevysvětlila, proč výzkumníci přisuzují příspěvky Číně. Mluvčí Microsoftu řekl Reuters, že výzkumníci použili 'mnohostranný atribuční model', který se opírá o 'technické, behaviorální a kontextové důkazy'. Čínská operace začala využívat technologii generativní umělé inteligence přibližně v březnu 2023 k vytváření politicky zabarveného obsahu v angličtině a k 'napodobování amerických voličů', uvedl Microsoft. Termínem generativní AI jsou označovány systémy, které na základě 'tréninku' na obrovském množství dat dokáží vytvářet zdánlivě originální výstupy ve formě textů či obrázků v reakci na zadání uživatele. Do povědomí široké veřejnosti se dostaly zejména díky zpřístupnění chatovacího programu ChatGPT loni na podzim. Nový obsah je mnohem 'poutavější než neohrabané vizuály v předchozích operacích čínských aktérů, které se spoléhaly na digitální kresby, koláže ze snímků z fotobank a další ruční grafické návrhy,' uvedli výzkumníci. Mluvčí Microsoftu uvedl, že účty se snažily 'působit jako americké tím, že uváděly svou veřejnou polohu na území Spojených států, zveřejňovaly americká politická hesla a sdílely hashtagy týkající se domácích politických témat'. Microsoft ve zprávě také upozornil na napjaté prostředí, které panuje na sociálních sítích v době, kdy se Američané připravují na prezidentské volby v roce 2024.
Klíčová slova - USA - Čína - volby - internet - AI - firmy - Microsoft -
Americká vláda obvinila Rusko z vměšování do voleb v roce 2016 prostřednictvím tajné kampaně na sociálních sítích. Informovala i o následných snahách Číny či Íránu ovlivňovat voliče. Mluvčí čínského velvyslanectví ve Washingtonu uvedl, že obvinění Číny z používání umělé inteligence k vytváření falešných účtů na sociálních sítích jsou 'plná předsudků a zlomyslných spekulací'. Peking se podle něj zasazuje o bezpečné používání AI. ban jrm
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Politika (pol) - Telekomunikace a IT (pit) - Věda a technika (vat) - Firmy (efm). ID zprávy: T2023090705062|507040. Vydána 07.09.2023 15:54:34. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.
Následující zprávy
ČNB spustí registr, který umožní posílat peníze na telefonní číslo
Bývalí příslušníci StB dostali za šikanu disidentů podmíněné tresty
Průzkum: Češi pro klid potřebují mít při odchodu do penze uspořeno 1,46 mil. Kč
Hypoindex: Průměrná sazba hypoték na počátku září klesla na 6,1 procenta
Export z Číny v srpnu klesl čtvrtý měsíc po sobě, přetrvává útlum obchodu

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.