Dolar, bitcoin a akcie v USA rostou, trhy sázejí na Trumpovo vítězství.
Sydney 6. listopadu (ČTK) - Termínové kontrakty na americké akcie posilují, vzhůru zamířil i americký dolar a bitcoin stoupl na nový rekord. Investoři sázejí na to, že republikán Donald Trump zřejmě vyhrál prezidentské volby ve Spojených státech, ačkoliv konečné výsledky ještě nejsou známé a všechny hlasy zřejmě budou sečtené až za několik dní, možná týdnů.
Ceny termínových kontraktů na indexy SP 500 a Nasdaq, které umožňují investorům spekulovat na budoucí vývoj indexů, rostou o více než jedno procento, protože trhy se těší na slíbené snížení daní a menší regulaci podniků. Výnosy amerických státních dluhopisů stouply na nejvyšší hodnotu za čtyři měsíce.
Evropské akcie jsou však méně nadšené, protože Trumpova celní politika by mohla rozpoutat globální obchodní válku a ohrozit vývoz z EU. Termínové kontrakty na indexy EUROSTOXX 50 a německý DAX klesají, v případě britského indexu FTSE se téměř nemění.
Nejširší index akcií MSCI z oblasti Asie a Tichomoří mimo Japonsko dnes oslabil. Japonský index Nikkei však díky poklesu jenu posílil.
Na měnových trzích dolar posiluje. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, si připisuje 1,7 procenta a pohybuje se kolem 105,2 bodu. Euro vůči dolaru klesá o dvě procenta na 1,0708 USD. Dolar k jenu roste o 1,8 procenta na 153,23 JPY. Dolar zpevňuje i vůči čínskému jüanu.
Internetová měna bitcoin stoupla až na rekordní hodnotu 75.060 USD. Trump je považován za aktivnějšího podporovatele kryptoměn než jeho demokratická protikandidátka Kamala Harrisová.
Ceny zlata jsou ale nevýrazné a mírně ztrácejí. Na ceny komodit, včetně ropy, tlačí prudký růst dolaru, který zvyšuje jejich cenu při nákupu zahraničním investory.
Analytici obecně předpokládají, že Trumpovy plány na omezení imigrace, snížení daní a rozsáhlá cla by v případě jejich uzákonění vyvolaly větší tlak na růst inflace a výnosů dluhopisů, než politika Harrisové. Trumpovy návrhy by také mohly mít tendenci tlačit na růst dolaru a ovlivnit rozsah snížení úrokových sazeb v USA.
Trhy jsou nyní přesvědčené, že centrální banka USA (Fed) ve čtvrtek sníží základní úrok o čtvrt procentního bodu. Obchodování s termínovými kontrakty však ukazuje na opatrnost ohledně budoucího vývoje.
irl jd
Reuters: EU udělí pokutu firmě Apple za porušení směrnice o digitálních trzích
Brusel 6. listopadu (ČTK) - Antimonopolní orgány Evropské unie zřejmě už tento měsíc uloží společnosti Apple pokutu kvůli porušování směrnice EU o digitálních trzích (DMA). Informovala o tom v úterý večer agentura Reuters s odvoláním na zdroje přímo obeznámené s touto záležitostí. Americká firma se tak má stát první, která bude sankcionována na základě přelomových pravidel EU, jejichž cílem je omezit vliv velkých technologických společností a zajistit rovné podmínky pro menší konkurenty.
Evropská komise zahájila na základě těchto pravidel vyšetřování praktik Applu letos v březnu. V červnu firmu obvinila, že její obchod s aplikacemi App Store porušuje nařízení DMA, neboť firma brání vývojářům aplikací v přesměrování spotřebitelů na alternativní nabídky.
O chystané pokutě pro Apple za to, že nepovoluje tvůrcům aplikací odkazovat uživatele na levnější nabídky mimo App Store, v úterý informovala s odvoláním na své zdroje také agentura Bloomberg.
Zdroje Reuters uvedly, že pokuta pro Apple by mohla být oznámena už v listopadu, ačkoli toto načasování se ještě může změnit. Její možnou výši nespecifikovaly. Porušení pravidel DMA může vést k pokutě až do výše deseti procent globálního ročního obratu firmy.
Apple se k věci odmítl vyjádřit. Evropská komise na žádost Reuters o komentář bezprostředně nereagovala.
V březnu dostal Apple od Evropské komise pokutu více než 1,8 miliardy eur (přes 45 miliard Kč) za to, že bránil službám pro streamování hudby informovat uživatele o možnostech platby mimo svůj obchod App Store. Pro Apple to byla první pokuta, kterou od antimonopolního orgánu Evropské unie dostal.
V září Apple také prohrál dlouholetý spor s Evropskou unií, když Soudní dvůr EU definitivně rozhodl, že firma musí vrátit Irsku 13 miliard eur (329 miliard korun), které získala na slevách na dani.
sch