Sto zvonů v Praze se v neděli rozezní za válečné oběti a uvede Válečné rekviem
Praha 31. srpna (ČTK) - Sto zvonů v Praze se v neděli 3. září od 18:00 na deset minut rozezní k uctění památky válečných obětí a zároveň předznamená koncert na Pražském hradě. Ve Vladislavském sále na vystoupení v rámci festivalu Prague Sounds zazní Válečné rekviem Benjamina Brittena. Ikonické hudební dílo provedou symbolicky propojené orchestry PKF – Prague Philharmonia, České filharmonie a Kyjevského symfonického orchestru, Pražského filharmonického sboru a Dětského pěveckého sboru Radost Praha za řízení Lukáše Vasilka. ČTK o tom za pořadatele informoval Jiří Sedlák.
"Hlas zvonů je odedávna spojen s významnými událostmi. I zvony proto ohlašovaly konec války, ale také připomínaly a oplakávaly padlé. Ostatně na mnoha zvonech najdeme český či latinský nápis 'Boha chválím, živé svolávám, mrtvé oplakávám...'. V době, kdy dennodenně slyšíme o stovkách obětí nesmyslné dobyvačné agresivní války jen pár stovek kilometrů od nás, je zvonění také podnětem k zamyšlení a modlitbou za válečné oběti," vysvětluje záměr celé akce ředitel festivalu Prague Sounds Marek Vrabec.
"Koncert lze vnímat nejen jako tryznu za válečné oběti, ale také jako mimořádně působivý apel směrem k ukončení války, který bude umocněn unikátním prostředím a akustikou Vladislavského sálu Pražského hradu," dodal.
Uvedení Válečného rekviem zahájí a ukončí rekviální zvon Jan Křtitel svatovítské katedrály. Jako sólisté se představí německá sopranistka Susanne Bernhardová, americký tenorista Kyle van Schoonhoven, švédský barytonista Arvid Fagerfjäll a česká varhanice Linda Sítková. Vzhledem k velkému počtu umělců, pro něž je potřeba postavit velké pódium, se zmenší v sále plocha pro diváky. Podle Vrabce kapacita hlediště bude asi 600 míst.
Britský skladatel Benjamin Britten napsal Válečné rekviem v roce 1962 k příležitosti dokončení obnovy gotické katedrály v Coventry po jejím zničení za druhé světové války. Britten, jenž proslul především jako operní skladatel, zkombinoval ve svém Válečném rekviem liturgický text s anglickými verši. Pocházejí z pera důstojníka britské pěchoty Wilfreda Owena, který padl na západní frontě jen několik dní před koncem první světové války.
Umělecká náročnost a enormní nároky na provozovací aparát jsou důvodem, proč se jedna z Brittenových nejslavnějších skladeb uvádí jen zřídka. Pražský filharmonický sbor pod taktovkou dirigenta Vasilka ji přednesl v pražském Rudolfinu letos v předvečer výročí začátku války na Ukrajině.
jir rdo
Farář z Vyškovska zachraňuje vzácné varhany, sloužit budou konzervatoři v Brně
Brno/Třebnice (Domažlicko) 29. srpna (ČTK) - Jediné dochované varhany od Jana Mikuláše Gartnera z významného varhanářského rodu Gartnerů se před několika lety podařilo získat faráři Janu Martinu Bejčkovi z Letonic na Vyškovsku. Nástroj z 18. století pochází z odstřeleného kostela svatého Jiří v dnes již neexistující obci Grafenried (česky Lučina) na česko-německých hranicích. Nyní je opravuje varhanář Marek Vorlíček z Třebnic u Domažlic. Až bude hotovo, mohla by varhany získat brněnská konzervatoř, řekl ČTK Bejček.
"Varhanám se věnuji celý život, již jsem inicioval několik oprav. Zatoužil jsem po záchraně menších varhan, které budou mít příběh, a nebude existovat kostel, kam by se varhany mohly vrátit," popsal svůj záměr Bejček. "Kamarád varhanář mi nabídl asi patery varhánky, já vybral tyto Gartnerovy. Tehdy jsem za ně 'zaplatil' sklenicí medu a lahví slivovice," řekl Bejček. Musel také zařídit, aby varhany byly uznány za existující, a zajistit prohlášení nástroje z roku 1789 za kulturní památku.
Obec Grafenried byla po roce 1945 srovnána se zemí, pohraničníci nařídili také odstřel kostela. "Když vám pohraničníci řeknou, že do půlnoci musí být kostel prázdný, protože ho ráno odstřelí, máte na vystěhování pár hodin. Není čas na opatrné rozšroubování a zabalení," popsal Bejček situaci, kdy musely být varhany narychlo ukryté. Dalších 50 let byly ve farní stodole v Klenčí pod Čerchovem, kde nástroj poznamenala hniloba a červotoč.
Bejček tedy získal doslova trosky varhan. Na tom, aby se opět rozezněly, pracuje nyní varhanář Vorlíček. Opravy postupují podle toho, kolik se podaří Bejčkovi sehnat peněz. "Už jsme dokončili pedálový stroj, truhlářské práce na varhanní skříni a nyní začínáme s opravou dřevěných píšťal," řekl Vorlíček. Renovace je nyní asi v polovině.
"Na varhanách je poznat typický Gartnerův rukopis," uvedl varhanář. To, že se jedná o jeho nástroj, potvrdil i nález uvnitř varhanní skříně. "Skříň je složená z prkýnek, mezi kterými občas vzniknou dutiny. Na jednu takovou jsme narazili. V ní jsme našli rezavým hřebíkem přitlučený starý papír a na něm podpis samotného varhanáře Gartnera," doplnil Vorlíček.
Až bude oprava varhan hotová, nástroj poputuje ze západních Čech do Brna. "Mým cílem je varhany postavit na brněnské konzervatoři. Studenti by je pak využívali jako cvičný nástroj. Historicky poučenou interpretaci staré hudby musí cvičit na barokním nástroji," dodal farář.
Barbora Bukovinová tmd dvd