Dvořák: Jednou z priorit je zlepšit obraz EU u české veřejnosti
Praha 29. července (ČTK) - Jednou z priorit ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka (STAN) je zlepšit nepříliš pozitivní obraz Evropské unie u české veřejnosti. Mělo by se k tomu využít i výročí 20 let od vstupu do bloku, které nastane příští rok. Dvořák, který úřad převzal na začátku května po nynějším ministru školství Mikuláši Bekovi (STAN), to řekl v rozhovoru ČTK. Za zásadní také považuje otevřít diskusi o budoucnosti Evropy.
"Určitě se za ty dva roky nezbavíme potřeby a povinnosti věnovat se Ukrajině, protože i kdyby nakrásně válka během dvou let skončila, což se obávám, že se nepodaří, tak ta země prostě bude potřebovat naší podporu jak ve vojenské oblasti, tak v ekonomické, politické i jakési morální," řekl Dvořák. Země, které mají zkušenost s ruskou okupací, budou podle něj mít za úkol držet západní část Evropy ve stejném bloku.
"Samozřejmě nás bude čekat implementace, doufejme tedy, schváleného Národního plánu obnovy, což je obrovský úkol, protože nějakých 300 miliard korun tahle ekonomika jen tak sama od sebe nevsákne," uvedl ministr s tím, že na to bude potřeba i posílení administrativních kapacit. Veškeré zvýšené náklady spojené s administrací plánu obnovy bude po dobu čerpání financovat Evropská komise, nebudou mít tedy podle ministra žádný dopad na státní rozpočet.
Otevřít podle Dvořáka bude nutné debatu o tom, čemu by Evropa i Česko měly nejvíce věnovat pozornost, do čeho investovat nejen peníze, ale i energii. "Nerad to říkám, ale mám pocit, že už 20 let nám chybí vize, stanovení jednoznačného společně sdíleného zájmu a cíle. Díky tomu a také díky vnitropolitické situaci se tady bohužel neřeší věci, které mají přesah třeba deset či 20 let," poznamenal Dvořák.
"Podívejte se, jak vypadají naše železnice, jak se jezdí z Berlína do Vídně, nikdo nepojede přes Česko, protože to trvá dlouho, protože jsme zaspali v rekonstrukci železnic a výstavbě vysokorychlostních tratí. Podobně je to s dálnicemi. Je mi hanba při srovnání s Polskem. Když si vzpomenu, kde jsme byli před 20 lety, kde byli Poláci. A podívejte se tam dneska," kritizoval ministr. Za další priority označil vzdělávání či energetickou odolnost.
Vláda často hovoří o úspěšnosti předsednictví v Radě EU, které Česko drželo v druhé polovině loňského roku. Širokou veřejnost ale jeho výsledky ani podle Dvořáka příliš nezasáhly. Je to podle něj i tím, že média nemají potřebu zveřejňovat pozitivní zprávy. "Kdybychom v Bruselu udělali ostudu, tak by toho byly plné noviny," míní.
opm ptd
Prezident USA schválil vojenskou pomoc Tchaj-wanu až 345 milionů USD
Washington 29. července (ČTK) - Americký prezident Joe Biden schválil zaslání vojenské pomoci Tchaj-wanu v hodnotě až 345 milionů USD (7,5 miliardy Kč). Oznámil to Bílý dům. Podrobnosti o povaze poskytnuté pomoci nebyly bezprostředně k dispozici, rozhodnutí ale pravděpodobně vyvolá rozhořčení v Číně, která považuje ostrov za součást svého území.
Rozhodnutí je prvním velkým balíčkem Bidenovy administrativy určeným na pomoc Tchaj-wanu v boji proti Číně. Kongres schválil v rozpočtu na rok 2023 prezidentskou pomoc na zbrojení pro Tchaj-wan v hodnotě až jedné miliardy USD.
Balíček má podle oznámení zahrnovat obranu, vzdělávání a výcvik Tchaj-wanců. Agentura AP s odvoláním na dva americké představitele, kteří mluvili pod podmínkou zachování anonymity, uvedla, že Washington pošle Tchaj-wanu přenosné protiletecké obranné systémy MANPADS, zpravodajské a sledovací kapacity a střelné zbraně a rakety.
Američtí zákonodárci vyvíjejí tlak na Pentagon a Bílý dům, aby urychlily dodávku zbraní na Tchaj-wan. Cílem je pomoci zemi čelit Číně a odradit Čínu od úvah o útoku tím, že poskytnout Tchaj-wanu dostatek zbraní na to, aby případná cena za invazi byla příliš vysoká.
Pomoc je doplňkem k již schválenému prodeji letounů F-16 a dalších významných zbraňových systémů za 19 miliard USD. Rozdíl je však v tom, že nový balíček je součástí prezidentské pravomoci schválené loni Kongresem, která umožňuje dodávat zbraně ze současných amerických zásob. Tchaj-wan tak nebude muset čekat na výrobu těchto zbraní a ty budou dodány rychleji než při poskytování financí na nové zbraně.
Pentagon využil podobnou pravomoc při dodávkách munice pro Ukrajinu za miliardy dolarů.
Tchaj-wan se oddělil od Číny v roce 1949 v době občanské války. Čínský prezident Si Ťin-pching trvá na tom, že Čína má nyní právo převzít samosprávný ostrov, v případě potřeby i silou. Čína obvinila USA, že kvůli slibu dodávek zbraní za miliardy USD mění ostrov v sud střelného prachu. USA zastávají politiku jedné Číny, v jejímž rámci neuznávají formální nezávislost Tchaj-wanu a z úcty k Pekingu neudržují se zemí žádné formální diplomatické vztahy.
irl
DALŠÍ ZPRÁVY