Cena kakaa už se letos více než zdvojnásobila, je rekordních 10.000 USD za tunu
Londýn/Praha 26. března (ČTK) - Cena kakaa pokračuje v růstu na nové rekordy a dnes poprvé překonala 10.000 USD (232.600 Kč) za tunu. K hlavním příčinám patří obavy o dodávky kvůli špatné úrodě v důležitých pěstitelských zemích v západní Africe. Od začátku letošního roku už se cena zvýšila o více než 130 procent, upozornil server zpravodajské televize CNBC.
Pozornost se nyní soustředí na nadcházejí sklizeň v západní Africe. Pobřeží Slonoviny, které je největším producentem kakaa na světě, se potýká s vyššími teplotami, než tam bývá obvyklé. To vyvolalo sucho a snížilo úrodu. K poklesu úrody přispěla také virová choroba, která postihuje kakaovník a způsobuje vážné poškození rostlin. Hrozba nižších dodávek přichází v době, kdy poptávka po čokoládě zůstává vysoká, včetně zemí, jako jsou například Spojené státy.
Další pěstitelské země, jako je Brazílie či Ekvádor, se snaží zvýšit produkci. Trvá však několik let, než nově vysazené kakaovníky začnou plodit boby. Poměr mezi celkovým množstvím kakaa skladovaným v zásobách a množstvím kakaa, které je skutečně zpracováno na výrobu kakaových produktů, jako je kakaový prášek a kakaové máslo, podle předpovědi Mezinárodní organizace pro kakao v letošní sezoně klesne na nejnižší hodnotu za více než 40 let.
Prudký růst cen kakaa je špatnou zprávou pro spotřebitele, protože čokoládovny budou muset přenést rostoucí ceny komodity na konečné zákazníky. Analytici upozorňují, že žádná globálně obchodovaná komodita letos nezdražuje rychleji a že ceny čokolád a jiných kakaových produktů by se mohly zvýšit až o desítky procent.
K růstu ceny kakaa ale přispívají také investoři, kteří s vidinou zisku na trh v poslední době ve velkém vstupují, řekl ČTK ekonom společnosti eToro Pawel Majtkowski. Za posledních 12 měsíců cena kakaa vzrostla více než trojnásobně. Majtkowski doplnil, že tabulka čokolády o 100 gramech v Česku vyjde v průměru na 45 korun, což je zhruba dvojnásobek proti tomu, kolik po aktuálním růstu na trhu stojí stejné množství kakaa. V závislosti na druhu se podíl kakaa v čokoládě liší.
'Ceny na světových trzích se zatím nepromítly do cen cukrovinek v obchodech v České republice. Do Velikonoc se tak nestane, ale v následujících měsících budou mnohem vyšší,' míní Majtkowski.
Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda upozornil, že už loni reagoval na růst cen kakaových bobů cukrovinkářský kolos Mars, který snížil gramáž své čokoládové tyčinky, aniž snížil také její cenu. V podobném duchu by mohly v nadcházejících měsících podle něj reagovat na současnou situaci také další výrobci čokolády. Výrobci cukrovinek začínají ve zvýšené míře nahrazovat čokoládu ve svých výrobcích třeba karamelem, místo kakaového másla pak využívají třeba lacinější palmový olej.
'Malou ochutnávkou toho, co vše se ještě může na trhu s čokoládou stát, je nynější předvelikonoční dění v Brazílii, tedy v zemi, kde lidé oslavě Velikonoc tradičně přikládají poměrně silný význam. Někteří tamní prodejci oblíbených čokoládových vajíček je už kvůli růstu ceny nabízejí na splátky,' upozornil Kovanda.
Velké čokoládovny se proti cenovým výkyvům dokážou alespoň částečně zajistit finančními deriváty. Pokud ale silný růst ceny trvá dlouho, což je nyní právě případ kakaových bobů, většinou už musejí tento nárůst přenést i do cen svých produktů.
mib irl spr
Prognóza HK: České hospodářství letos meziročně vzroste o 1,3 procenta
Praha 26. března (ČTK) - České hospodářství se letos vrátí k růstu. Hrubý domácí produkt meziročně vzroste o 1,3 procenta, průměrná mzda v nominálním vyjádření stoupne o 6,1 procenta a v reálném o 3,4 procenta. Vyplývá to z nové makroekonomické prognózy Hospodářské komory ČR (HK), kterou dnes představil ČTK a České televize její prezident Zdeněk Zajíček.
Česká národní banka v únoru zhoršila výhled vývoje ekonomiky, HDP podle ní letos vzroste o 0,6 procenta. Odhad letošní inflace ČNB ponechala na 2,6 procenta. Ministerstvo financí v lednové predikci očekávalo růst HDP 1,2 procenta a průměrný letošní růst inflace 3,1 procenta.
Návrat reálných mezd k růstu podle Zajíčka oživí spotřebu domácností, což mimo jiné přispěje k růstu maloobchodních tržeb. "Dobrou zprávou je to, že inflační období máme za sebou a českou ekonomiku letos čeká i mírný růst. Hlavním prorůstovým faktorem bude obnovená spotřeba domácností. Klíčový bude pokles tempa růstu spotřebitelských cen na námi odhadovaných 2,7 procenta. Roční průměrná míra inflace se tak tento rok již bude pohybovat v pásmu inflačního cíle České národní banky, tedy okolo dvou procent,“ uvedl Zajíček.
Ekonomický růst ale bude podle predikce relativně křehký. "U firem totiž stále převládá určitá opatrnost v plánování investic. Nechce-li vláda tento křehký růst podkopat, nezbytné bude, aby podnikatelům neztěžovala podnikání, ale naopak aby je podpořila jak odstraněním administrativních bariér v podnikání, tak v investiční aktivitě," upozornil Zajíček.
V zemi bude podle něj nezbytné postavit nové energetické zdroje a zároveň posílit přenosovou a distribuční soustavu. Za druhé půjde o dopravní infrastrukturu, ČR má podle něho dlouhodobý deficit ve výstavbě dopravních sítí, zejména té dálniční, a také vysokorychlostních tratí. Třetí důležitou oblastí jsou podle HK datové sítě‚ jejich výstavba a rozvoj. Čtvrtou je pak nájemní bydlení. "Je třeba výrazněji doplnit trh, na němž převládají byty v osobním vlastnictví, o dostupné nájemní bydlení. Mezi čtyři měkké strategické cíle pak patří investice do trhu práce, do vzdělání, do vědy, výzkumu a inovací a do odstraňování byrokracie," dodal Zajíček.
Komora očekává, že pozitivně bude k růstu exportně orientované tuzemské ekonomiky rovněž přispívat čistý vývoz. Ve prospěch exportu, a tím i výkonnosti celé ekonomiky, působí totiž oslabení koruny k hodnotám nad 25 korun za euro vyvolané postupným snižováním úrokových sazeb České národní banky, vysvětlil Zajíček.
Přes kurzový stimul zůstává podle něho vnější významné riziko, spočívající ve stagnaci sousední německé ekonomiky, která je odběratelem významné části české produkce. Negativní roli mohou sehrát geopolitické tlaky, zejména vývoj ruské agrese na Ukrajině, opětovná eskalace islámského fundamentalismu, zadrhávání čínské ekonomiky nebo volební kampaň v USA, dodal.
Jedinou složkou HDP s negativním příspěvkem se stane změna stavu zásob. "Pro letošní rok ale očekáváme, že firmy budou pokračovat v rozpouštění dříve naakumulovaných zásob,“ doplnila ředitelka odboru legislativy, práva a analýz komory Lenka Janáková.
fd mha