Stovky lidí přivítaly Pavla v texaském městě La Grange, kde žije mnoho krajanů
La Grange (USA) 13. července (zvláštní zpravodaj ČTK) - Stovky lidí dnes přivítaly v texaském městě La Grange českého prezidenta Petra Pavla. České vlajky, dechová hudba, názvy některých míst i občasné záblesky češtiny na první pohled ukazují, že ve městě u řeky Colorado žije velmi početná krajanská komunita. Akci na počest české hlavy státu a první dámy Evy Pavlové pořádalo Středisko českého kulturního dědictví v Texasu. Dechová hudba zahrála i americkou a českou hymnu a mezi hosty byl mimo jiné bývalý guvernér Texasu Rick Perry.
Pavel si pro příjezd do La Grange vybral svůj oblíbený dopravní prostředek - motocykl značky Harley-Davidson. Nasedl na něj v nedaleké vesničce Dubina, jež byla prvním Čechy vybudovaným sídlem v Texasu ve druhé polovině 19. století. V Dubině krátce navštívil i místní kostel.
Prezident v krátkém projevu řekl, že ho těší, že po vážných jednáních o mezinárodní bezpečnosti na summitu Severoatlantické aliance ve Washingtonu má příležitost zakončit svoji téměř týdenní návštěvu po Spojených státech právě v La Grange. Ocenil předky místních lidí, kteří měli odvahu i bez znalosti jazyka a poměrů začít nový život daleko od původního doma.
Na závěr krajany vyzval, aby nejen udržovali tradice a propojení s Českou republikou, ale zároveň aby přijeli do Česka nikoli pouze jako návštěvníci, ale třeba i za studiem či zaměstnáním.
Novinářům později Pavel řekl, že byl mimořádně překvapen vřelostí přijetí. "Míra otevřenosti, přátelství byla opravdu dojemná. Užili jsme si tady krásných pár hodin. Těžko se nám odjíždí, protože všichni ti lidé byli nadšení z toho, že tady po tolika letech vůbec byl nějaký vyšší představitel, obzvlášť státu, který je jim tak blízký," uvedl prezident.
Česko by podle něj mělo navázat bližší vztahy se státem Texas, nejen na mezilidské úrovni, ale i v průmyslu, ve vědě a vzdělávání. "Potenciál tady je obrovský a dveře tu máme otevřené," dodala hlava státu.
Pavel svoji cestu po USA zahájil ve Washingtonu, kde se mimo jiné zúčastnil summitu NATO. Poté se přesunul do Houstonu, kde v pátek jednal se zástupci předních amerických energetických společností, zúčastnil se debaty o mezinárodní situaci, navštívil Johnsonovo vesmírné středisko Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) a setkal se s vedením Národních gard Texasu a Nebrasky.
Dnes večer prezident zakončí návštěvu účastí na baseballovém zápasu mezi týmy Houston Astros a Texas Rangers. Do Prahy se vrátí v neděli odpoledne.
opm ank
Archeologové v Bulharsku našli vzácnou antickou sochu
Sofia 13. července (ČTK) - Štíhlý profil, neporušená hlava a neposkvrněný mramor charakterizují sochu, kterou odkryli archeologové z ruin starověkého města Heraclea Sintica na jihozápadě nynějšího Bulharska. O nálezu výjimečné sochy pocházející pravděpodobně ze 2. století našeho letopočtu informovaly agentura AFP a předtím také archeologický portál Archeology News.
"Podobná díla se vyskytují v Aténách a na severu Řecka či dokonce v pařížském muzeu Louvre, ale jsou vzácná," uvedl šéf týmu archeolog Ljudmil Vagalinski. Na božské překvapení výzkumníci narazili při průzkumu antické kanalizace Cloaca Maxima. "Vůbec jsme to nečekali. Prozkoumávali jsme to místo třetí den, když se ukázala noha," dodal profesor.
Socha pohřbená v podzemí působí jako vyobrazení panovníka s božskými rysy. Odolala působení času, zemětřesením i záplavám nejspíše díky tomu, že socha coby symbol pohanských časů byla do kanalizace ukryta v době násilného obracení na křesťanství v Římské říši, zdůraznil profesor. Vítá mezinárodní zájem, jaký nález vzbudil. Socha vytesaná z jednoho bloku mramoru a vysoká přibližně 2,10 metru měla už svými rozměry vyjadřovat nadřazenost boha nad člověkem. Socha v podzemí ležela na levém boku a část její pravé paže byla zřejmě úmyslně useknuta, poznamenala AFP.
Experti předpokládají, že socha zobrazuje jednoho z antických bohů: ve starořecké mytologii býval Hermés poslem bohů, podobně jako jeho římský protějšek Merkur. Je ovšem možné, že socha byla do kanalizace umístěna po ničivém zemětřesení jako symbolické odmítnutí pohanské víry v době, kdy se křesťanství stávalo oficiálním náboženstvím, poznamenal portál Archeology News a dodal, že pro Bulharsko jde o jedinečný nález.
Týden po nálezu archeologové sochu pečlivě vykopali z kanálu a pak ji opatrně vyzvedli za pomoci lan, přičemž pečlivě chránili nejkřehčí části díla, jako jsou krk či kotníky. Socha byla umístěna do dřevěné bedny a bude přepravena do regionálního muzea ve městě Petrič, které leží na jihozápadě Bulharska u hranic s Řeckem. V muzeu ji mají důkladně prozkoumat a zakonzervovat odborníci, než bude představena veřejnosti.
Město Heraclea Sintica založil Filip II. Makedonský ve 4. století před naším letopočtem, zaniklo na počátku 6. století. Archeologové podle AFP zatím prozkoumali pouze desetinu někdejší rozlohy města, ve kterém v dobách největšího rozkvětu žilo na deseti kilometrech čtverečních asi 50.000 obyvatel.
msk zdp