Čína snížila daň z obchodování s akciemi, aby podpořila trh
Peking 27. srpna (ČTK) - Čína poprvé od roku 2008 snížila poplatek z obchodů s akciemi a zavázala se zpomalit tempo primárních nabídek akcií (IPO). S odkazem na dnešní krátké sdělení čínského ministerstva financí a Čínské komise pro regulaci cenných papírů o tom informují tiskové agentury. Dílčí informace se v médiích objevily už v pátek. Je to součást nových opatření, která mají přilákat investory zpět na akciový trh.
Poplatek účtovaný z obchodů s akciemi od pondělí klesne z 0,1 na 0,05 procenta, uvedlo ministerstvo. Záměrem je podle něj oživit kapitálové trhy a posílit důvěru investorů.
Čínská komise pro regulaci cenných papírů se vedle toho rozhodla zpomalit tempo IPO. Jako důvod uvedla "nedávné podmínky na trhu". Komise neupřesnila, jak chce tento krok v praxi provádět.
Komise také dodala, že budou stanovena omezení pro frekvenci a velikost refinancování pro společnosti, které trvale vykazují finanční ztráty a jejichž akcie klesly pod úroveň IPO nebo úroveň čistých aktiv. Developerské společnosti jsou z tohoto pravidla vyňaty, uvedla komise.
Čínské úřady se snaží rozptýlit obavy o stav ekonomiky, které vyvolává propad trhu s nemovitostmi a slabé spotřebitelské výdaje. Zahraniční investoři prodávali akcie firem z pevninské Číny v čistém vyjádření 13 seancí po sobě až do středy, což je podle údajů shromážděných agenturou Bloomberg nejdelší takové období v historii.
Hlavní index čínských akcií CSI 300, který zahrnuje akcie 300 firem na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, od začátku roku oslabil o více než čtyři procenta. Za širším indexem asijských akcií zaostává asi o šest procentních bodů. Úřady tento měsíc vyzvaly penzijní fondy, velké banky a další velké domácí finanční instituce, aby zvýšily investice do akcií, a podpořily tak trh.
Regulátoři také snížili manipulační poplatky za transakce s akciemi. Pobízejí manažery podílových fondů, aby zvýšili nákupy svých vlastních akciových fondů, a vyzývají společnosti, aby na trhu více odkupovaly své akcie.
Naposledy Čína snížila poplatek z obchodů s akciemi po propadu trhu v dubnu 2008, což vedlo k růstu akcií v následujícím roce. O rok dříve, v květnu 2007, sazbu zvýšila na 0,3 procenta, aby zchladila tehdejší růst, kdy denně přibývalo 300.000 nových investorů, uvedl Bloomberg.
vjn spr
Čína zlepšuje podmínky kupujícím nemovitostí a investorům na burze
Peking 25. srpna (ČTK) - Čína zlepšuje podmínky kupujícím nemovitostí a investorům na burze. Bojuje tak proti krizi na trhu s nemovitostmi a slabému oživování ekonomiky. S odkazem na místní média o tom dnes informuje agentura DPA.
Podle informací státní tiskové agentury Nová Čína chce vláda v Pekingu čelit krizi na trhu nemovitostí uvolněním úvěrových podmínek. Podle novinové zprávy mohou investoři na čínském akciovém trhu také očekávat nižší provize za zprostředkování obchodů.
Čínská ekonomika má po koronavirové pandemii velké potíže najít cestu zpět ke svému dřívějšímu silnému růstu. K tomu přistupuje vážná realitní krize. To zatěžuje rovněž akciový trh, který je po Spojených státech druhý největší na světě.
Hlavní index čínských akcií CSI 300 letos zatím klesl o více než čtyři procenta. Indikátor zahrnuje akcie 300 firem na burzách v Šanghaji a v Šen-čenu. Index Hang Seng ve zvláštní administrativní oblasti Hongkong je na tom ještě hůř, od začátku roku odepsal devět procent.
Agentura Nová Čína s odkazem na dokumenty čínské centrální banky a dalších regulačních orgánů dnes uvedla, že čínské úřady vydaly celostátní pokyny, které mají usnadnit získání hypotečních úvěrů některým klientům. Ti by měli platit nižší zálohy a nižší úrokové sazby. Lidé, kteří chtějí koupit nemovitost ve velkých městech, ale hypotéku už si vzali, by měli být stále považováni za první nabyvatele, a tedy i platit mimo jiné nižší zálohy.
Čínský realitní sektor je už nějakou dobu v hluboké krizi. Podle analytiků hrozí, že stáhne dolů ekonomiku celé země, protože mnoho developerů se potýká s finančními problémy.
V zájmu udržení investorů na akciovém trhu nejvýznamnější burzy v zemi minulý týden oznámily, že od příštího pondělí sníží poplatky za obchodování s akciemi. Teď je následují i brokeři. Jedenáct makléřských domů oznámilo nižší náklady na provize, informoval dnes čínský list Securities Times.
vjn spr