OSN: Země mohou uvažovat o finančním odškodnění otroctví i přes právní překážky
Ženeva 19. září (ČTK) - Státy světa mohou uvažovat o vyplácení finančních reparací jako o součásti opatření, jimiž by kompenzovaly někdejší zotročení lidí afrického původu, a to i přesto, že právní nároky na taková odškodnění komplikuje uplynulá doba a problémy s určením viníků a obětí. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na dnešní zprávu OSN.
Zpráva generálního tajemníka Organizace spojených národů Antónia Guterrese uvádí, že žádná země se dosud plně nezodpovídala za svou minulost. Podle dokumentu se také nevypořádala s dědictvím násilného vystěhování odhadovaných 25 až 30 milionů lidí z Afriky v průběhu uplynulých více než 400 let.
"Podle mezinárodního práva v oblasti lidských práv může náhrada jakékoli ekonomicky vyčíslitelné škody, přiměřeně a úměrně závažnosti poškození a okolnostem každého případu, rovněž zakládat formu nápravy," uvádí se ve zprávě.
"V kontextu historických křivd a škod utrpěných v důsledku kolonialismu a otroctví může být jejich finanční ohodnocení extrémně obtížné vzhledem k délce doby, která uplynula, a obtížné identifikaci pachatelů a obětí," uvádí se rovněž v dokumentu. Zpráva nicméně zdůrazňuje, že ani tyto obtíže při uplatňování právních nároků na odškodnění "nemohou být důvodem pro anulování základních právních závazků".
Myšlenka vyplacení reparací nebo jiného odškodnění za otroctví není zdaleka nová, připomíná Reuters. V poslední době však tyto snahy nabírají po celém světě na síle s tím, jak se stupňují požadavky afrických a karibských zemí.
Také Evropská unie v červenci prohlásila, že otrokářská minulost Evropy způsobila milionům lidí "nevýslovné utrpení", a naznačila, že je třeba tento "zločin proti lidskosti" odškodnit.
Zpráva OSN konstatuje, že aby se státy vyrovnaly s dědictvím otroctví a kolonialismu, měly by zvážit "množství opatření" včetně úsilí o dosažení spravedlnosti a reparací i snahy o celkové usmíření.
sch mka
USA: Ukrajina může počítat s další pomocí, brzy dostane tanky Abrams
Berlín 19. září (zpravodaj ČTK) - Spojené státy a spojenci poskytli Ukrajině na obranu před ruskou invazí pomoc za více než 76 miliard dolarů (přes 1,7 bilionu Kč) a s další dlouhodobou pomocí může Kyjev počítat. Na úvod dnešního jednání kontaktní skupiny pro Ukrajinu na americké základně Ramstein v Německu to prohlásil americký ministr obrany Lloyd Austin. Řekl rovněž, že Ukrajina již brzy dostane slíbené americké tanky M1 Abrams a že USA na svém území pomohou s výcvikem ukrajinských pilotů na stíhačkách F-16.
"USA a další podporovatelé již poskytli Ukrajině obrannou pomoc za více než 76 miliard dolarů," řekl Austin. Uvedl, že státy kontaktní skupiny, která sdružuje pět desítek spojeneckých zemí s cílem koordinovat vojenskou pomoc určenou Ukrajincům, budou se zbrojní podporou pokračovat, aby Ukrajina dostala, co potřebuje.
"Čas není na straně ruského prezidenta Vladimira Putina, čas není nikdy na straně diktátorů a agrese," řekl americký ministr. Uvedl, že Ukrajinci a ukrajinská armáda svádějí tvrdé boje s ruskými jednotkami a že se jim daří stále postupovat.
"Putin se snaží demoralizovat ukrajinský lid, místo toho ale demoralizoval ruskou armádu," řekl Austin. Poukázal na to, že zatímco k Ukrajině a jejímu boji za demokracii se přiklonil Západ, Kreml hledá pomoc u autoritářských režimů v Íránu a v KLDR.
Šéf Pentagonu poděkoval několika evropským státům, mimo jiné Německu, Nizozemsku, Dánsku či Polsku, za výraznou pomoc Ukrajině v podobě moderních tanků Leopard 2A6, protivzdušné obrany a plánovaného poskytnutí stíhaček F-16. Stíhačky přislíbily Dánsko, Nizozemsko a Norsko, přičemž výcvik pilotů bude probíhat v několika zemích, mimo jiné v Dánsku, Rumunsku a Británii. Austin dodal, že USA se k výcviku ukrajinských pilotů připojí.
Kontaktní skupina se podle Austina musí ještě více zaměřit na podporu ukrajinské protivzdušné obrany včetně dodávek střel. "Musíme se snažit více. Vzdušná obrana chrání lidské životy," řekl. Ukrajina dosud dostala mimo jiné protivzdušné systémy Patriot a Iris-T SLM.
Americký ministr uvedl, že důležité je zajistit zásobování ukrajinských sil dělostřeleckou municí, kterou armáda potřebuje k udržení tempa bojů.
Dnešní jednání na základně Ramstein je první pro nového ukrajinského ministra obrany Rustema Umerova, který nahradil Oleksije Reznikova. Výměna se odehrála na pozadí korupčních skandálů kolem nákupů pro válčící armádu, které provádělo ukrajinské ministerstvo obrany. Samotný Reznikov obviněním z úplatkářství nečelil.
Aleš Zápotocký ank