Novým ředitelem Archivu bezpečnostních složek bude Miroslav Urbánek
Praha 10. srpna (ČTK) - Novým ředitelem Archivu bezpečnostních složek (ABS) bude Miroslav Urbánek, informoval o tom Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Urbánek chce zaměřit na digitalizaci archivních materiálů, atraktivnější prezentaci archivu, rozvoj zaměstnanců i domácí a zahraniční spolupráci s dalšími institucemi. Nový ředitel by měl být jmenován 1. září.
"Spolupráce s dalšími institucemi je jedním z předpokladů pro rozvoj Archivu. Přirozeným partnerem Archivu je Ústav pro studium totalitních režimů. Otevřená minulost by neměla zůstat prázdným heslem, ale naplněnou ambicí, ke které Ústav a Archiv společně směřují. Ambicí by měly být i společné publikace a webové prezentace," uvedl Urbánek v strategické koncepci.
Urbánek v koncepci dále uvádí, že se ústav musí více zaměřit na spolupráci se zahraničními institucemi, stanovil i cíle vzdělávání zaměstnanců a záměry badatelské činnosti archivu. Pozitivně hodnotil elektronický archiv na portálu e-badatelna - nazval ho jedním z nejúspěšnějších dlouhotrvajících projektů, který je zapotřebí dál uživatelsky a obsahově vylepšovat.
Urbánek je historikem, ve své badatelské praxi se zaměřuje na české a československé dějiny po roce 1945, Státní bezpečnost, dějiny tělovýchovy a sportu v Československu se zaměřením na sokolské hnutí a dějiny spolků v oblasti Českomoravské vrchoviny. Doposud pracoval v Muzeu paměti XX. století.
Výběrové řízení na ředitele ABS vypsal ÚSTR v návaznosti na novelu zákona o státní službě, která s účinností od 1. ledna 2023 stanovuje maximální délku funkčního období představených na pět let a s tím spojené povinné přesoutěžení těchto pozic. Do výběrového řízení se podle ústavu přihlásili tři kandidáti. V současné době je ředitelkou archivu Světlana Ptáčníková, která je ve funkci od roku 2013.
Archiv je správním úřadem, který je podřízený ÚSTR, spravuje archiválie, jako například písemnosti komunistické StB (Státní bezpečnosti), vojenské kontrarozvědky, Veřejné bezpečnosti nebo pohraniční stráže. V archivu se nachází i materiály ke kauze Olšanské hřbitovy, kterou se nyní zabývá ÚSTR v souvislosti s profesní minulostí soudce Roberta Fremra.
tej rdo
USA zakážou americké investice do čínských technologií včetně umělé inteligence
Washington 10. srpna (ČTK) - Spojené státy budou blokovat a regulovat americké investice do čínských technologií, včetně počítačových čipů, mikroelektroniky, kvantové informační technologie a umělé inteligence (AI). Nařízení podepsal ve středu americký prezident Joe Biden. Tím se ještě zvýší napětí mezi oběma velmocemi, napsal server BBC. Čínské ministerstvo obchodu uvedlo, že je krokem Washingtonu vážně znepokojeno a vyhrazuje si právo zavést protiopatření.
Americké firmy budou muset zveřejňovat, jaké investice v Číně provádějí v sektoru pokročilých technologií. Opatření dá americké vládě také novou pravomoc prověřovat zahraniční transakce soukromých společností. Washington uvedl, že omezení bude úzce zacílené.
Nařízení amerického prezidenta oficiálně zahajuje tlak na vytvoření pravidel, která mají zabránit americkým podnikům investovat do firem ze zemí, které vzbuzují obavy americké vlády a které působí v oblasti kvantových počítačů, pokročilých polovodičů a určitých oblastí umělé inteligence. Vláda bude také požadovat, aby americké podniky informovaly ministerstvo financí o investicích do firem, které pracují na širším spektru umělé inteligence a polovodičových technologií.
Čína v reakci sdělila, že ji tento vývoj zklamal. Spojené státy "neustále stupňují potlačování a omezování Číny," řekl mluvčí čínského velvyslanectví ve Washingtonu Li-ou Pcheng-jü. Dodal, že tvrzení Bílého domu, že USA se nesnažily poškodit čínskou ekonomiku nebo obě země rozdělit, neodpovídá jejich krokům. "Vyzýváme americkou stranu, aby dostála svým slovům," dodal mluvčí.
Podle BBC se neočekává, že by se pravidla vztahovala na takzvané portfoliové investice, kdy firmy investují pasivně do společností prostřednictvím akciového trhu. Pravidla se tedy zaměří na aktivní investice realizované například firmami se soukromým a rizikovým kapitálem. Nyní se pravidla dostanou do veřejného připomínkového období, které by mělo objasnit, jaké druhy investic jsou zakázané. Očekává se, že pravidla vstoupí v platnost za několik měsíců.
Vysocí úředníci z americké administrativy na setkání s novináři uvedli, že opatření je aktem národní bezpečnosti, nikoli zaměřené proti ekonomice. Dodali, že Spojené státy zůstávají odhodlány k otevřeným investicím.
vjn spr