Turecko pokukuje po skupině zemí BRICS, ministr zahraničí chválil rozmanitost
Nižnij Novgorod (Rusko) 11. června (ČTK) - Turecko má zájem o silnější vazby na skupinu zemí BRICS, do které patří i Rusko, Čína či Indie. Podle tureckého tisku to ukazuje účast ministra zahraničí Hakana Fidana na schůzce, kterou tato skupina pořádala v ruském Nižním Novgorodě. Na ní Fidan chválil například rozmanitost bloku, ke kterému se na začátku roku připojilo pět zemí z Afriky a Blízkého východu.
Fidan vystoupil na společném zasedání ministrů zahraničí skupiny BRICS a dalších přizvaných zemí. V projevu podle tureckého tisku mimo jiné zdůraznil rozmanitost bloku či hodnotné vztahy budované mezi členskými zeměmi. V Rusku se Fidan, který je představitelem země Severoatlantické aliance, setkal i se šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem a čínským ministrem zahraničí Wang Iem.
Turecko vysílá již delší dobu signály, že má zájmy o úzké vztahy se skupinou BRICS. Na začátku června Fidan naznačil, že by Ankara mohla mít zájem o členství ve skupině, která sdružuje země z takzvaného globálního Jihu. Ankara však zájem o členství oficiálně neoznámila, píše provládní server Daily Sabah.
Snahu Turecka se sblížit s BRICS dnes přivítal ruský prezident Vladimir Putin při jednání s Fidanem. Putin také ocenil nasazení tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana při jednání o černomořském koridoru pro přepravu zemědělských produktů, který platil v letech 2022 a 2023. Putin by se podle svých slov mohl setkat s Erdoganem na summitu Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO), který se uskuteční v Astaně 3. a 4. července, píše turecká agentura Anadolu.
Turecká diplomacie se však snaží pohybovat více směry. Tento týden by se měl Erdogan zúčastnit části summitu skupiny G7. Fidan by se pak měl zúčastnit mírové konference ve Švýcarsku, na kterou Rusko nebylo pozváno a Čína nevyšle své zástupce, píše agentura Reuters s odkazem na diplomatické zdroje.
Skupina BRICS sdružovala Rusko, Čínu, Indii, Brazílii a Jihoafrickou republiku a od začátku roku se k ní přidaly Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Írán, Egypt a Etiopie. Jednání v Nižním Novgorodu se však zúčastnili zástupci dalších 15 zemí. Podle turecké agentury Anadolu oficiální část schůze začala minutou ticha za íránského prezidenta Ebráhíma Raísího, který zemřel v květnu při nehodě vrtulníku.
jkh mka
Macron a Steinmeier uctili památku obětí masakru v Oradour-sur-Glane
Oradour-sur-Glane (Francie) 10. června (ČTK) - Prezidenti Francie a Německa Emmanuel Macron a Frank-Walter Steinmeier dnes společně uctili památku obětí masakru v Oradour-sur-Glane. Zároveň zdůraznili usmíření mezi Francouzi a Němci. Vyhlazení vesnice nacisty před 80 lety je považováno za nejbrutálnější válečný zločin spáchaný jednotkami SS v západní Evropě.
Za víření bubnů a zvuků trumpet prezidenti společně položili věnec na pietní místo ve vesnici, jejíž trosky byly ponechány ve stavu po masakru, aby upomínaly na válečné zločiny spáchané za 2. světové války. Němečtí vojáci tu zavraždili 643 dětí, žen a mužů a vesnici na západě Francie vypálili.
Dnes podle agentury DPA oba prezidenti demonstrovali, že z někdejších nepřátel se stali přátelé. 'Chtěl byl jménem Německa vyjádřit své otřesení a zármutek nad nepochopitelnými, tak strašlivými a nelidskými zločiny, jichž se tu dopustili Němci,' řekl Steinmeier ve svém proslovu ve francouzštině. Ostře pak kritizoval skutečnost, že pachatelé, jejichž jména byla známa, později v Německu nebyli potrestáni.
Muže a chlapce odvedli příslušníci SS do několika stodol a garáží, kde je postříleli z kulometů a nakonec často ještě živé zapálili. Ženy a malé děti nechal důstojník Adolf Diekmann upálit v místním kostele, který se předtím pokusil vyhodit do povětří. Ze zadržených přežilo jen pět mužů a jedna žena. SS masakr vydávala za odplatu za stále silnější francouzský odboj proti německým okupantům.
'Masakry z Oradouru patří do oblasti nemyslitelného, nevyslovitelného, nepromlčitelného,' řekl Macron během dnešní vzpomínkové slavnosti. 'A v této připomínce, v popelu Oradouru, musíme nechat ožít síly tohoto usmíření, kořeny našeho evropského projektu a naši stále ještě přítomnou vůli ke svobodě, rovnosti a bratrství,' cituje DPA francouzského prezidenta.
Steinmeier a Macron se před vzpomínkovým aktem prošli bok po boku ulicí kolem ruin vesnice. Doprovázely je podle DPA Němka Karin Eidelothová, vnučka jednoho z pachatelů z roku 1944, a Francouzka Agathe Hébras, vnučka jednoho z mála přeživších masakru.
zdp mka