WSJ: Podle téměř tří čtvrtin amerických voličů je Biden pro úřad příliš starý
Washington 4. září (ČTK) - Většina amerických voličů se domnívá, že současný prezident Joe Biden je příliš starý, než aby se znovu ucházel o Bílý dům, vyplývá ze sondáže deníku The Wall Street Journal (WSJ). Osmdesátiletý Biden se podle předvolebních průzkumů nyní jeví jako nejpravděpodobnější oponent Donalda Trumpa, lídra v průzkumech před republikánskými primárkami. Voliči podle WSJ nejčastěji neschvalují, jak Biden přistupuje k ekonomice, bezpečnosti hranic a vztahům s Čínou.
Negativní vnímání Bidenova věku a jeho politiky mezi voliči se odráží v jeho nízké celkové popularitě. Bidena jako prezidenta pozitivně vnímá jen 39 procent voličů. V odpovědi na dotaz, zda dobře dělá svoji práci, pak odpovědělo kladně 42 procent dotázaných.
Ačkoliv republikánský uchazeč Trump je pouze o tři roky mladší než Biden, jeho věk jako překážku vnímá jen 47 procent dotázaných, tedy o 26 procentních bodů méně než u Bidena. Bidena však voliči celkově vnímají jako důvěryhodnějšího, upřímnějšího a sympatičtějšího člověka. Pokud by oba dotyční kandidáti zvítězili ve stranických primárkách a volby se konaly nyní, Trump i Biden by podle WSJ získali shodně 46 procent hlasů.
Primárky Demokratické i Republikánské strany se budou v amerických státech konat nejpozději od února příštího roku postupně až do června. Finále volebního klání mezi demokratickým a republikánským kandidátem je pak naplánované na 5. listopadu 2024.
'Voliči prahnou po změně, ale ani jeden z vedoucích kandidátů není tou změnou, kterou by si představovali,' uvedl Michael Bocian z Demokratické strany, který společně s republikánským kolegou Tonym Fabrizioem dotyčný průzkum provedl.
Průzkum vychází poté, co Biden strávil měsíce cestováním po Spojených státech a propagováním své ekonomické politiky známé jako Bidenomics, legislativních změn, investic do infrastruktury a čisté energie a technologií. Demokratický prezident se chlubí také nárůstem počtu pracovních míst a výše mezd, snížením inflace a nejnižší americkou nezaměstnaností za posledních téměř 50 let, píše WSJ.
Trump se na druhou stranu potýká se čtvrtým trestním stíháním, které však neškodí jeho popularitě mezi republikánskými voliči, a se svým týmem připravuje podrobné plány pro případ, že by se stal příštím americkým prezidentem; hovoří o reformě státní správy, větší bezpečnosti hranic a konci války na Ukrajině.
WSJ průzkum provedl mezi 24. a 30. srpnem mezi 1500 registrovanými voliči.
vdv mka
Papež se v Mongolsku setkal se šamany, mnichy či pravoslavným knězem
Ulánbátar 3. září (ČTK) - S mongolskými šamany, buddhistickými mnichy či knězem ruské pravoslavné církve se dnes setkal papež František při pokračování své návštěvy Mongolska. Setkání kladlo důraz na roli, kterou může náboženství sehrát v budování světového míru, a poskytlo ukázku mongolské tradice náboženské tolerance, napsala agentura AP.
František podle ní pozorně naslouchal, když více než desítka duchovních od křesťanských po hinduistické popisovala svou víru a svůj pohled na koncept nebe. Sám tuto příležitost využil k tomu, aby vyzval politické lídry, aby si z události vzali příklad a vydali se 'cestou sdružování a dialogu', uvádí agentura AFP.
'Skutečnost, že jsme spolu na jednom místě, je sama o sobě vzkazem: Náboženské tradice ve své originalitě a pestrosti představují mimořádný potenciál pro dobro ve službách společnosti,' uvedla hlava katolické církve na akci konané v divadle v mongolské metropoli Ulánbátaru.
František dnes v Ulánbátaru rovněž předsedal mši na hokejovém stadionu, které se zúčastnilo asi 2000 lidí. Na závěr poslal pozdravy občanům Číny a vyzval tamní katolíky, aby 'byli dobrými křesťany a dobrými občany', napsala agentura Reuters.
Při své řeči si papež k sobě pozval bývalého a současného biskupa Hongkongu Johna Tong Hona a Stephena Chowa, kteří přicestovali do Mongolska se skupinou asi 40 hongkongských poutníků. Z pevninské Číny nebylo zřejmě žádnému biskupovi dovoleno do Mongolska odjet, uvedla agentura AP.
Podle médií si papež Mongolsko, ležící mezi Ruskem a Čínou, vybral jako cíl cesty také proto, aby vyslal vzkaz těmto dvěma velmocím, zejména však Pekingu, s nímž Vatikán neudržuje diplomatické vztahy.
Agentura AP v souvislosti s dnešním mezináboženským setkáním připomíná perzekuci náboženských menšin v Číně. Jako možný signál směrem k Pekingu byl interpretován papežův sobotní výrok, že vlády se nemusí katolické církve obávat, protože nemá žádný politický program. František kromě toho při setkání s mongolským prezidentem Uchnágínem Chürelsüchem ocenil mírovou zahraniční politiku Mongolska, které udržuje dobré vztahy s Ruskem, Čínou, ale také například se Severní Koreou.
Mongolsko, kde žije jen asi 1400 katolických věřících, navštěvuje František jako první papež v dějinách církve. V pondělí zamíří zpět do Vatikánu.
lcm lex jrm