Reuters: Írán rozšiřuje dva závody na výrobu balistických raket
Teherán 8. července (ČTK) - Írán ve dvou provozech nedaleko Teheránu rozšiřuje závody na výrobu balistických raket, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na satelitní snímky od společnosti Planet Labs, dva americké výzkumníky a tři nejmenované íránské představitele.
Rozšíření produkce předcházela dohoda z října 2022, v níž Írán souhlasil s poskytnutím raket Rusku, které je chce používat ve svém vojenském tažení na Ukrajině. Podle amerických představitelů Teherán dodává rakety také jemenským povstalcům Húsíům a libanonské šíitské milici Hizballáh.
Snímky vojenské základny Modarres pořízené komerční satelitní firmou Planet Labs v březnu a komplexu na výrobu raket Chodžir v dubnu zachycují více než 30 nových budov v obou provozech nedaleko Teheránu.
Snímky, které si prohlédli redaktoři Reuters, dokládají, že mnoho staveb je obklopeno velkými hliněnými náspy. Takové zemní valy se přitom využívají při výrobě raket a mají zabránit tomu, aby výbuch v jedné budově odpálil vysoce hořlavé materiály v okolních stavbách, uvedl Jeffrey Lewis z Middlebury Institute of International Studies v kalifornském Monterey. Rozšiřování provozu v Chodžiru podle Lewise začalo v srpnu loňského roku a v Modarresu v říjnu. Snímky Lewis analyzoval ve spolupráci s Deckerem Evelethem z amerického think tanku CNA.
Podle odborníků je íránský arzenál již nyní největší na Blízkém východě. Odhaduje se, že islámská republika disponuje více než 3000 raket, včetně modelů určených k nesení konvenčních a jaderných hlavic. Oba američtí výzkumníci v oddělených rozhovorech uvedli, že ze snímků není jasné, jaké typy raket se budou v nových zařízeních, která jsou podle všeho stále ve výstavbě, vyrábět.
Tři íránští představitelé, kteří si nepřáli být jmenováni, protože nebyli oprávněni mluvit s médii, potvrdili, že zmíněné dva provozy byly rozšířeny za účelem navýšení produkce konvenčních balistických raket.
'Proč bychom neměli?' tázal se podle Reuters jeden z íránských zdrojů. Podle dalšího zdroje rozšiřování provozů umožní také navýšit produkci dronů. Tyto bezpilotní letouny a díly hodlá Írán podle zdroje prodávat Rusku, jemenským povstalcům Húsíům a Hizballáhu. Reuters se tvrzení íránského zdroje nepodařilo bezprostředně ověřit a íránská mise při OSN na žádost o komentář ohledně rozšiřování závodů nereagovala. Teherán v minulosti popřel, že by dodával Húsíům a Rusku drony a rakety.
ngl zdp
Brněnský hantec zaniká, záchranou má být UNESCO, míní odborník
Brno 8. července (ČTK) - Propagátoři brněnského hantecu jej chtějí navrhnout k zapsání do světového nehmotného dědictví UNESCO. Autor knih o něm a propagátor Jan Hlaváček bude spolu s jazykovými odborníky v září usilovat o registraci brněnské specifické mluvy po bok loutkářství, sokolnictví nebo ruční výroby skla. Zápis v UNESCO by pro hantec znamenal, že se o něm bude učit a dozví se o něm i mladší generace nejen v Brně, a tak nezanikne, řekl ČTK Hlaváček.
Zapsat hantec na prestižní seznam UNESCO není jednoduché. Návrh musí projít několika koly a celý proces trvá přes tři roky. I přesto se Hlaváček snaží být pozitivní. 'Vše musíme odborně, smysluplně a krátce sepsat a v září zaslat do prvního, krajského, kola. Pokud uspějeme, druhý rok se posuneme do celorepublikového kola, i to by pro nás byl úspěch. A za tři roky by nás čekalo v UNESCO celosvětové kolo,' popsal Hlaváček cestu k úspěšnému zápisu.
Brněnský hantec má podle Hlaváčka proti ostatním nehmotným památkám velkou výhodu. Jedním z kritérií pro zápis je výběr nositele, kterých má hantec spousty. 'Oficiálně je napsáno kolem 30 knih, vydáno několik cédéček, spousta článků a existuje i nespočet bakalářských prací, a to i v němčině,' řekl Hlaváček. K hantecu se podle propagátora hlásí kromě Brňanů i lidé z celé republiky a také ze Slovenska.
Díky registraci brněnského sociolektu, tedy dialektu, který dříve v Brně používaly nižší sociální vrstvy, by se hantec podle Hlaváčka zachoval a vyhnul zániku, který mu aktuálně hrozí. 'Tím, že se dnes Brno stává kosmopolitním, tak se hantec vytrácí. Snažíme se o zapsání do UNESCO hlavně kvůli mladým lidem. Mezi mladými je to špatné, většina používá místo němčiny angličtinu, jsme jí válcovaní. Je to naše rodinné, brněnské stříbro, které je důležité si opečovávat,' popsal Hlaváček.
Brněnský hantec se svojí slovní skladbou nejvíce podobá například londýnskému cockney, hantec se ale liší počešťováním slov z jiných jazyků, jako je němčina, francouzština, romština nebo jidiš. V Brně se objevil již v 50. letech 19. století a podle Hlaváčka pochází z vídeňského podsvětí. Aktivně se hantec používal v 19. století a na začátku 20. století a také za dob socialismu, kdy ho brněnští umělci využívali k sebevyjádření a vyhnutí se cenzuře. Dnes se Hlaváček každý měsíc schází s několika desítkami nadšenců a o hantecu debatují.
brs mei kš